۲۱ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۷
کد خبرنگار: 999
کد خبر: 84101197
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بسکتبال کردستان در حسرت حامی

سنندج‌ - ایرنا - استان کردستان در چند رشته ورزشی نماینده در لیگ برتر کشور دارد اما در این بین بسکتبال به دلیل عدم حمایت حامی مالی از تیم در شرایط کرونا نتوانست به مسابقات لیگ راه یافته و حضور داشته باشد.

به گزارش ایرنا، استان کردستان استانی کم‌تر برخوردار محسوب می‌شود و در مقایسه با استان‌های دیگر کمتر از واحدهای تولیدی بزرگ بهره‌مند است بنابراین در شرایط عادی هم شاهد حمایت‌های مالی زیادی از تیم‌های ورزشی نیست.

حال با شیوع کرونا و ایجاد محدودیت‌هایی از جمله ممنوعیت حضور تماشاچی تمایل حامیان مالی برای حمایت کاهش یافته، چراکه امکان دیده شدن این حامیان و واحدهای تولیدی در مسابقات نیز کمتر شده است.

نخستین قربانی این شرایط تیم خانه بسکتبال استان کردستان بود که با وجود اینکه امکان حضور در لیگ برتر را پیدا کرده بود به دلیل ناتوانی در جذب اسپانسر و هزینه‌های بالای حضور در لیگ برتر از حضور انصراف داد.

واحدهای تولیدی بزرگ استان حمایت نکردند

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان در این رابطه گفت: تلاش زیادی برای حضور تیم کردستان در لیگ برتر صورت گرفت که در نهایت با حضور این تیم حتی قبل از اینکه ورودی را پرداخت کند موافقت شد.

حامد جولایی افزود: هیچ کدام از حامیان مالی قبول نکردند که به تیم کمک کنند و تیم بسکتبال کردستان هم نمی‌توانست هزینه‌های حضور در لیگ برتر را تامین کند و بنابراین از حضور در لیگ بازماند.

وی اضافه کرد: چندین واحد تولیدی بزرگ در کردستان داریم که درخواست از آنها برای حمایت مالی بی نتیجه ماند این در حالی است که شاهد حمایت‌های مالی چنین واحدهایی در استان‌های دیگر از تیم‌های ورزشی برای حضور در لیگ هستیم.

جولایی با بیان اینکه هزینه‌های حضور تیم بسکتبال در لیگ برتر نزدیک به ۶ میلیارد تومان است یادآور شد: اگر این واحدهای مهم تولیدی وارد میدان حمایت از تیم‌های ورزشی نشوند نمی‌توانیم در لیگ‌های مهم کشوری حضور پیدا کنیم.

وی با اشاره به دلیل اصلی کاهش رغبت حامیان مالی گفت: چون بازی‌ها به صورت متمرکزو بدون تماشاچی در تهران برگزار می‌شود و تنها بازی‌های مهم نیز از صدا و سیما پخش می‌شود، حامیان مالی هم تمایلی برای حمایت نداشتند.

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان تاکید کرد: با توجه به شرایطی که پیش آمده است تیم در دسته یک بازی می‌کند و تعدادی از حامیان مالی به دلیل هزینه پایین‌تر دسته یک حاضر شده‌اند از تیم حمایت کنند.

وی یادآور شد: تیم والیبال راه‌یاب ملل کردستان با توجه به اینکه بازی‌های این لیگ از تلویزیون پخش مستقیم می‌شود مشکل خاصی نداشته است.

جولایی اظهار داشت: اگر سال آینده به همین منوال پیش رود و به دلیل شیوع کرونا تماشاچی‌ها در زمین‌های ورزشی حضور نداشته باشند، حامیان مالی هم رغبتی برای حمایت از این تیم‌ها نخواهند داشت.

وی اضافه کرد: در صورتی که بازی‌های لیگ برتر بسکتبال به صورت رفت و برگشت و با حضور تماشاچی برگزار می‌شد ما از سالن ۶ هزار نفری ۲۲ گولان بهره می‌بردیم که در این شرایط مطمئنا چند حامی مالی برای تیم بسکتبال حاضر می‌شد.

رییس هیات: هنوز به اعضای تیم بدهکاریم

رییس هیات بسکتبال نیز تفاوت شیوه برگزاری لیگ به دلیل محدودیت‌ها را یکی از دلایل عدم حمایت مالی اسپانسر از تیم دانست و گفت: در بدترین حالت بازی‌های خانگی را می‌بردیم اما به دلیل متمرکز برگزار شدن مسابقات بازی خانگی نداریم  و تیمی که پشتوانه مالی نداشته باشد و حمایت تماشاگر را هم از دست بدهد مسلما شرایط مناسبی نخواهد داشت.

صباح قریشی افزود:‌ متمرکز برگزار شدن و عدم حضور تماشاچی موجب شده امکان تبلیغ برای حامیان مالی سخت شود و تمایل آنها برای حمایت کاهش یابد.

وی اظهار داشت: با پیگیری مسوولان استانی، لیگ برتر بسکتبال ‌حضور تیم کردستان را پذیرفته و پرداخت ورودی را به تعویق انداخته بود اما به دلیل عدم حمایت اسپانسر نتوانستیم در لیگ شرکت کنیم.

قریشی تاکید کرد: وضعیت مالی تیم مناسب نیست و هنوز به اعضای تیم بدهکاری‌هایی داریم و در لیگ دسته یک در دوره گذشته هم کج دار و مریز ادامه دادیم.

سرمایه‌های ورزشی استان حفظ شوند

سرمربی تیم خانه بسکتبال کردستان هم گفت: مردم به بسکتبال و این تیم علاقه دارند و شادابی را به میان آنها می‌برد اما اهمیت لازم را در میان مسوولان ندیدم.

رامین احمدیان با بیان اینکه تنها دلیل حضور مسوولان دستگاه‌های دیگر در راس هیات، بهره‌گیری از ارتباط آنها و آوردن اعتبارات مالی بوده است افزود: اگر این هم انجام نشود عملا کاری انجام نشده است چون فعالین بسکتبال هم می‌توانند به همین شکل هیات را مدیریت کنند.

وی تاکید کرد: کمبود اصلی ما منابع مالی است که رییس هیات برای رفع آن تلاش‌هایی کرده اما بسیار کم است و اکنون توانایی پرداخت کمترین هزینه‌ها را نداریم.

احمدیان اضافه کرد: این بچه‌ها و بازیکنان بسکتبال و حتی تماشاچی‌ها هم سرمایه استان محسوب می‌شوند و دلسوزان و مسوولان استان باید آنها را حفظ کرد.

وی با اشاره به قرارداد برخی از بازیکنان تیم کردستان با تیم‌های دیگر گفت: وقتی بازیکنی از این استان به استان دیگر می‌رود سرمایه‌ای از دست داده‌ایم و تا برای پرورش بازیکنی دیگر زمان زیادی باید طی شود.

بسکتبالیست کردستانی: با وعده های توخالی مسوولان پشت خط ماندیم

متین استاد نوروزی یکی از بازیکنان تیم بسکتبال کردستان هم گفت: اوایل تیرماه امسال خبرهایی مبنی بر حضور تیمی از استان در سوپر لیگ بسکتبال منتشر شد .

وی افزود: وقتی خبر حضور در لیگ برتر به نوعی قطعی شد همه بچه‌ها با انگیزه قابل قبولی به تمرین پرداختند و شادابی خاصی در بین اهالی بسکتبال استان وجود داشت.

استاد نوروزی اضافه کرد: حدود ۲ ماه قبل شخص بنده جلسه‌ای با مدیرکل ورزش و جوانان کردستان داشتم و اعلام کردم که اکثر بچه‌ها از تیم های دیگر لیگ برتر پیشنهاد دارند ولی او به صراحت اعلام کرد که استان در لیگ برتر نماینده دارد و برای تیم استان بازی کنید اما نهایتا تیم نتوانست در لیگ برتر حضور پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه هیچ یک از بچه‌های استان که سابقه چندین سال بازی در سوپر لیگ را دارند با هیچ تیمی قرارداد نبستند و بلاتکلیف ماندند یادآور شد: به خاطر اختلاف هایی که بین اعضای هیات وجود دارد نتوانسته ایم از امکانات هیات هم به درستی استفاده کنیم.

بسکتبال کردستان حالا با بازماندن از لیگ برتر به لیگ دسته یک می‌رود با اینکه مدیرکل ورزش و جوانان گفته است که حامیان مالی برای حمایت تیم در لیگ دسته یک پیدا شده است اما هنوز هم اطمینانی برای این حمایت هم وجود ندارد.

مشکلاتی که در شرایط کنونی وجود دارد می‌تواند دامنگیر تیم بسکتبال کردستان در لیگ دسته اول هم شود. این تیم هنوز هم بدهی‌هایی مالی به بازیکنان دارد و دوره قبل را در لیگ دسته اول به سختی پشت سر گذاشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha