"گذری بر تاریخ جوزدان" نجف‌آباد کتاب جامع برای شناخت منطقه

اصفهان- ایرنا- کتاب"گذری بر تاریخ جوزدان" موقعیت جغرافیایی، آداب رسوم، اقتصاد، مشاهیر و تاریخ انقلاب اسلامی مردم این دیار شهرستان نجف‌آباد را شرح داده است.

جوزدان یکی از قدیمی ترین شهرهای استان اصفهان، جز شهرستان نجف آباد و در جنوب شرق شهر فولاد شهر قرار گرفته است و اقتصاد آن بر پایه کشاورزی و دامپروری مدیریت می شود.

جوزدان از سال ۱۳۸۷ با تصمیم مسئولان از روستا به شهر تبدیل شد.

کتاب "گذری بر تاریخ جوزدان" دارای ۱۰ فصل شامل وضعیت جغرافیایی، تاریخ و مقولات آن، مراکز مذهبی و عالمان دینی، علم آموزی و دانش، مسکن و معماری قدیم، اقتصاد و اشتغال کشاورزی، وضعیت فرهنگی و اجتماعی، آداب و رسوم و اعتقادات، جوزدان در انقلاب اسلامی و اسناد و تصاویر است.

در این کتاب نویسنده به آب و هوا، پوشش‌های گیاهی، گونه‌های جانوری، قنات‌های آب معروف آن، نحوه تقسیم آب، خشکسالی و ترسالی، طایفه‌ها و فامیل‌های مردم و کدخدایان این شهر اشاره و آثار تاریخی و اتفاقات قدیمی را بیان کرده است.

سفر رضاخان به جوزدان یکی از مطالب این کتاب است که در این سفر رضا خان پول‌های اداره لنیج انگلیس را در تعدادی از خانه‌های جوزدان پنهان می‌کند.

علم آموزی در جوزدان موضوع دیگری است که نویسنده این کتاب به آن اشاره کرد و مدل آن را مکتب خانه‌ای و ملال و شاگری معرفی کرده است.

نحوه گذراندن اوقات فراغت، غذاهای سنتی، فرهنگ عمومی مردم، بازی‌های محلی، آیین های ازدواج، و مناسبات فرهنگی، دینی و انقلابی از دیگر محتوای این کتاب است.

نگارنده تصاویری از اسناد تاریخی و عکس چهره شخصیت‌های بزرگ این خطه را در کتاب گذری بر تاریخ جوزدان به چاپ رسانده است.

کتاب "گذری بر تاریخ جوزدان" با تلاش سعادت ابراهیمی جوزدانی در ۳۸۹ صفحه به نگارش درآمده و و توسط اقبال صالحی ویراستاری و بازنویسی و ۲ هزار جلد از آن منتشر شده است.

نویسنده ماندگاری تاریخ این شهر، آداب و رسوم و حفظ هویت محلی، انگیزه خود از این اقدام فرهنگی اعلام کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha