سامانه دادرسی الکترونیکی در همدان رونمایی شد

همدان - ایرنا - سامانه دادرسی الکترونیکی برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضایی در دادگستری استان همدان با حضور مسوولان رونمایی شد.

رییس کل دادگستری استان همدان روز جمعه در این آیین کفت: راه اندازی سامانه دادرسی الکترونیکی مزیت هایی نظیر ارتقای امنیت دادرسی، تسریع در دادرسی ها، صرفه جویی در هزینه و وقت مردم و کاهش شمار مراجعه کنندگان به دادگاه و دادسراها با هدف کاهش سرایت کرونا دارد.

محمدرضا عدالتخواه افزود: با رونمایی از این سامانه، شرایطی فراهم شده تا ارتباط دادگستری ها و دادسرا ها با زندان به شکل الکترونیک و بدون اعزام متهم انجام شود، به جزء مواردی بسیار خاص که قاضی پرونده نیاز به تحقیقات ویژه ای داشته باشد.

وی اظهار داشت: در اجرای دادرسی الکترونیکی، متهم در محلی که در خود زندان آماده شده، مستقر می شود و از آنجا به صورت مستقیم از طریق سیستم الکترونیکی با قاضی پرونده در محل کارش ارتباط گرفته و به سوالات او پاسخ می دهد.

رییس کل دادگستری استان همدان افزود: همچنین با توجه به وضعیت کرونایی و بهداشتی جامعه اگر متهم از زندان به دادگاه برای بررسی و تحقیقات پرونده منتقل شود، به طور قطع با خطرات احتمالی شیوع کرونا بعد از برگشت به زندان هم مواجه شده و آلودگی به زندان سرایت می کند.

عدالتخواه اضافه کرد: در حال حاضر این طرح در مرکز استان عملیاتی شده و قرار است در دیگر شهرستان های دارای زندان نیز به زودی و به تدریج عملیاتی شود.

وی تأکید کرد: چشم انداز دادگستری همدان، دادرسی الکترونیکی برای سایر پرونده های قضایی نیز است و در آینده این طرح برای خدمت رسانی به عموم مردم در تمامی پرونده های قضایی اعمال می شود تا با مجهز شدن دادگاه ها و انجام تحقیقات از طریق سیستماتیک، روند رسیدگی به پرونده ها را ارتقا یابد.

رییس کل دادگستری همدان در ادامه به بیان شیوه اجرایی طرح معتذرین هم پرداخت و گفت: این طرح ابتکاری دستگاه قضایی استان همدان با رویکرد فراهم ساختن زمینه صلح و ساز بین طرفین پرونده هایی است که شاکی خصوصی دارد و چند هفته ای از عملیاتی شدن آن می گذرد.


عدالتخواه افزود: در این طرح زمینه برای جلب رضایت ایجاد شده و مجرم با ابراز پشیمانی از عمل خود با میل و رغبت از شاکی معذرت خواهی می کند.

وی از مختومه شدن تعداد قابل توجهی از پرونده های قضایی با بهره گیری از طرح معتذرین در سطح استان خبر داد.

رییس کل دادگستری همدان از شهروندان خواست که اگر کسانی به هر دلیلی مرتکب جرمی نسبت به آنان شده اند و آن مجرمان حالا دیگر پشیمان هستند و معذرت خواهی می کنند، عذرشان را بپذیرند تا فضای صلح، سازش، برادری و مودت در استان حاکم شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =