ایران ضمن تسلیت به ملت افغانستان، از صلح در آن کشور حمایت می کند

کابل - ایرنا - وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که نماینده ویژه وزیر امور خارجه ایران در یک گفت و گوی تلفنی با سرپرست وزارت خارجه افغانستان، ضمن محکومیت اقدام تروریستی دانشگاه کابل و ابراز همدردی با دولت و ملت افغانستان برای آن حادثه ناگوار تروریستی، از استقرار صلح در این کشور حمایت کرد.

به گزارش ایرنا از اطلاعیه وزارت خارجه افغانیتان، محمدابراهیم طاهریان فرد نماینده ویژه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان شامگاه دیروز در تماسی تلفنی با محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، علاوه بر محکومیت شدید حمله تروریستی به دانشگاه کابل، با دولت و ملت افغانستان ابراز همدردی کرد.

در این اطلاعیه آمده است که وی ضمن تشریح نتایج نشست نمایندگان ایران، روسیه ‌و هند در امور افغانستان که به تازگی در مسکو برگزار شد، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از موفقیت مذاکرات صلح و برقراری صلح و امنیت در افغانستان تاکید کرد.

نشست سه جانبه ایران، هند و روسیه روز سه شنبه ۳ نوامبر (۱۳ آبان) در مسکو برگزار شده بود.

این اطلاعیه افزود: طاهریان فرد همچنین بر موضوع تدوین قانون اساسی جدید و اصل جمهوری اسلامی در افغانستان تاکید کرد و ادامه گفت وگو در باره آن را برای تقویت اجماع منطقه‌ای در مورد روند صلح این کشور مفید دانست.

براساس این گزارش، اتمر ضمن ابراز تشکر از تسلیت و همدردی مردم و دولت ایران با مردم و دولت افغانستان، از موضع آن کشور در مورد حمایت از روند صلح در چارچوب قانون اساسی و اصل جمهوری اسلامی قدردانی کرد.

وی همچنین نقش حمایتی جمهوری اسلامی ایران در باره تقویت اجماع منطقه‌ای بر روند صلح افغانستان را موثر خوانده و تداوم اینگونه مشورت‌ها را مفید دانسته است.

ایران همواره از روند صلح افغانستان با سرپرستی و مدیریت دولت افغانستان حمایت کرده و در کنار دولت و ملت این کشور بوده است.

در پی حمله مسلحانه به دانشگاه کابل که تعدادی کشته و زخمی بر جا گذاشت، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه این اقدام تروریستی را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در صفحه توئیترش در پی اقدام حمله مسلحانه به دانشگاه کابل نوشت: ‏اندیشه‌ سیاه و دست‌های به‌ خون بیگناهان آغشته تروریست‌ها و حامیان آنها، آینده ⁧‫افغانستان‬⁩ و جان‌های پاک فرزندان آن را هدف گرفته‌اند.

‏وی افزود: در این مبارزه همه‌جانبه با تروریسم و افراطی‌گری، ⁧‫ایران‬⁩ در کنار مردم و دولت افغانستان ایستاده است.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه نیز به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران ضمن حضور در سفارت افغانستان در تهران، دفتر یادبود قربانیان این اقدام تروریستی را امضا کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =