عطوان: مرحله تغییر آمریکا به سمت بدتر شدن و جنگ داخلی آغاز شده است

تهران - ایرنا - سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای "رای‌الیوم" در تحلیل خود از آخرین تحولات آمریکا در پی انتخابات ریاست جمهوری و احتمال درگیری نظامی در این کشور گفت که مرحله تغییر ایالات متحده به سمت بدتر شدن و جنگ داخلی آغاز شده است.

به گزارش ایرنا  "عبدالباری عطوان" نویسنده مشهور عرب زبان امروز (جمعه) با انتشار مقاله‌ای در روزنامه فرامنطقه‌ای "رای الیوم" به تحلیل اوضاع پیچیده آمریکا به دنبال انتخابات ریاست جمهوری این کشور پرداخت و نوشت که این کشور در آستانه جنگی داخلی قرار گرفته است.

عطوان خاطرنشان کرد: بیشتر دولت‌های آمریکا در طول پنجاه سال گذشته سعی کرده‌اند تا حکومت‌هایی که با اهداف توسعه‌طلبی آنها در تعارض است، چه لحاظ سیاسی و چه از لحاظ نظامی تغییر دهند؛ همانطوری که سعی کردند مرزهای بسیاری از کشورها را از طریق حمله نظامی یا تحریم‌های قتصادی ترسیم کنند. اما اکنون به نظر می رسد که ورق برگشته و آمریکا به عنوان یک کشور ابرقدرت، اکنون در آستانه تغییر به سمت بدتر شدن قرار گرفته است.

نویسنده مشهور عرب زبان افزود: انتقال مسالمت آمیز قدرت در آمریکا اکنون به یک معجزه و اقدام غیر ممکن تبدیل شده است. انتقال مسالمت آمیز قدرت از شاخص ترین دستآوردهای نظام دموکراتیک غرب بود که با ضربات محکمی مواجه شد که رویدادهای مربوط به انتخابات اخیر آمریکا گواهی بر صدق این ادعاست. بنابراین، این دستآورد ممکن است در هر لحظه‌ای از بین برود که در نتیجه آن، همه کسانی که در اروپا و یا خاورمیانه روی حمایت آمریکا حساب باز کرده بودند، به همراه این کشور سقوط کنند و چه بسا در کل جهان ناامنی ایجاد شود.

وی در ادامه مقاله خود با اشاره به اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اعلام پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری قبل از مشخص شدن نتیجه آن، نوشت: زمانی که یک کاندیدی قبل از پایان نتیجه انتخابات، خود را پیروز معرفی می‌کند و برای حمایت از این پیروزی به دادگاه عالی مراجعه می‌کند، این عمق همان پرتگاه را نشان می‌دهد، لذا آمریکای جدید با آمریکایی که آن را می‌شناسیم و از سیاست‌های آن رنج می‌بریم، متفاوت خواهد بود.

سردبیر روزنامه رای الیوم اضافه کرد: گورباچف ​​اتحاد جماهیر شوروی را با استراتژی "پرسترویکا" که به معنای اعتراف به شکست در مقابل غرب است، سرنگون کرد و در نتیجه پرچم های سفید را برافراشت. ترامپ هم اکنون همین رویکرد را دنبال می کند، اما با ادعای عظمت، قدرت و پیروزی. او آمریکا و مردم این کشور را به همان نتیجه می‌رساند، اما هرگز تصور نمی‌کردیم که کاروان‌های افراطی و نژاد پرست سفید پوست و طرفدار ترامپ، خودروهای زرهی مجهز به مسلسل و دوشکا را در شهرهای رقبای دموکرات خود با هدف ایجاد رعب و وحشت در میان آنها به حرکت در آورند.

عطوان ادامه داد: آمریکا که آن را به عنوان بهشت برابری و مساوات و همزیستی بین نژادها و اتباع ادیان مختلف تحت حمایت شدید قانون می شناسیم، در حال سوق یافتن به سمت جنگ داخلی و کشتار نژادی و منطقه‌ای است و دلیل این وضعیت نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور و چنگ زدن او به قدرت، خودخواهی و حس برتربینی و نیز باج خواهی او است. با نگاه به این وضعیت می‌توان متوجه شد که چرا ترامپ به آغوش لابی سلاح رفته و مانع هرگونه تغییر قوانین در این مورد است.

نویسنده سرشناس جهان عرب در پایان مقاله خود نتیجه‌گیری کرد که آمریکا به سرعت در حال تغییر به سمت بدتر شدن است و چه بسا به زودی عظمت و ابرقدرتی خود در جهان را از دست بدهد.

عطوان نوشت: ما که از این اوباشگری و باج خواهی آمریکا رنج برده و همچنان می‎بریم، چیزی برای از دست دادن نداریم، بلکه چه بسا فروپاشی آمریکا سرآغاز بیداری و برون رفت ما از بحران‌های موجود در منطقه باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =