تعیین الگوی کشت متناسب با اقلیم و نیاز آبی منطقه مغان ضروری است

اردبیل - ایرنا- رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌ غنی شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار مغان در بخش کشاورزی تاکید کرد که تعیین الگوی کشت متناسب با اقلیم و نیاز آبی برای این منطقه ضروری است.

به گزارش ایرنا ، سید جواد ساداتی‌نژاد روز جمعه در تشریح نتایج سفر اعضای این کمیسیون به منطقه مغان افزود: ایجاد سایت ملی تولید بذر کشور در مغان باید مورد توجه قرار گیرد زیرا در برخی محصولات از جمله پنبه،ذرت بذری ،کنجد ، سویا و گندم این منطقه عنوان نخست و برتر کشور را دارد.

وی حضور اعضای کمیسیون کشاورزی در منطقه مغان به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور را در برندسازی و کمک به توسعه کشاورزی و ارزآوری بیشتر مهم تلقی کرد و گفت: کمیسیون در بودجه‌های سنواتی و برنامه هفتم توسعه نگاه ویژه‌ای به منطقه مغان و ظرفیت‌های آن خواهد داشت.

ساداتی نژاد اظهارداشت: درخواست نماینده کشاورزان مبنی بر اینکه هزینه آب بهایی که وزارت نیرو از کشاورزان دریافت می‌کند به صورت حجمی محاسبه شود، در مصوبات سفر منظور شده و در جلسه‌ای که با حضور وزرا، استانداران و مدیران در مجلس خواهیم داشت تصویب این مساله را  پیگیر خواهیم کرد.

او اضافه کرد: مساله لاینینگ ۲۴ کیلومتر از کانال‌های اصلی آب در مغان نیز مورد پیگیری خواهد بود تا با رفع شدن این نیاز شاهد رونق کشاورزی منطقه باشیم. 

وی همچنین در بازدید از مزارع کشاورزی شهرستان بیله‌سوار عنوان کرد: ظرفیت‌های این شهرستان بسیار بالا است و این بخش باید حمایت شود چرا  که این امر موجب استمرار زنجیره حوزه صادرات و بازار هدف می‌شود.

نماینده مردم بیله سوار،پارس‌آباد و اصلاندوز مغان نیز گفت: اعتبارات لازم برای اجرای پروژه پایاب سد خداافرین از طریق کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس پیگیری و تصمیماتی جهت اجرایی نمودن و تکمیل پروژه اتخاذ خواهد شد. 

عباس جهانگیرزاده گفت: مشکل تخصیص اعتبارات جهت اجرای پروژه در اولین فرصت پیگیری می‌شود و تا پایان امسال بیش از ۵۰ درصد پایاب سدخداآفرین به کشاورزان واگذار و آماده کشت خواهد شد. 

وی در خصوص اجرای شهرک گلخانه‌ای هزار و ۶۰۰ هکتاری در منطقه نیز افزود: حدود ۵۰۰ هکتار از این شهرک واگذار شده برای و بقیه نیز تصمیماتی اتخاذ شد تا هزار و ۱۰۰ هکتار این شهرک به اهالی منطقه واگذار و اشتغال‌زایی بومی فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه حدود سه میلیون تن محصول کشاورزی و باغی در شهرستان‌های پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز تولید می‌شود، گفت: با تکمیل پایاب سد خداآفرین و اجرای کشت گلخانه‌ای در شهرستان‌های شمال استان این ظرفیت تولید به ۹ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

نماینده مردم بیله‌سوار ، پارس‌آباد و اصلاندوز در مجلس شورای اسلامی گفت: بحث راه‌های روستایی و مواصلاتی شمال استان،بحث ارائه تسهیلات حمایتی به کشاورزان منطقه در راستای کشت محصولات گلخانه‌ای و حمایت از کشاورزان،لایروبی کانال‌ها و ساماندهی نظام بهره‌برداری عشایر و کشاورزان ، بحث کیفیت آب مرزی، بحث دریافت آب بهای کشاورزان بصورت حجمی، حمایت از کشت و صنعت‌های پارس و مغان در راستای توسعه و ایجاد اشتغالزایی دایمی،بحث افزایش قیمت تضمینی گندم و بررسی ظرفیت‌های شهرستان‌های بیله‌سوار و پارس‌آباد در راستای ایجاد سایت ملی تولید بذر کشور از جمله مصوبات و گفتگوهای اعضای کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس و مسوولان کشوری و استانی در مغان بود.

به گزارش ایرنا ، روز جمعه با حضور اعضای  کشاورزی مجلس سیلوی گندم ۳۰ هزار تنی در بخش قشلاق دشت بیله‌سوار مغان با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان افتتاح شد.

نمایندگان این کمیسیون همچنین در سفر به شهرستان بیله‌سوار از از مرکز ملی حفاظت و توسعه شتر دوکوهانه کشور و پرورش گوسفند و قوچ مغانه در بخش قشلاق دشت بازدید کرده و بر حمایت از گونه در حال انقراض شتر دوکوهانه و ایجاد بسترهای لازم جهت توسعه نژاد گوسفند و قوچ مغانه تاکید کردند.

بازدید از مزارع کلزا،سویا،ذرت بذری و پنبه ، گمرک و پایانه مرزی در شهرستان بیله‌سوار از دیگر برنامه‌های سفر اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس به شهرستان بیله‌سوار بود.

اعضای کمیسیون کشاورزی همچنین روز پنجشنبه از سد میل مغان در اصلاندوز ، کشت و صنعت مغان و طرح پایاب سد خداآفرین ودیگر طرفیت های شهرستان پارس‌آباد مغان بازدید کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =