نخستین جشنواره مجازی تئاتر فیزیکال کروماسک فراخوان داد

ساری – ایرنا - انجمن هنرهای نمایشی مازندران فراخوان نخستین جشنواره مجازی استانی تئاتر فیزیکال کروماسک با موضوع و نگاه ویژه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا را منتشر کرد.

به گزارش ایرنا، شیوع کرونا هر چند که بسیاری از فعالیت‌های هنری را به تعطیلی کشاند، اما با استفاده از فرصت فضای مجازی رویدادهای فرهنگی و هنری متعددی رقم خورده و جشنواره‌های گوناگونی برگزار شده است. انجمن هنرهای نمایشی مازندران طی ماه‌های اخیر چند جشنواره مجازی مرتبط با هنرهای نمایشی از جمله جشنواره مجازی نمایشخونه ویژه کودکان و نوجوانان مازندران را برگزار کرد و در جدیدترین اقدام مجازی نیز با انتشار فراخوان جشنواره منطقه‌ای کروماسک، هنرمندان تئاتر فیزیکال مازندران را به تولید آثار نمایشی در ژانر تئاتر فیزیکال با موضوع و محوریت کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی دعوت کرده است.

دبیر نخستین جشنواره مجازی تئاتر فیزیکال کروماسک در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این جشنواره به منظور ترویج فرهنگ استفاده از ماسک و حفظ و رعایت فاصله اجتماعی در اماکن همگانی و نیز تزریق آگاهی به کالبد جامعه‌ای که در هیاهوی کرونا در بیم و هراس و اضطراب قرار دارند طراحی شده است.

فاطمه زندی افزود: ترویج فرهنگ استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، تاثیرات قرنطینه بر روابط اجتماعی، امیدبخشی در جامعه و ایجاد همدلی بین اقشار جامعه و دولت اهداف اصلی این جشنواره هستند.

وی اظهار کرد: انجمن هنرهای نمایشی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران جشنواره کروماسک را با محوریت و اولویت تولید آثار فیزیکال با موضوع ماسک و رعایت فاصله اجتماعی طراحی کرده است. اما هنرمندان در انتخاب موضوع آزاد هستند و می‌توانند آثاری با موضوع‌های دیگر را نیز به دبیرخانه بفرستند. با این حال دبیرخانه در گزینش و بررسی اولیه آثار نگاه ویژه‌ای به نمایش‌های فیزیکال با موضوع کرونا، ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد.

این مدرس و کارگردان تئاتر فیزیکال با بیان این که آثار تولید شده می‌تواند گروهی یا انفرادی باشد، درباره شرایط و مقررات شرکت در جشنواره خاطرنشان کرد: سقف زمان در نظر گرفته شده برای هر نمایش ۶ دقیقه است و ویدئوها در صورت ضبط با دوربین گوشی باید به صورت افقی ضبط شوند. برای استفاده از صدا یا تصویر در اثر نیز باید کیفیت مناسب لحاظ شود تا در فیلم نمایش با کیفیت مناسبی مشاهده شود. ضمن این که هر شخص فقط با یک اثر می‌تواند در جشنواره شرکت کند.

زندی با اشاره به تقویم جشنواره نیز گفت: علاقه‌مندان و هنرمندان تئاتر فیزیکال تا هشتم آذر فرصت دارند آثار خود را به پیام‌رسان واتس‌اپ شماره ۰۹۳۵۷۸۰۱۰۴۶ بفرستند. همچنین همراه با اثر مشخصات اثر، نام و نام خانوادگی، نام شهر و نشانی صفحه اینستاگرامی به صورت فایل متنی ضمیمه و ارسال شود.

دبیر نخستین جشنواره تئاتر فیزیکال کروماسک اظهار کرد: بازبینی آثار از ۹ تا ۱۲ آذر انجام می‌شود و پس از آن آثار راه یافته به مرحله نهایی توسط داوران ارزیابی و منتخبان در مراسم اختتامیه‌ای که نیمه دوم آذر ماه به صورت حضوری و محدود برگزار می‌شود معرفی خواهند شد.

همه آثار مرحله نهایی در صفحه اینستاگرامی جشنواره بارگذاری می‌شود و علاوه بر آثار منتخب از نگاه داوران، یک اثر به عنوان برگزیده بخش مردمی با توجه به تعداد پسندها، دیدگاه‌ها، اشتراک‌گذاری و ذخیره در صفحه اختصاصی جشنواره انتخاب خواهد شد.

به گفته زندی مراسم رونمایی از پوستر این جشنواره مجازی فردا با حضور تعدادی از هنرمندان تئاتر و چند تن از مسئولان شهرستان نوشهر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان به صورت محدود برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =