کارشناس عراقی: انتخابات آمریکا عمق شکاف اجتماعی را برملا کرد

بغداد - ایرنا- کارشناس و تحلیلگر برجسته عراقی معتقد است که انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا رسوایی بزرگی برای سردمداران این کشور به بار آورده و نهادگرایی مورد ادعای آنها را به شدت زیر سوال برده و عمق شکاف اجتماعی در این کشور را برملا کرده است.

«خالد السرای» کارشناس و تحلیلگر برجسته سیاسی عراقی امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بغداد به تشریح فرایند انتخابات امسال آمریکا و فضای ملتهب و اتهام زنی ها درخصوص تقلب در این انتخابات پرداخته و از رسوایی های زیادی در آن سخن می گوید.

وی تاکید می کند: انتخابات اخیر ریاست جمهوری اخیر آمریکا رسوایی ها و خطرهای زیادی بویژه برای جامعه آمریکا به همراه داشته و نهادگرایی آمریکایی را زیر سوال برده است.

به عقیده این تحلیلگر عراقی، اولین رسوایی بزرگ این است که «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا، نهادگرایی معمول در آمریکا را به کلی برهم زده و تخریب کرده است.

السرای نوع برخورد ترامپ با رسانه ها و انتصاب خویشاوندان خود در پست های و مناصب بالا و بستن قراردادهای تجاری با دیگر کشورها را از جمله دیگر مواردی می داند که باعث شده است تا نهادگرایی مورد ادعای آمریکا آسیب جدی ببیند.

این کارشناس عراقی در عین حال ابراز شک و تردید ترامپ در انتخابات را مهمترین علت برهم خوردن نهادگرایی در این کشور می داند و تاکید می کند: ترامپ با شک و تردید و حتی فراتر از آن اتهام زنی مبنی بر اینکه نظام آمریکا فاسد است، این نگاه را تشدید کرده و مفهوم وحدت جامعه آمریکا را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی انتخابات اخیر آمریکا را بسیار متفاوت از سال های گذشته می داند و تاکید می کند که این انتخابات حجم بالای درگیری اجتماعی و شکاف و دو دستگی در درون جامعه آمریکا را نشان می دهد.

السرای در تایید گفته های خود به حضور گروههای راستگرای تندرو مسلح در خیابان های آمریکا اشاره می کند و می گوید که چه بسا اینها نتایج انتخابات را به چالش بکشند.

این تحلیلگر عراقی همچنین به اظهارات اخیر «حسن روحانی» رئیس جمهوری کشورمان درباره انتخابات آمریکا اشاره می کند که گفته بود "انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت‌آموز می‌باشد".

السرای ضمن اشاره مجدد به برداشت خود از انتخابات آمریکا مبنی بر اینکه این انتخابات رسوایی بزرگی برای سردمداران آمریکایی است، می گوید: شاید منظور آقای روحانی تصور و برداشتی فراتر از آن چیزی باشد که من می گویم.

وی تاکید کرده، ماهیت نظام آمریکا کاملا برملا شده است و این روند انتخابات نشان می دهد که نهادگرایی و دموکراسی مورد ادعای آنها به شدت زیر سوال است.

السرای از آن دست کارشناسانی است که معتقد است که سیاست های آمریکا در قبال مسائل خارجی بویژه مسائل خاورمیانه از جمله مسئله فلسطین با رفتن و آمدن افراد به کاخ سفید تغییر نمی کند.

وی معتقد است که اصول و مبانی ثابت سیاست آمریکا همچنان باقی خواهند ماند و با تغییر رئیس جمهور، تغییری نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =