نگرانی ژاپن از احتمال خلاء سیاسی در آمریکا

تهران- ایرنا- تلویزیون دولتی ژاپن روز شنبه گزارش کرد بعضی از مقام های دولت ژاپن در مورد یک خلاء سیاسی که ممکن است در اثر تاخیر در تعیین نتیجه این انتخابات ایجاد شود، ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری "ان. اچ. کی" روز شنبه گزارش کرد در حالیکه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه دارد، دولت ژاپن قصد دارد گفت و گو با ایالات متحده و سایر کشورها درمورد شرایط امنیتی شرق آسیا را تقویت کند.

مقام های سیاستگذاری امنیتی ژاپن، آمریکا و کره جنوبی در همین راستا روز گذشته در یک کنفرانس آنلاین درمورد موضوعات نگران کننده مرتبط با کره شمالی به تبادل نظر پرداختند. آنها در این نشست سه جانبه بر اهمیت همکاری نزدیک این سه کشور تاکید کردند.

مقام های توکیو قصد دارند اطلاعات مربوط به اقدامات چین و کره شمالی را با همتایان خود از آمریکا و سایر کشورها به اشتراک بگذارند.

در واقع، دولت ژاپن قصد دارد در بحبوحه عمیق تر شدن اختلافات میان آمریکا و چین، از بی ثباتی در اوضاع امنیتی شرق آسیا جلوگیری کند.

 تلویزیون دولتی ژاپن همچنین در گزارش دیگری اعلام کرد: اگرچه نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در چند ایالت هنوز مشخص نشده است اما به نظر می رسد  شانس جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری از حزب دمکرات برای پیروز شدن درحال افزایش است.  بایدن در ایالت پنسیلوانیا، که یک ایالت کلیدی است از ترامپ پیشی گرفته و دونالد ترامپ، وعده داده است که این نتایج را به چالش بکشد.

بر پایه این گزارش، اگر بایدن در ایالت پنسیلوانیا پیروز شود بیش از ۲۷۰ رای الکترال که برای تصدی مقام ریاست جمهوری نیاز است را از آن خود خواهد کرد. بایدن همچنین در ایالت های جرجیا، نوادا و آریزونا پیش بودن خود را حفظ کرده است در تمامی این چهار ایالت اختلاف کمی در آرا وجود دارد.

مقامات محلی در ایالت جرجیا انتظار شمارش دوباره آرا را دارند، به دلیل اینکه اگر در تمامی آرای به صندوق ریخته شده اختلاف حدود نیم درصد باشد نامزدی که درحال شکست خوردن است می تواند تقاضای شمارش مجدد آرا را بکند.

این امر می تواند منجر به شمارش خودکار آرا در ایالت پنسیلوانیا شود جایی که جمهوری خواهان از دادگاه عالی می خواهند تا دستور جدا کردن رای های پستی را بدهد که پس از روز انتخابات رسیده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که این رای ها غیر قانونی است ترامپ روز جمعه با صدور بیانیه ای گفت که تیم او برای به چالش کشیدن شمارش آرا از تمامی جنبه های قانونی استفاده خواهد کرد.

پیشتر بایدن گفته بود شکی وجود ندارد زمانی که شمارش آرا تمام شود، او به عنوان برنده اعلام خواهد شد.

پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر - ۱۳ آبان ماه - برگزار شد و درحالی که هنوز رسانه های آمریکایی خبر نهایی درباره پیروز این انتخابات را اعلام نکرده اند، اما جو بایدن بنا بر گزارش شبکه خبری فاکس نیوز تاکنون ۲۶۴ رای الکترال و ترامپ نیز ۲۱۴ رای الکترال را به دست آورده و هنوز هیچ یک از دو نامزد آرای حد نصاب ۲۷۰ رای الکترال را کسب نکرده اند.

ترامپ روز برگزاری انتخابات با حضور در کاخ سفید درجمع گروهی از هوادارانش، خود را برنده انتخابات دانست و خواستار توقف شمارش آرا در ایالت  های پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین، کارولینای شمالی و جرجیا شد، این ادعای وی واکنش های منفی در سطح داخل و خارج از آمریکا را به دنبال داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =