رییس اتحادیه سنگبری‌ها: گرانی سنگ قبر در مشهد ارتباطی با کرونا ندارد

مشهد- ایرنا- رییس اتحادیه صنف سنگبری‌های مشهد گفت: شیوع ویروس کرونا و مرگ و میرهای ناشی از آن هرچند بر افزایش تقاضای سنگ قبر تاثیر گذاشته اما افزایش قیمت آن ناشی از افزایش هزینه‌های تولید است.

بهنام بهبودی فرد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قیمت تمام شده سنگ قبر در سال جاری به علت افزایش دستمزد کارگران، نرخ حمل و نقل و مولفه‌های دیگر نسبت به پارسال ۲۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: این در حالی است که سود فردش سنگ قبر در مقایسه با پارسال کاهش نیز داشته است.

رییس اتحادیه صنف سنگبریهای مشهد گفت: سنگ قبر شامل دو نوع سنگ سفید مرمر و سنگ سیاه گرانیت است که سنگ گرانیت از استان اصفهان و سنگ مرمر نیز از هرات تامین می‌گردد و محل تامین هیچیک از آنها داخل مشهد نیست.

وی افزود: ۸۰ تا ۸۵ درصد مواد و ابزار فرآوری سنگ برای مناسب سازی آن به منظور استفاده به عنوان لوح قبر، وارداتی است و قیمت آنها متناسب با افزایش نرخ ارز، رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

بهبودی ادامه داد: از سوی دیگر دستمزد کارگر ۲.۵ برابر شده و اجاره بهای واحد تجاری نیز رشد چشمگیر داشته است لذا در مجموع هزینه‌های سنگ تراش یا سنگ بر، افزایش یافته و سنگ قبر گران شده است.

وی با اشاره به وجود ۲۰۰ واحد دارای پروانه کسب از این اتحادیه گفت: سه درصد از این واحدها در زمینه ساخت سنگ قبر فعالیت دارند که تعداد بسیار اندکی است و شیوع کرونا فعالان این حوزه را افزایش نداده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =