رایزن فرهنگی افغانستان: دشمن به دنبال توقف توسعه این کشور است

سبزوار- ایرنا- رایزن فرهنگی افغانستان در جمهوری اسلامی ایران گفت: دشمنان متوجه مسیر توسعه و صلح پایدار و اشتیاق بیشتر جوانان ما به علم شده‌اند لذا برای توقف این مسیر دست به حملات تروریستی می زنند.

دکتر شفیق شرق روز شنبه در مراسم گرامیداشت یاد دانشجویان جانباخته حادثه تروریستی دانشگاه کابل که به صورت ویدئو کنفرانس در سبزوار برگزار شد افزود: ملت افغانستان مسیر توسعه خود را یافته است و تسلیم این گونه حملات نخواهد شد. 

وی ادامه داد: مراتب قدردانی خود را از ملت و دولت جمهوری اسلامی و جامعه دانشگاهی ایران که بیش از هر دولت و ملتی با کشور ما احساس همدردی کرده‌اند اعلام می داریم.

رایزن فرهنگی افغانستان در ایران گفت: روابط این دو ملت و دولت همسایه و برادر با صلاب‌تر از گذشته به مسیر خود ادامه خواهد داد.

وی افزود: دشمنان کوردل طی حمله تروریستی یک مرکز علمی و آکادمیک افغانستان را مورد حمله قرار دادند که طی آن شماری از دانشجویان، استادان و کارمندان این دانشگاه به شهادت رسیدند.

رییس دانشگاه حکیم سبزواری نیز در این مراسم با اشاره به حادثه تروریستی دانشگاه کابل گفت: این حادثه چهره ددمنشانه جنایتکاران را آشکار کرد.

دکتر علی اصغر مولوی ضمن تسلیت و ابراز همدردی با خانواده جانباختگان ابن حادثه تروریستی افزود: جوانان و دانشجویان به عنوان آینده سازان کشور افغانستان در پناه خداوند بستر توسعه  بیشتر این کشور را فراهم می کنند.

وی ادامه داد: دانشگاه حکیم سبزواری دومین قطب دانشگاهی خراسان رضوی و شرق کشور ظرفیت مناسبی برای جذب دانشجویان افغانستانی دارد و در راستای افزایش مبادلات علمی تاکنون تفاهمنامه‌های همکاری بین المللی بین این دانشگاه و  دانشگاههای سیدجمال‌الدین اسدآبادی و دانشگاه دولتی ولایت لغمان و هرات افغانستان منعقد شده است.

رییس دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به افزایش تعاملات علمی دانشگاه حکیم سبزواری با دانشگاه‌های افغانستان گفت: هم اینک هفت استاد دانشگاه‌های افغانستان در مقاطع تحصیلات تکمیلی این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

این مراسم به همت دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه و مدیریت همکاری های بین الملل و امور دانشجویان خارجی دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد.

همچنین شب گذشته جمعی از دانشجویان افغانستانی دانشگاه حکیم سبزواری با روشن کردن شمع با خانواده های شهدای حادثه تروریستی دانشگاه کابل  ابراز همدردی کردند.

دانشگاه حکیم سبزواری جزو ۲۲ دانشگاه محور در کشور است که با حدود ۹ هزار دانشجو دارای ۳۳ گروه آموزشی، ۱۳۹ کد رشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکتری و ۱۰ دانشکده است. در این دانشگاه ۳۲۰ دانشجوی تبعه افغانستان مشغول تحصیل هستند.

سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها