انتخابات مبهم آمریکا که می‌تواند به خشونت منجر شود

تهران - ایرنا - در حالی که اعتراض‌های هواداران ترامپ و بایدن و احتمال بروز تظاهرات خشونت‌آمیز و آشوب های خیابانی بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سایه افکنده است، برخی رسانه‌های فرانسوی زبان از احتمال به خشونت کشیده شدن این انتخابات که از آن به عنوان انتخاباتی مبهم یاد می‌کنند، خبر می‌دهند.

به گزارش ایرنا، تازه ترین اخبار و آمار رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا همچنان حاکی هستند که جو بایدن با ۲۶۴ رای الکترال در برابر ۲۱۴ رای الکترال دونالد ترامپ پیشتاز است و با وجود اینکه گفته می شود ترامپ همچنان حاضر به پذیرش شکست نیست اما بایدن هر لحظه با شمارش آرای پستی موقعیتش بهتر می شود و همه آمریکایی ها در انتظار اعلام نتایج نهایی بسر می برند.

بایدن ۱۶ رای الکترال ایالت حساس میشیگان را به خود اختصاص داد تا اختلاف خود را با ترامپ افزایش داده و برای کسب ۲۷۰ رای الکترال تنها نیاز به ۶ رای الکترال دیگر داشته باشد.

بنابر این، در صورتی که بایدن بتواند "در هر یک از ایالت های باقی مانده" از جمله نوادا با ۶ رای الکترال، جورجیا با ۱۶ رای الکترال، پنسیلوانیا با ۲۰ رای الکترال و آریزونا با ۱۱ رای الکترال پیروز شود، کلید کاخ سفید را از ترامپ دریافت خواهد کرد. بیشتر آرای این ایالت ها شمرده شده و بایدن تا کنون پیشتاز این ایالت ها است.

روزنامه هافینگتون پست می‌نویسد: انتخابات کنونی در آمریکا می‌تواند مبهم باشد، به خشونت منجر و یا به دیوان عالی این کشور کشیده شود.

این روزنامه آمریکایی در بخش فرانسوی تارنمای خود با ارائه تحلیلی به قلم «عمر یوسف سلیمان -   Omar Youssef Souleimane» روزنامه‌نگار سوری از روند انتخابات آمریکا و مقایسه آن با آنچه نتیجه انتخابات در سوریه را تعیین می‌کند نوشته است: بر اساس قانون اساسی سوریه، انتخابات در این کشور هر هفت سال یک بار برگزار می‌شود و در صورتی که هیچ یک از نامزدها بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست نیاورد، پارلمان رئیس جمهوری را تعیین می‌کند.

نویسنده با اشاره به این که انتخابات کنونی در آمریکا می‌تواند مبهم بوده، به خشونت منجر شود یا به دیوان عالی این کشور کشیده شود افزود: این اتفاق پیشتر هم در سال ۲۰۰۰ به دلیل خطا در ماشین‌های شمارش آرا میان ال‌گور و بوش رخ داد که منجر به اغتشاش خاصی شد و در نهایت دیوان عالی آمریکا رای به پیروز بوش داد.

یوسف سلیمان گریزی هم به انتخابات سال ۲۰۱۷ فرانسه زد و نوشت: در فرانسه هم در سال ۲۰۱۷ واهمه داشتیم اما با شدت کمتری از این که اگر راست افراطی پیروز شود چه اتفاقی می‌افتد؟ در بیشتر موارد، وقوع چنین سناریویی غیرممکن بود اما در نهایت چه کسی پیش‌بینی کرده که ترامپ پیروز انتخابات آمریکا خواهد شد؟

در این پیوند، «اکتوالیته» فرانسه هم نوشت: معترضان طرفدار دونالد ترامپ که برخی از آنها اسلحه به همراه داشتند روز جمعه در بیرون از مراکز شمارش آرا در چند شهر آمریکا تجمع کردند و نسبت به این ادعای ترامپ که دموکرات ها در تلاش برای دزدیدن انتخابات هستند،‌واکنش نشان دادند.

این رسانه فرانسوی نوشت:  مقامات انتخاباتی در چندین ایالت آمریکا اذعان کرده‌اند که در میان تهدیدها و تجمعات طرفداران خشمکین، نگران امنیت کارمندان خود هستند.

در تازه‌ترین اظهارات، نامزد حزب دموکرات با تاکید بر اینکه در ایالت‌های کلیدی از برتری برخوردار است، از اعلام پیروزی زودهنگام خودداری کرد و گفت: مردم آمریکا در این انتخابات «تغییر» را انتخاب کردند.

جو بایدن شامگاه جمعه در نطق انتخاباتی پس از سه روز شمارش آرا این مطلب را مطرح کرد و با بیان اینکه هنوز اعلامیه پایانی پیروزی را نداریم، اظهار کرد: اما ارقام بسیار روشن هستند. ما این رقابت را خواهیم برد. فقط به آنچه که از روز گذشته اتفاق افتاد نگاه کنید.

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای تعیین و انتخاب رئیس جمهور نه رای مردم بلکه آرای الکترال مهم است. این آرا ۵۳۸ عدد است که هر کاندیدایی بتواند ۲۷۰ رای را به دست بیاورد به عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده انتخاب می‌شود.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =