استاندار اردبیل: چرخ اقتصاد نباید به بهانه کرونا متوقف شود

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: با اعمال تدابیر لازم نگذاریم چرخ اقتصاد و صنعت به بهانه کرونا متوقف شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا ، اکبر بهنامجو در جلسه ستاد کرونای شهرستان گرمی افزود: در کنار زندگی کرونایی باید تولید ثروت هم داشته باشیم ، چرا که تعطیلی صنعت و واحدهای تولیدی یعنی فلج شدن اقتصاد، که زیبنده استان ما نیست.

استاندار اردبیل گفت: مردم باید از وضعیت اسف‌بار این ویروس منحوس مطلع شده و تذکرات لازم نیز به آنها داده شود و همچنین مقابله با شرایط عادی سازی باید از ادارات شروع شود و برگزاری جلسات و بازدیدهای ضروری با حداقل افراد انجام شود.

وی با بیان اینکه کانون اصلی اپیدمی تجمعات هستند، افزود: حداقل کاری که مردم می‌توانند با کادر درمان همکاری کنند این است که شستن دست و ضدعفونی، زدن ماسک، رعایت فاصله قانونی و تهویه کامل محل‌های بسته را فرهنگ‌سازی کنند.

استاندار اردبیل گفت: طبق مصوب ستاد کرونای استان ، محدودیت‌های تازه‌ای در رابطه با کرونا اعمال شده که مهم‌ترین آن برخورد جدی با کارکنان ادارات فاقد ماسک در محل خدمت است.

وی افزود: رعایت پروتکل بهداشتی ادارات، بانک‌ها و سازمان‌ها باید بالای ۹۰ درصد باشد تا الگوی خوبی برای سایر مردم در سطح جامعه قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه فرمانداران جهت کنترل و مدیریت کرونا بر حسب وضعیت شهر خود می‌توانند تصمیم‌گیری کنند، اظهارداشت: در صورت تداوم روند، شرایط خطرناک و سختی را برای کادر درمانی، پرستاران زحمتکش و تامین دارو منتظر ماست و باید بازرسی‌ها با جدیت انجام شود.

استاندار اردبیل ادامه داد: استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری در ادارات و نحوه مدیریت باید درستی انجام شود که بحث دور کاری به مثابه گذشته نباید باشد و در صورت کمبود فضا کارکنان می‌توانند با رعایت نوبت بعد از ظهر کار مردم را راه بیاندازند.

وی با بیان اینکه اهمال و قصور از طرف هیچ مدیرکلی پذیرفته نیست، گفت: مدیران کل باید مجموعه‌های تحت نظارت خود را به نحو احسن مدیریت کنند و ملزومات لازم تهیه و در اختیار کارکنان قرار دهند.

او با بیان اینکه ما علاوه بر تامین امنیت و سلامت مردم باید به فکر اقتصاد و رفاه آنها نیز باشیم، گفت: کارکنان دولت و مسوولان باید بیش از هر شهروند دیگری پروتکل بهداشتی را رعایت کنند بویژه بانک‌ها و ادارات الگوهای تبلیغی برای مردم هستند و باید بالای ۹۰ درصد در این بخش‌ها اصول بهداشتی رعایت شود.

بهنامجو همچنین با اشاره به اینکه گاهی مواقع با کم‌توجهی عده‌ای از حساسیت موضوع کاسته می‌شود، تصریح کرد: با افزایش تعداد بازرسی‌ها و گشت‌های امر به معروف در نقاط پرتراکم جمعیتی از جمله مطب‌ها، نانوایی‌ها، پیشخوان‌ها، مراکز خرید ،رستوران‌ها ، قهوه‌خانه ها و تاکسی‌ها باید حساسیت موضوع کاملا تبین و جدی تلقی شود.

وی با اشاره به اینکه ارگان‌های حمایتی باید افراد تحت پوشش خود را مدیریت کنند، افزود: بیشتر بستری‌ها افراد بالای ۶۰ سال و دارای بیماری زمینه‌ای هستند و سازمان بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد شهید باید با تدابیر خاص خود از افراد تحت پوشش خود حمایت کنند.

استاندار اردبیل با تاکید بر اینکه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی به مردم بصورت شفاف می‌تواند در خدمات‌دهی یاری‌گر کادر درمانی باشد، تصریح کرد: آموزش‌های لازم در شرایط غربالگری و نحوه قرنطینه در منزل از سوی نیروهای بهداشتی ضرورت دارد و نحوه قرنطینه در منزل باید با رعایت فاصله اجتماعی و نحوه نگهداری در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها آموزش داده شود.

وی با بیان اینکه آمار در شهرستان گرمی به نسبت سایر شهرستان‌ها کمتر است، گفت: برپایی دورهمی‌های خانوادگی و برخی از میهمانی‌ها سبب شده است بیشتر خانم‌های خانه‌دار مبتلا به کرونا شوند. 

او افزود: پایگاه‌های مقاومت محلات و مساجد خدمات آموزشی، بازرسی و درمان و غربالگری را شروع کرده‌اند و باید از ظرفیت این گروه در تمام شهرستان‌ها استفاده شود.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اجرای مصوبات ستاد کرونا را لازم دانست.

ولی اسماعیلی افزود: الزامات ستاد کرونا باید از سوی همه رعایت و با متخلفان برخود شود.

وی همچنین عادی سازی را سم مهلکی برای جامعه دانست و افزود: باید همه ظرفیت‌های لازم برای فرهنگ‌سازی بکار گرفته شود و در این زمینه نقش علما بسیار مهم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =