زباله‌هایی که نفس مردم آبادان را تنگ کرده است

آبادان - ایرنا - انباشته شدن زباله در آبادان، همزمان با وضعیت قرمز کرونایی این شهر، سلامتی شهروندان را در معرض خطر مضاعف قرار داده است.

به گزارش ایرنا آبادان با جمعیتی بیش از ۲۵۰ هزار نفر روزانه بیش از ۱۶۰ تن انواع زباله خانگی و نخاله ساختمانی تولید می‌کند که جمع‌آوری نشدن به موقع برخی از آنها باعث انتشار بوی نامطبوع در فضای شهری و نازیبا جلوه کردن منظر شهری شده است.

از سویی انباشت زباله شهری در باکس‌های زباله در مناطق مختلف شهر موجب شده تا با وزش باد زباله‌ها در محیط شهری پراکنده شوند که آلودگی زیست محیطی را در پی‌داشته است.

انباشت زباله و نخاله ساختمانی در مناطق حاشیه شهر آبادان از جمله ذوالفقاری، شطیط، جمشید آباد، سده، کفیشه و فیه آبادان بیشتر نمایان بوده و نارضایتی اهالی این مناطق را در پی داشته، و بوی تعفن ناشی از انباشت زباله در این مناطق چهره این شهر را نیز زشت کرده است. 
برخی شهروندان آبادانی بر این باورند که سیستم ضعیف و نامنظم خدمات شهری به ویژه در حوزه جمع‌آوری زباله شهرداری این شهر باعث بروز مشکلات و نگرانی‌هایی شده است. 

سالیان سال است که مسوولان آبادان جمع‌آوری و دفن بهداشتی زباله‌ها در سطح این شهر را نوید می‌دهند ولی تاکنون نتیجه مطلوبی در این زمینه حاصل نشده و مردم همچنان از وضعیت ساماندهی آن ناراضی هستند. 

یکی از ساکنان منطقه ۲۰ متری سده آبادان به خبرنگار ایرنا گفت: برخی از شهروندان بی‌توجه به اینکه نخاله‌های ساختمانی به دلیل وجود فلز و سایر ناخالصی‌ها خطر آفرین بوده و برای ساکنان محل مشکل ایجاد می‌کنند، پس از پایان کار ساختمانی،آنها را در همان محل رها می‌کنند. 

عباس سامری بیان کرد: متاسفانه شهرداری در جمع‌آوری نخاله در منطقه سده آبادان ضعیف عمل کرده و روزانه شاهد انباشته شدن این نخاله‌ها در کوچه پس کوچه‌های این منطقه هستیم.

وی با انتقاد از جمع‌آوری نشدن زباله‌ها در منطقه سده افزود: جمع‌آوری زباله از مهم‌ترین عوامل تضمین سلامت جامعه است که باید به آن توجه ویژه شود ولی در آبادان به ویژه در منطقه سده که از مناطق کم برخوردار است زباله در خیابان‌ها رها شده و در جمع‌آوری آن از سوی شهرداری کوتاهی می‌شود.

یکی دیگر از شهروندان آبادانی ساکن کوی فرهنگیان ذوالفقاری نیز گفت: جمع‌آوری زباله در این منطقه توسط شهرداری آبادان فراموش شده و  جمع‌آوری زباله به صورت مرتب در این منطقه صورت نمی‌گیرد.

مریم صالحی بیان کرد: انباشته شدن زباله با پس دادن شیرابه، به کثیف شدن محیط و ایجاد بوی نامطبوع منجر شده است؛ متاسفانه جمع نشدن زباله در باکس‌های زباله توسط شهرداری باعث شده مردم برای رهایی از زباله‌هایشان کیسه‌های زباله خود را در کنار سطل روی هم تلنبار کنند.

وی افزود: در طول شبانه‌روز نیز زباله‌گردها، سطل‌های زباله را زیر و رو کرده و این باعث می‌شود تمامی کیسه‌های زباله پاره و زباله‌ها در سطح زمین پراکنده شوند و این مشکل باعث ایجاد بوی بد ناشی از رها شدن زباله شود.

دیگر شهروند آبادانی ساکن کوی شطیط نیز بیان کرد: در هر کوچه‌ در کنار زیاله‌ها سگ و گربه با انواع حشرات مشاهده می‌شود و این وضعیت به نگرانی جدی برای خانواده‌ها که فرزندان کوچک دارند تبدیل شده چرا که کودکان در کوچه بازی کرده و در معرض آسیب هستند.

ابراهیم مجدمی گفت: از مسوولان شهرداری انتظار می‌رود این معضل را که ارتباط مستقیم با سلامتی شهروندان دارد جدی بگیرند چرا که جمع‌آوری نشدن زباله‌ها سلامت شهروندان را به خطر انداخته است.

رییس شورای اسلامی شهر آبادان در این باره گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با آمدن شهردار جدید نه وضعیت چاله چوله‌های این شهر درست شد و نه تکلیف سگ‌های ولگرد تعیین شد ولی وضعیت جمع‌آوری زباله‌ها بهتر شد.

عبداله کعبی افزود: انباشت نخاله‌ها، نبود نظارت کافی و کمبود نیروی انسانی، نبود باکس‌ زباله، جمع‌آوری نشدن به موقع زباله‌ها، ساماندهی نشدن دستفروشان با هدف رفع سد معبر و سیمای بد شهری مواردی است که مورد انتقادی شهروندان آبادانی است.
وی با اشاره به گلایه‌ها و انتقادات مردمی از وضعیت نابسامان شهری، انجام  کارهای اساسی و زیربنایی به جای اقدامات مقطعی را از سوی شهرداری ، از خواسته‌های پر شمار مردم آبادان خواند و خواستار توجه بیشتر شهردار به موارد یاد شده و اقدام در این باره شد.

معاون خدمات شهری شهرداری آبادان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به افزایش تولید زباله در آبادان گفت: مشارکت و همراهی مردم برای کاهش میزان بالای زباله لازم است. 

محمدحسین عبیات بیان کرد:جمع‌آوری زباله در شهر آبادان روزانه و به صورت مرتب انجام می‌گیرد ولی برخی شهروندان زباله را در ساعت مقرر به بیرون از منزل انتقال نمی‌دهند با این وجود شهرداری روزانه ۲ تا سه بار جمع‌آوری زباله را در مناطق مختلف انجام می‌دهد.

وی افزود: در صورت رعایت شهروندان و همکاری آنان با شهرداری زباله‌ای در شهر انباشته نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =