چرای دام در گلیل شیروان ۴ برابر ظرفیت است

بجنورد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست شیروان گفت: چرای دام سبک در منطقه حفاظت شده گلیل بخش سرحد این شهرستان خراسان شمالی چهار برابر ظرفیت است که این وضعیت نگران کننده است.

حمید فخرانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا شمار دام های موجود در منطقه را ۴۸ هزار راس دانست و گفت: باید این میزان به ۱۲ هزار راس کاهش یابد.

وی اظهار داشت: رعایت نشدن مدیریت چرای دام و مرتع تهدید جدی برای این منطقه حفاظت شده است.

وی گفت: ورود دام به مراتع در مدت زمان تعیین شده علاوه بر آسیب به پوشش گیاهی، به دلیل رطوبت زیاد خاک و در اثر تردد زیاد دام در مرتع، باعث فشرده شدن خاک می شود که در نتیجه سطح خاک متراکم شده و قابلیت نفوذ آب به آن کاهش می‌یابد.

فخرانی افزود: حفظ پوشش گیاهی در مراتع با معیشت مردم ارتباط مستقیم دارد و فرهنگ‌سازی مهم‌ترین اقدام برای جلوگیری از چرای غیرقانونی دام در مراتع و حفظ این پوشش است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شیروان با اشاره به اهمیت این منطقه و زیستگاه شاخص گونه های بسیای از گوشتخواران، علف خواران و پرندگان گفت: این منطقه مظلوم واقع شده است و حتی طرح های عمرانی در حال اجرا شامل ساخت و ساز های غیرمجاز و طرح های عمرانی مثلا آبرسانی بدون کارشناسی انجام می شود.

فخرانی افزود: برای جلوگیری از خسارت به این منطقه اقدامات بسیاری صورت گرفته و حتی موارد تخلف به دادگاه معرفی شده است که انتظار داریم با توجه به شرایط و جایگاه و موقعیت ویژه منطقه قبل از انجام هرگونه طرح عمرانی موارد مزبور توسط مسئولان مورد بررسی قرار گیرد.

منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با ۱۸ هزار هکتار وسعت در شمال شهرستان شیروان و مرز بین ایران و ترکمنستان قرار دارد که دارای ذخیره گاه غنی و ارزشمند گیاهی و جانوری است.

این منطقه در ۸۵ کیلومتری شهر شیروان قرار دارد که با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه ارس و گوناگونی پوشش گیاهی و نیز زیست خالص ترین قوچ اوریال، در ۲۷ تیرماه ۱۳۵۰ به عنوان منطقه حفاظت شده زیست محیطی اعلام شده است.

منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی دارای آب و هوایی عموما کوهستانی، با شیب های تند و دره های عمیق و صخره های مرتفع است، این منطقه قسمتی از رشته کوه های موسوم به کپه داغ را تشکیل می دهد و از مناظر زیبایی برخوردار است.

شهرستان شیروان با گستره ۳۷۸۹ کیلومترمربع، علاوه بر منطقه حفاظت شده مرزی «گلیل و سرانی» که به عنوان زیست کره به ثبت جهانی رسیده، مناطق بکر زیست محیطی «زوارم و گلیان، بوستان شیرکوه، ییلاقات گیل‌نامانلو، بوانلو و نیز چپانلو» را در خود دارد که زیستگاه انواع پرندگان و جانوران وحشی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =