استاندار گیلان: زمینه مشارکت بیشتر مردم برای مقابله با کرونا فراهم شود

رشت – ایرنا – استاندار گیلان با بیان اینکه مردم به عنوان عاملی مهم در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا باید در تصمیم گیری ها همواره مورد توجه باشند، گفت: زمینه مشارکت اجتماعی مردم برای مقابله با این ویروس و پیشگیری از انتشار آن باید بیش از پیش فراهم شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ارسلان زارع روز شنبه در جلسه استانی ستاد مقابله با کرونا استان افزود: هر چه زمینه مشارکت اجتماعی مردم در پیشگیری بیشتر فراهم  شود، تاثیرگذاری گسترده می شود و موفقیت در مقابله با ویروس کرونا حاصل می شود.

وی با اشاره به روند افزایشی مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در استان گیلان اظهار داشت: ضروری است مردم در رعایت دستورالعمل های بهداشتی، خودمراقبتی و دگر مراقبتی دقت و اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی برای روند افزایشی مبتلایان و بسترهای ناشی از کرونا در هفته گذشته در دنیا و در کشور خاطر نشان کرد: در این جلسه بیان شده که بر اساس یافته های علمی،  ۳۱ درصد علت ابتلا به کرونا متاثر از اجتماعات، دورهمی ها و دیدارهای خانوادگی است از این رو باید در رعایت دستورالعمل ها و پرهیز از حضور در اجتماعات به دقت مورد توجه و عمل قرار گیرد.

وی بیان داشت: با توجه به تحقیقات ثابت شده درباره اثر اجتماعات، دورهمی ها و دید و بازدیدهای خانوادگی در انتقال و انتشار ویروس کرونا باید این موارد به حداقل برسد ضمن اینکه رسانه ها در این موارد اطلاع رسانی و آگاهی بخشی لازم را به جامعه انجام دهند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان تاکید کرد: ارتباطات و دیدارهای فیزیکی و چهره به چهره باید به صورت ارتباطات مجازی و تلفنی باشد و با مراعات این موارد نتیجه مثبت در پیشگیری حاصل می شود.

زارع در ادامه با اشاره به طرح غربالگری و اثرات آن در پیشگیری از شیوع کرونا که در ابتدای شیوع این ویروس در سطح گیلان و بسیاری از استان ها انجام شد، خاطر نشان کرد: بسیج و سپاه در اجرای این طرح همکاری خوبی داشتند و با توجه به اجرایی شدن دوباره این طرح،  در ادامه بسیج محلات نیز می توانند کمک کننده باشند ضمن اینکه این طرح کار ارزشمند و تاثیرگذاری است که حتما با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و سایر ذینفعان اجرایی شود.

وی با بیان اینکه بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد مشاغل غیرضروری از ساعت ۱۸ به بعد در مراکز استان ها تعطیل شوند، اضافه کرد: برای شهرهای بزرگ ستادهای استانی تصمیم می گیرند، بنابراین در حال حاضر این تصمیم در رشت اجرایی می شود و در سایر شهرستان ها بر اساس درخواست ستاد شهرستانی تصمیم گیری می شود.

استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت استمرار نظارت و پایش ها در رعایت دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا خاطر نشان کرد: اصنافی که دستورالعمل ها را رعایت نمی کنند پس از تذکر پلمپ شوند.

 وی به  باز و بسته نگه داشتن در و پنجره ها و اثر تهویه اماکن اشاره و اظهار داشت: با توجه به اهمیت این مهم برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا باید اطلاع رسانی های لازم در مکان های مختلف انجام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =