۱۶ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۶
کد خبرنگار: 2233
کد خبر: 84100549
۱ نفر

برچسب‌ها

۱۰هزار تن راتون در صومعه سرا برداشت شد

رشت _ ایرنا _ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا گفت : کشاورزان این شهرستان توانسته اند بعد از اتمام برداشت شالیزارهای خود بیش از ۱۲هزار هکتار از شالیزارهای خود را به کاشت راتون (شاه بج ) اختصاص دهند و ۱۰هزار تن شلتوک برداشت کنند.

احمد پادیاب با اشاره به اینکه راتون از لحاظ اقتصادی برای کشاورز به صرفه است، یادآور شد: با توجه به اینکه امسال بخاطر بارندگی ها شالیزارها دچار خسارت شد  سطح زیر کشت راتون کاهش پیدا کرد .
وی در ادامه افزود: بیشتر برداشت راتون مربوط به برنج از نوع هاشمی است و از بازارپسندی  و قیمت خوبی بخاطر کیفیت بهتر  برخوردار است .

شهرستان صومعه سرا در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان قرار دارد با ۱۳۰هزار نفر جمعیت با دارا بودن ۲۸ هزار هکتار اراضی شالیکاری سالانه ۱۲۶ هزار تن شلتوک تولید می کند که از آن  ۷۵ هزارتن برنج سفید استحصال می شود.

راتون رویش دوباره برنج از ساقه های درو شده شالی است که پس از فصل برداشت، مجددا خوشه می زنند که این برنج به دلیل استفاده نکردن از کود، برنجی ارگانیک و طبیعی محسوب می شود و از لحاظ استفاده نکردن از نیروی کار در عملیات کشت و نداشتن وجین و آبیاری، بسیار با صرفه تر از محصول اولیه  و قیمت این نوع برنج (راتون) نیز در بازارهای گیلان بالاتر از رقم برنج های معمولی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =