امکان معامله «صندوق پالایشی یکم» در بازار فردا وجود ندارد

تهران - ایرنا - معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران، گفت: تاکنون هیچ درخواستی برای معامله واحدهای «صندوق پالایشی یکم» به شرکت بورس تهران ارسال نشده است؛ به همین دلیل امکان معامله این صندوق در بازار فردا (شنبه) وجود ندارد.

بعد از عرضه سهام بانکی‌ها و بیمه‌ای‌ها در اردیبهشت ماه و در قالب صندوق‌های قابل معامله دولتی (ETF)،  دومین مرحله از عرضه این صندوق‌ با سهام پالایشی‌ها در نخستین روزهای شهریورماه انجام و تعداد قابل توجهی از افراد در این پذیره‌نویسی مشارکت کردند.

 ابتدا زمان بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم و معاملات آن در بازار در میان سرمایه‌گذاران با ابهاماتی همراه بود، در این زمینه در مهر ماه بود که «راضیه صباغیان»، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: مطابق مقررات، یک ماه بعد از پایان پذیره‌نویسی زمینه لازم برای معامله صندوق‌های ETF فراهم خواهد شد.

وی گفت: با توجه به اینکه پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم تا ۳۰ شهریور ماه ادامه داشت؛ بنابراین باید از اوایل آبان ماه این صندوق‌ها قابل معامله شوند.

افزایش سرمایه دو شرکت پالایشی

با وجود اعلام چنین خبری، در آبان ماه این اقدام اجرایی نشد و حاشیه‌هایی را در بازار با خود به همراه داشت که «داود رزاقی»، مدیر صندوق پالایشی یکم درباره علت فراهم نشدن امکان معامله این صندوق طبق زمان اعلام شده به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به افزایش سرمایه پالایش نفت تهران (شتران) و پالایش نفت اصفهان (شپنا) در بورس هنوز افزایش سرمایه آنها در پرتفوی صندوق اعمال نشده، به همین دلیل اکنون نمی‌توان اقدام به بازگشایی نماد این صندوق کرد، زیرا این موضوع منجر به ضایع شدن حق مردم و ضرر و زیان آنها خواهد شد.

وی  توضیح داد: ابتدا اعلام شده بود که حداقل یک ماه پس از پذیره نویسی این صندوق‌ها نماد آنها در بورس بازگشایی خواهد شد؛ بنابراین اکنون در حال اقدام های لازم برای رفع مشکلات موجود و آغاز معامله این صندوق در بورس باشیم.

معامله صندوق پالایشی یکم، از فردا

در ادامه چنین اخباری، امروز (جمعه) «مریم شاه حسینی»، مدیر امور ناشران شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از امکان معامله صندوق پالایشی یکم از فردا (شنبه) برای افرادی که حساب سجامی دارند و کارگزار ناظر خود را انتخاب کرده‌اند خبر داد، این در حالیست که «داود رزاقی»، مدیر صندوق پالایشی یکم در خبری به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: سازمان بورس هنوز مجوز فعالیت و معامله صندوق پالایشی را ارائه نکرده است و ممکن است فقط نماد این صندوق ها در پرتفوی افرادی که در سجام ثبت‌نام کرده‌اند نشان داده می‌شود.

صندوق پالایشی یکم فردا معامله نمی شود

همچنین در این زمینه «محمود گودرزی»، معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اخبار منتشر شده در زمینه قابل معامله شدن صندوق پالایشی یکم از فردا، باید اعلام کرد که تاکنون درخواستی از طرف مدیر صندوق پالایشی یکم به شرکت بورس تهران برای فراهم شدن معامله واحدهای این صندوق ارسال نشده است.

وی با اشاره به زمان دقیق معامله این صندوق در بازار سهام اظهار داشت: در صورت انجام اقدام‌های لازم در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تکمیل فرایند قانونی، مدیر صندوق پالایشی یکم می‌تواند درخواست معامله این صندوق را به شرکت بورس تهران ارائه کند.

گودرزی گفت: بعد از ارسال درخواست معامله صندوق پالایشی یکم به شرکت بورس تهران، فرایند معامله این این صندوق به مدت یک تا دو روز کاری تکمیل خواهد شد.

به گفته معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران، بعد از انجام اقدام های مربوطه به معامله این صندوق در بازار سرمایه، شرکت بورس در اطلاعیه‌ای از زمان دقیق معامله این صندوق به سهامداران اطلاع خواهد داد و امکان معامله صندوق فراهم می‌شود اما روز شنبه امکان معامله واحدهای این صندوق وجود ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha