امامان جمعه: حواشی انتخابات آمریکا نشانه‌ افول قدرت این کشور است

استانها- ایرنا - امامان جمعه سراسر کشور با اشاره به حواشی و اعتراض ها نسبت به نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، افزودند: تداوم این رویه به معنای افول تدریجی قدرت این کشور استکباری است.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از مراکز استان‌ها، خطیبان جمعه امروز ۱۶ آبان ماه در آیین عبادی سیاسی نمازجمعه بیان کردند: کشوری که داعیه حقوق بشر دارد، خودش حتی حقوق ملتش را رعایت نمی کند و در انتخابات جاری ریاست جمهوری این کشور نیز شاهدیم که هر دو کاندیدا نسبت به نحوه انتخابات معترض و معتقد به تقلب هستند.

آنانان اظهار داشتند: هم اینک نیز در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وحشی ترین عملیات دولت علیه ملت در این کشور در حال شکل گیری است و هم اینک نیز این امر نشان می هد که آمریکا در شرایط افول قرار دارد.

خطیبان نماز جمعه با تاکید بر اینکه نباید آینده اقتصاد و زندگی مردم ایران را به نتیجه انتخابات در آمریکا ربط داد، گفت: طبق بیانات مقام معظم رهبری، علاج مشکلات کشور استفاده از توان و ظرفیت های داخلی است و هر کسی در آمریکا روی کار بیاید در عمل هیچ تغییری در سیاست آنها ایجاد نخواهد کرد.

آنانان با اشاره به جنگ آذربایجان و ارمنستان تاکید کردند: سرزمین‌های اشغال شده باید مطابق با حقوق بین‌المللی و احترام به تمامیت ارضی کشورها آزادسازی شود.

امامان جمعه در ادامه با اشاره به علنی شدن دشمنی غربی‌ها با اسلام با اهانت به پیامبر اکرم(ص) اظهارداشت: مقام معظم رهبری با افشای دست‌های پشت پرده، پوچ بودن حقوق بشر و آزادی بیان دولت فرانسه را برملا ساخت و  این توهین‌ها خدشه‌ای بر چهره پیامبر اسلام وارد نمی‌کند و نشان دهنده انحطاط فرهنگ غرب است.

آنانان با گرامیداشت ۲۲ ربیع الاول،  سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به قم، افزودند: ایرانیان همواره عاشق اهل بیت(ع)،  خدمت به آنان را برای خود افتخار می‌دانند لذا در زمان ورود این بانوی بزرگوار، بزرگان و ریش سفیدان قم با تواضع و فروتنی استقبال باشکوهی از ایشان داشتند.

امامان جمعه در بخش دیگری در ارتباط با آمار مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا گفت: متاسفانه آمار مبتلایان و میزان مرگ و میر این بیماری در ایران بسیار زیاد شده که این امر جای نگرانی دارد و این در حالی است که رعایت کردن و پیشگیری از آن بیماری در دست خود ماست و هر کسی که به فکر سلامتی خود و خانواده اش است باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کند تا این بیماری ریشه کن شود.

چکیده خطبه‌های نمازجمعه برخی از مراکز استان‌ها در پی می‌آید:

فریمان/ باخزر

امام جمعه فریمان گفت: انتخابات آمریکا به خوبی ماهیت بدون روتوش دموکراسی آمریکایی را رو کرد.

حجت الاسلام سید مهدی معلمی افزود: ترامپ در این چهار سال از خودش یک روحیه خود بزرگ بینی و تکبر مخصوص مستکبران را نشان داد و خطاهای بزرگی مرتکب شد از جمله اینها جنگ تجاری با چین، تحقیر سران کشورهای اسلامی، خروج از برجام و حمایت از نژادپرستان آمریکایی است.

وی ادامه داد: همه اینها ناشی از خوی استکباری و غرور آمریکایی بود که ترامپ داشت و برایش دردسرساز شد.

امام جمعه فریمان گفت: اینکه چه کسی در انتخابات آمریکا رأی بیاورد مهم نیست آنچه مهم است این است که گره زدن اقتصاد ایران به انتخابات آمریکا کار غلطی است. بایدن و ترامپ در دشمنی با نظام اسلامی تفاوتی ندارند.  

 امام جمعه موقت باخرز هم گفت: اینکه بعضی چشم به وقایع آمریکا دوخته اند بدانند هرکسی در آمریکا روی کار بیاید در عمل هیچ تغییری در سیاست آنها ایجاد نخواهد کرد.

حجت الاسلام حمیدرضا علی اکبری افزود: کسانی که ادعای دموکراسی دارند بدترین بلاها را بر سر مردم خود می‌آورند.
وی با بیان اینکه یک مسلمان زمانی می‌تواند ادعای ایمان کند که در عمل خود را به معارف قرآن و سیره پیامبر (ص) و اهل‌بیت(ع) نزدیک کند ادامه داد: امروز باید تمام همت ما این باشد که مظلومین را دریابیم.

همدان

امام جمعه همدان گفت: رونمایی از سامانه تیربار موشکی سپاه دستاوردی بزرگ و نشانه اوج اقتدار در دوران تحریم است.

حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله شعبانی موثقی در خطبه مکتوب این هفته همدان رونمایی از سامانه خودکار و هوشمند پرتاب‌های متوالی موشک‌های بالستیک دوربرد نیروی هوافضای سپاه پاسداران را مرهون توجه به قدرت داخلی دانست.

وی اظهار داشت: همکاری‌های جدید دولت و سپاه و تشکیل قرارگاه ۱۷ ربیع، نویدبخش کنترل قیمت‌ها و گرانی‌های غیرموجه است.

 امام جمعه همدان در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اتفاقات رخ داده در این کشور خاطرنشان کرد:‌ امروزه در اکثر کشورها انتخابات آمریکا رصد می‌شود و دنیا نظاره‌گر انحطاط سیاسی و اخلاقی در این کشور است.

قم

 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به سخنرانی رهبر معظم انقلاب در روز ۱۳ آبان‌ماه جاری گفت: رهبر معظم انقلاب به مسئولان کشور توصیه کردند که سه وظیفه کلیدی؛ امنیت، اقتصاد و فرهنگ متوجه مسئولان ماست.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های جمعه امروز که به دلیل قرارگیری شهر مقدس قم در وضعیت قرمز کرونایی به صورت مجازی ایراد شد، افزود: امنیت، هم امنیت خارجی است که باید امکانات پیشرفته ای داشته باشیم که بازدارنده دشمن باشد و جلوی طمع ورزی دشمن را بگیرد و در امنیت داخلی نیز جلوی نفوذ دشمن را بگیریم.

وی ادامه داد: در مساله اقتصاد رهبر معظم انقلاب فرمودند که ما کمبود نداریم، چرا ما باید شاهد گرانی گوشت و برخی از کالاهای دیگر باشیم.

وی گفت: مساله دیگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که رهبر معظم انقلاب به خوبی به آن اشاره کردند و فرمودند که رفت‌وآمد این اشخاص برای ما مهم نیست و در بینش و نگاه ما تاثیری ایجاد نمی‌کند، به خاطر این‌که این‌ها روش‌شان همین است و بارها امام نیز فرمودند که اگر این ها توبه کنند و دست از شرارت بردارند، ممکن است که شرایط به گونه دیگری رقم بخورد، ولی آن چه که ما از این ها سراغ داریم، جز کینه، عداوت و دشمنی نیست.        

خرمشهر

امام جمعه خرمشهر سیاست‌های زیاده خواهی آمریکا درخصوص ایران را شکست خورده دانست و گفت: سیاست ما ایستادگی و مقاومت در مقابل زیاده طلبی و زیاده خواهی آمریکا است.

 حجت‌الاسلام محمدجواد عادل‌پور اظهار کرد: بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری پیروز انتخابات آمریکا به ما ارتباطی نخواهد داشت و سیاست‌های کشور با آمدن و رفتن یک فرد به عنوان رییس جمهور آمریکا تغییر نمی‌کند.

وی افزود: آمریکا می‌خواهد بر کشور ما مسلط باشد لذا ایران اسلامی به هیچ وجه با این کشور مذاکره نخواهد کرد و با نظر آنها موافق نخواهد بود.

گنبد

 امام جمعه گنبدکاووس نیز با اشاره به حواشی و اعتراض ها نسبت به نتایج شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تصریح کرد: تداوم این رویه به معنای افول تدریجی قدرت این کشور استکباری است.

حجت الاسلام محمود ترابی گفت: انحطاط سیاسی، مدنی و اخلاقی نتیجه استمرار اعتراض ها و درگیری ها در آمریکا است.

وی با تاکید بر اینکه نباید آینده اقتصاد و زندگی مردم ایران را به نتیجه انتخابات در آمریکا ربط داد، گفت: طبق بیانات مقام معظم رهبری، علاج مشکلات کشور استفاده از توان و ظرفیت های داخلی است.

 اراک

 نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و وقایعی که در حال اتفاق است، پرده از ماهیت این کشور برداشت.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی افزود: هر موضوعی که جمهوری اسلامی ایران را به آن متهم می‌کردند، اکنون خودشان به آن گرفتار شده‌اند و خود را که مجری انتخابات هستند به تقلب متهم می‌کنند.

وی اظهار داشت: انتخابات در این کشور واقعیت آمریکا را روشن می‌کند که دموکراسی غربی دروغ و بهانه برای فریب و دستیبابی به اهداف شوم نیست.

 رشت/ آستارا

 نماینده ولی فقیه و امام جمعه رشت گفت: آمریکا حقوق ملتش را رعایت نمی کند.

آیت الله رسول فلاحتی  اظهار داشت: کشوری که داعیه حقوق بشر دارد، خودش حتی حقوق ملتش را رعایت نمی کند و در انتخابات جاری ریاست جمهوری این کشور نیز شاهدیم که هر دو کاندیدا نسبت به نحوه انتخابات معترض و معتقد به تقلب هستند.

وی افزود: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با سیستم الکترال کالج انجام می شود که در آن رای مردم نادیده گرفته می شود چون در هر ایالتی که فردی بیشتر رای بیاورد، رای کاندید دیگر محاسبه نمی شود و در دوره گذشته نیز هیلاری کلینتون چند میلیون رای بیشتر داشت اما ترامپ انتخاب شد.

امام جمعه آستارا نیز گفت: افزایش قیمت بسیاری از کالاها در بازار، ارتباطی به تحریم ندارد و مسئولان، پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری با گرانفروشی‌های بی‌دلیل و بی منطق مقابله کنند.

حجت الاسلام کاظم اظهار کرد: کم کاری و ناهماهنگی بین برخی دستگاه های اجرایی باعث گرانی کالاها در بازار شده است و این زیبنده مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی نیست.

وی بیان کرد: روزگار بسیاری از مردم، زیر سایه گرانفروشی به سختی می گذرد و باید پیرو رهنمودهای رهبر معظم انقلاب دولت، مجلس و قوه قضائیه با همکاری نیروهای مسلح جهت کنترل قیمت ها گام های اساسی و سریع بردارند.

امام جمعه آستارابا اشاره به جنگ قره باغ افزود: ارمنستان دست از تصرف اراضی جمهوری آذربایجان بردارد و عقب نشینی آنها از خاک جمهوری آذربایجان با حفظ جان انسان ها ضروری است و ایران اسلامی با هرگونه تحرکات تروریستی در مرز کشورهای همسایه مقابله می کند.

قشم

 امام جمعه قشم گفت: آرای مردم آمریکا در برابر آرای الکترال نادیده گرفته می‌شود و احترام به آرای مردمی در این کشور به طور جد زیر سوال است.

حجت الاسلام میثم تارم در نمازجمعه این هفته قشم افزود: در عمل هیچ کس به جز ۲ حزب جمهوری خواه و دموکرات آمریکا نمی‌تواند به ریاست جمهوری دست یابد.

وی افزود: فساد و تقلب در آمریکا به اندازه‌ای است که مجری برگزاری انتخابات آن به تقلب گسترده اذعان دارد.

زاهدان/ ایرانشهر

امام جمعه زاهدان گفت: حافظان امنیت حجت را بر همه مردم و مسوولان تمام و زمینه هر گونه فعالیت علمی، فرهنگی، اقتصادی و عمرانی را در این استان فراهم کردند و حالا نوبت مسوولان است.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی با اشاره به گرفتاری‌های متعدد در جامعه از جمله تحریم‌های ظالمانه، مشکلات اقتصادی و معیشتی و ویروس کرونا ضمن تاکید بر انجام اقدامات لازم برای مقابله با این مسائل، اظهارداشت: اما آن چه مهم است این که دست به دعا برداریم و به درگاه خداوند تضرع کنیم و با توبه از گناهان فردی و جمعی، توبه و مناجات در خلوت و همچنین در مراسم‌های جمعی از جمله دعای کمیل، توسل و ندبه برای حل مشکلات دعا کنیم.

وی با اشاره به توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر قرائت دعای هفتم صحیفه سجادیه برای حل مشکلات، عنوان کرد: دعاهای صادر شده از امام سجاد(ع) از جمله دعای ۱۶صحیفه سجادیه برای طلب آمرزش گناهان و مناجات تائبین از مجموعه مناجات پانزده‌گانه امام سجاد(ع) حاوی معارف بلندی در این زمینه هستند.

امام جمعه اهل‌سنت ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: دین مبین اسلام، دین زیبایی‌هاو مهربانی هاست و به انسانیت هویت و شعور زندگی بخشیده است.  

مولوی عبدالصمد کریم‌زایی اظهار داشت:  متاسفانه برخی افراد می‌گویند انسانیت مهم است نه اسلام، این درک درستی نیست زیرا پیش از اسلام، انحراف در زندگی اجتماعی کمتر از زندگی امروزی غربی ها نبود؛ تا جایی که حتی کسی حاضر نبود مردم حجاز را به‌عنوان رعیت بپذیرد، اما اسلام به آنان بهترین روش زندگانی را آموخت و باعث شد این مردم به سیادت دنیا برسند.

وی گفت: کسانی که از دایره اسلام خارج می‌شوند خوی حیوانی می‌گیرند و مرتکب هر جنایتی می‌شوند.

نایین

امام جمعه نایین گفت: بایدن و ترامپ در دشمنی با نظام اسلامی تفاوتی ندارند تنها راه برون رفت کشور از مشکلات، اقتصاد مقاومتی است که با اصلاح ساختارهای بانک مرکزی، برنامه و بودجه و اتکا به توانمندی های داخلی میسر است.

حجت الاسلام سیدعلی سجادی افزود: برخی افراد ساده لوح تصور می‌کنند اگر بایدن رییس جمهور امریکا شود، شرایط بهتر می‌شود در حالی که این شخص هنگام شهادت سردار سلیمانی بیانیه داد.

وی اظهارداشت: آرای مردم آمریکا در برابر آرای الکترال نادیده گرفته می‌شود و احترام به آرای مردمی در این کشور به طور جد زیر سوال است.

ورامین

امام جمعه شهرستان ورامین گفت: آمریکا و اروپا هیچ‌گاه دلسوز مردم ایران نبوده و نخواهند بود و اعتماد به آمریکا، نجات بخش ایران نیست.

آیت‌الله «سیدمرتضی محمودی» در پیام جمعه شهرستان ورامین اظهار کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند، بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور با همت، تلاش و مدیریت صحیح قابل حل است و مسئولان امر باید با دلسوزی، به فکر حل این مشکلات در درون کشور باشند.

وی افزود: آمریکا و اروپا هیچ گاه دلسوز ملت ما نبوده و نخواهند بود و اعتماد به آنان نجات‌بخش کشور نیست.

نماینده ولی فقیه در شهرستان ورامین با اشاره به دشمنی دیرینه آمریکا و اروپا با انقلاب اسلامی گفت: امروز کشورهای اروپایی و آمریکا خود غرق در مشکلات داخلی هستند و رفتار آنان با مردم خودشان، مایه سرافکندگی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =