۱۷ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۵۴
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84101107
۰ نفر

برچسب‌ها

مهمترین خبرهای استان سمنان در هفته گذشته

سمنان- ایرنا- سفر وزیر نیرو و افتتاح طرح آبرسانی به سرخه، دستگیری چهار حفار غیرمجاز در دامغان، کشف عتیقه‌های یکهزار و ۵۰۰ ساله درسمنان، صادرات ۲۰۰ تن کنستانتره انگور به روسیه و ترکیه، و رصد گله ۱۸ راسی گورخر آسیایی در توران شاهرود، از مهمترین خبرهای استان سمنان در هفته گذشته بود.

به گزارش ایرنا، استان سمنان در هفته گذشته از دهم تا شانزدهم آبان ۹۹ شاهد رویدادهای مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی بود که خلاصه‌ای از آن در این گزارش آمده است.

اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: تمام مدارس استان در هفته پیش رو به دلیل شیوع کرونا تعطیل است و همه کلاس‌های درس به صورت مجازی برگزار می‌شود.

محمد دستورانی عصر جمعه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: با توجه به تمدید محدودیت‌های کرونایی در استان سمنان و برای حفظ سلامت همکاران و دانش آموزان، برنامه‌های آموزشی مدارس استان در هفته پیش رو تا روز جمعه بیست و سوم آبان، به طور کامل مجازی و غیرحضوری برگزار می‌شود.

فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: تریلی حامل انواع لوازم خانگی قاچاق به ارزش پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال در شاهرود شناسایی و متوقف شد.

سردار عبدالله حسنی روز شنبه به رسانه ها افزود: در راستای اهداف و اولویت های راهبردی پلیس امنیت اقتصادی، تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز و برخورد جدی و قاطع با سودجویان این بخش در دستور کار قرارگرفته است.

مدیرکل بیمه سلامت استان سمنان گفت: ۹۵.۱ درصد پزشکان طرف قرارداد با بیمه سلامت استان نسخه‌نویسی را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهند.

رضا ممتحن روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: نسخه نویسی الکترونیکی یک طرح ملی است و اکنون سمنان جزو استان‌های برتر در اجرای طرح ملی نسخه‌نویسی الکترونیکی قلمداد می شود. 

فرهنگی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: اشیای تاریخی دوران اسلامی متعلق به یکهزار و ۵۰۰ سال پیش در خانه‌ای در سمنان کشف و ضبط شد.

سرهنگ ابوالقاسم کربلایی غلامی روز چهارشنبه به رسانه ها افزود: در عملیات مشترک یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی و فرماندهی انتظامی استان سمنان، ۹ قلم شی تاریخی مربوط به دوران اسلامی و حدود یکهزار و ۵۰۰ سال پیش در منزلی در سمنان کشف و ضبط شد.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دامغان گفت: چهار حفار غیرمجاز در منطقه سیاه پره شهرستان شناسایی و دستگیر شدند.

مهدی قاسمی شامگاه دوشنبه به خبرنگاران گفت: پس از دریافت اخبار از سوی حامیان میراث‌فرهنگی مبنی بر فعالیت و رفت و آمد افراد مشکوک در منطقه سیاه پره دامغان، طی چند روز اخیر، نیروهای یگان حفاظت اداره با هماهنگی فرماندهی یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با حضور در منطقه به صورت نامحسوس و کمین شبانه، موفق به شناسایی و دستگیری حفاران غیرمجاز شدند.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: وقف‌نامه عمید الملک سمنانی، به عنوان اولین وقف‌نامه از استان، در فهرست میراث ملی ثبت شد.

مصطفی یغمائیان روز دوشنبه به رسانه ها افزود: وقف‌نامه قاضی رکن‏الدین عمیدالملک سمنانی، متعلق به خاندان هاشمی سمنان است و قدمت این وقف‌نامه به قرن نهم هجری قمری  بازمی‌گردد.

برگزاری، نمایشگاه نقاشی خط با عنوان «سفیر هنر»، در آستانه ولادت با سعادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همزمان با هفته وحدت، در گرمسار و اتمام مراحل داوری آثار رسیده به جشنواره مجازی «تئاتر در خانه» استان سمنان از دیگر خبرهای مهم فرهنگی استان سمنان در هفته گذشته بود.

علمی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: مشاهده و ثبت گله ۱۸ راسی از گورخرهای آسیایی در پارک ملی توران شهرستان شاهرود در شرق استان جایگاه این منطقه را به عنوان زیستگاه پایدار جمعیت گورخر آسیایی تثبیت کرد.

امیر عبدوس عصر پنجشنبه در پست اینستاگرامی خود اظهار داشت: هشت راس از گله ۱۸ راسی گورخرهای مشاهده شده در پارک ملی توران متولد امسال هستند.

رئیس دانشگاه سمنان گفت: طرح ارزیابی اثرات تغییر اقلیم بر سلامت در ایران با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مشارکت استادان دانشگاه‌های مختلف کشور با محوریت این دانشگاه اجرا می‌شود.

مسعود نصیری زرندی روز شنبه به رسانه ها افزود: با توجه به اهمیت اثرات تغییر اقلیم بر سلامت در کشور ، مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دانشگاه سمنان برای همکاری در پروژه ملی "ارزیابی آسیب‌پذیری سلامت ناشی از تغییر اقلیم و تعیین اقدامات استراتژیک در جمهوری اسلامی ایران" دعوت به همکاری کرد.

اقتصاد

حضور «رضا اردکانیان » وزیر نیرو روز دوشنبه در قالب بیست و هفتمین هفته پویش الف-ب ایران برای افتتاح طرح تامین آب پایدار شهرستان سرخه از رهاوردهای سفر دوم رئیس جمهوری به استان سمنان مهمترین خبر اقتصادی هفته گذشته در استان سمنان بود.

مدیرکل گمرک استان سمنان گفت: درآمد گمرک استان با احتساب ضمانت‌نامه‌ها به ۱۱۷ میلیارد و ۸۴۴ میلیون ریال در نیمه نخست امسال رسید.

علی سعدالدین روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: از مجموع ۱۱۷ میلیارد و ۸۴۴ میلیون ریال درآمدزایی گمرک استان سمنان، ۳۵ میلیارد و ۲۶۷ میلیون ریال مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: امسال ۸۰ تن ماهی تیلاپیا در ۴۰ استخر ویژه این آبزی در استان تولید می‌شود.

بهرام فلاحی لیما روز پنجشنبه به رسانه ها ابراز داشت: ۱۴۰ هزار قطعه ماهی تیلاپیا از ابتدای امسال در استخرها رهاسازی شد.

معاون نظارت ، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان گفت: ۲۵ میلیارد و ۲۶ میلیون ریال پرونده تخلف واحدهای صنفی در جریان گشت‌های نظارتی استان تشکیل شد.

 مهدی یحیایی روز دوشنبه به رسانه افزود: ۷۱۲ مورد گشت مشترک بازرسی از واحدهای صنفی و غیرصنفی و بنگاه های اقتصادی در استان سمنان طی هفت ماه گذشته انجام شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: تعاون‌گری زنان و مردان در این استان تاکنون با ایجاد ۱۳ هزار و ۷۷۲ شغل همراه بود.

اسماعیل غنیان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: ایجاد ۱۳ هزار و ۷۷۲ فرصت شغلی نتیجه فعالیت یک هزار و ۶۹ تعاونی در استان سمنان است و همچنین اولین تعاونی در کشور در استان سمنان تشکیل شد و تعاونی دیگر ۲۰ سال پس از تاسیس این تعاونی احداث شد و این گفته گویای فرهنگ کار در قالب تعاونی در استان سمنان است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی استان سمنان گفت: ۲۰۰ تن کنسانتره انگور امسال در کارخانه شاهرود به کنسانتره تبدیل و به کشورهای روسیه و ترکیه صادر شد.

جعفر جورابلو روز دوشنبه به رسانه ها افزود: انگور مورد نیاز برای تهیه این میزان کنسانتره از کشاورزان استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، خوزستان و سمنان خریداری شد. 

ورزش

معاون ورزش اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان گفت: ۴۵ میلیارد ریال اعتبار به هیات‌های ورزشی استان، به منظور ارتقای کیفیت، تجهیزات و توسعه ورزش قهرمانی، سال گذشته و امسال پرداخت شد.

مجید محمدی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت:  ۴۰ میلیارد ریال اعتبار بین ۴۶ هیات ورزشی استان سمنان در سال گذشته توزیع شد که این حجم از اعتبارات چشمگیر بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha