جشنواره آهوان فرصتی برای هنرهای مفهومی در دوران کرونا است

سمنان- ایرنا- داور اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی آهوان گفت: این جشنواره فرصتی برای هنرمندان و بروز هنرهای مفهومی در دوران شیوع کرونا است.

به گزارش ایرنا، غلامرضا سماوی روز شنبه به رسانه ها افزود: هنرهای مفهومی با آزادی ای که در انتخاب رسانه، مواد و مصالح خود دارد و نیز تعامل فعال با مخاطب و با به‌کارگیری تمام حواس ادراکی، بستری پرنفوذ برای انتقال مفاهیم دینی و به ویژه معارف رضوی است.

وی با تاکید بر اهمیت جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی آهوان ابراز امیدواری کرد: با استقبال هنرمندان کشور و به ویژه دانشجویان هنر دانشگاههای کشور آثاری فاخر و باکیفیت به دبیرخانه این جشنواره برسد.

وی، به شرایط کرونایی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط  خاص این دوره و شیوع ویروس کرونا، انرژی مضاعفی برای جذب هنرمندان و ارسال آثار به این جشنواره ملی لازم است.

وی به تبیین ویژگی های هنرهای مفهومی پرداخت و اظهار داشت: هنرهای مفهومی گرایشی است مبتنی بر تقدم ایده و ذهنیات هنرمند بر اجرا و نوع بیان و از اواخر دهه ۶۰ میلادی این اصطلاح وارد ادبیات هنرهای تجسمی شد.

سماوی با بیان اینکه اولین بروز رسمی هنرهای مفهومی در ایران  در دهه ۵۰ رخ داد گفت: نمایشگاه "گنج و گستره" با حضور هنرمندانی چون الخاص و ممیز و گریگوریان در این دوره از فعالیت های صورت گرفته در عرصه هنرهای مفهومی بود.

وی ادامه داد: هنرهای مفهومی بعد از انقلاب اسلامی و از ابتدای دهه ۸۰ با اولین جشنواره "کانسپچوال آرت" در دانشگاه تهران و موزه هنرهای معاصر  در دوره سمیع آذر شروع شد و به دنبال آن با جشنواره هایی مانند هنرهای جدید در موزه فلسطین و مجموعه صبا پی گرفته شد.

داور اولین جشنواره هنرهای مفهومی رضوی آهوان گفت: اطلاع رسانی مناسب از طریق ارسال فراخوان و پوستر برای دانشگاههای هنر انجام شد و دانشجویان دانشگاه سمنان نیز در جریان برگزاری این جشنواره قرار گرفته اند.

سماوی داور اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی متولد ۱۳۶۰ سمنان و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته نقاشی از دانشگاه تربیت مدرس و هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه سمنان است و در سال ۸۸ نیز دبیری هیات داوران جشنواره ملی هنرهای مفهومی آیات در سمنان را برعهده داشت.

 اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی (آهوان) با هدف گسترش فرهنگ و معارف رضوی، بهره گیری از زبان و بیان هنر در آشنایی با سیره امام رئوف (ع)، رجوع به پشتوانه های فرهنگی و هنری در حوزه معارف رضوی و شناسایی استعدادهای خلاق فعال در عرصه هنرهای جدید برگزار می شود.

علاقه‌مندان می توانند با آثار هنری تولید شده در انواع رسانه های هنرهای جدید همچون چیدمان، ویدوآرت، پرفورمنس آرت، هنر شبکه، لند آرت، فتو آرت، و ورد آرت، با موضوع معارف رضوی در اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی آهوان شرکت کنند.

جشنواره هنرهای مفهومی رضوی (آهوان) با همکاری بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع)، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری سمنان، اداره کل فرهنگ و ارشاد استان سمنان، دانشکده هنر دانشگاه سمنان و ... برگزار خواهد شد.

 سی ام آبان مهلت ارسال آثار به این جشنواره است و اختتامیه جشنواره نیز قرار است نیمه بهمن ماه امسال به میزبانی سمنان برگزار شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها