آمار فوتی‌ها امسال در استان اردبیل افزایش یافت

اردبیل _ ایرنا _ مدیرکل ثبت احوال استان اردبیل گفت: نیمه اول امسال آمار فوتی‌ها در این استان ۳۶ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش یافته است.

شهرام رسولی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت میزان ولادت در استان هشت درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته است.

وی گفت: افزایش آمار مرگ و میر همراه با کاهش میزان ولادت ،همچنین افزایش میانگین سنی جمعیت در استان خطر مواجهه با نیروی جوان کاری جمعیت را در آینده رقم خواهد زد.

مدیرکل ثبت احوال استان اردبیل در زمینه صدور کارت ملی نیز اظهارداشت: با گذشت زمان و افزایش محدودیت‌های قانونی ناشی از بی‌توجهی به دریافت کارت ملی هوشمند از سوی افراد فاقد این کارت، افراد فاقد کارت ملی هوشمند از دریافت خدمات دولتی و عمومی محروم می‌شوند.

وی گفت: تاکنون برای ۹۱ درصد جمعیت استان کارت ملی صادر شده و آمار دریافت کارت ملی هوشمند از ۹۳۰ هزار نفر در این استان فراتر رفته است.

وی با بیان اینکه تا پایان شهریور امسال تمام کارت‌های ملی هوشمند افرادی که در دفتر پیشخوان اقدام به ثبت‌نام این کارت کرده‌اند، صادر شد اظهارداشت: در حال حاضر بیش از ۱۴ هزار کارت ملی هوشمند صادر شده در دفاتر پیش خوان دولت در مناطق مختلف استان منتظر مراجعه برای دریافت از سوی صاحبان این کارت‌ها هستند .

او با بیان اینکه  جامعه هدف استان برای دریافت کارت ملی هوشمند یک میلیون و ۳۲۱ هزار نفر است، افزود: انتظار از افرادی که برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت‌نام کرده‌اند، اقدام به دریافت کارت  پس از دریافت پیامک از اداره ثبت احوال ،دفاتر پیشخوان و سامانه‌های ذی‌ربط است.

مدیرکل ثبت  اداره کل ثبت احوال استان اردبیل همچنین تشریح کرد: از سال گذشته وقفه کاری در دریافت کارت هوشمند ملی در استان در تمامی شهرستان‌های استان به وجود آمد که این مشکل از سامانه‌های صدور کارت هوشمند ملی در کشور بود و با رفع مشکل از ۲ ماه گذشته، کارت‌های هوشمند ملی به سرعت صادر می‌شود.

وی افزود: در سطح استان اردبیل اکنون ۷۰ هزار نفر کارت ملی هوشمند ندارند و انتظار می‌رود برای تعویض کارت خود به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند.

رسولی بیان کرد: هزینه‌های مربوط به دریافت کارت ملی هوشمند برای خانواده‌های بی‌بضاعت از سوی نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی تامین می‌شود.

او با اشاره به اینکه بیش از ۶۵ دفتر پیشخوان در استان به منظور دسترسی آسان مردم ارائه خدمات می‌نمایند، گفت: ارائه خدمات بموقع  و کاهش زمان حضور مردم در ادارات و دفاتر پیشخوان از برنامه‌های مدنظر ثبت احوال است و در حال حاضر شناسنامه در کمتر از ۴۸ ساعت و بصورت روزانه صادر می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان اردبیل همچنین افزود: تنظیم و صدور اسناد هویتی افراد از حساس‌ترین مراحلی است که باید با دقت و ریزبینی خاصی انجام شود و هم‌اکنون این امر به صورت دقیق توسط کارشناسان این استان در حال انجام است، به طوری‌که برای رفاه حال شهروندان در بیمارستان‌ها و آرامستان‌های اردبیل نمایندگی ثبت احوال فعال است.

رسولی با اشاره به مزایای استفاده از شناسنامه های الکترونیکی و مکانیزه اظهارداشت: امکان سوء‌استفاده از شناسنامه‌های دست‌نویس  بالا بوده و از این جهت اقدام همه مردم استان برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی با شناسنامه‌های مکانیزه جدید ضرورت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =