۲۰ درصد واحدهای مسکن روستایی ارومیه مقاوم شد

ارومیه- ایرنا- مدیر بنیاد مسکن ارومیه با اشاره به اینکه حدود ۲۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی این شهرستان مقاوم‌سازی شده است، گفت: ١١ هزار و ۳۷۰ واحد مسکن روستایی با هدف بهبود و بهسازی واحدهای روستایی در روستاهای این شهرستان بهسازی و نوسازی شده‌است.

رضا منافی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۶۱۳ روستا با ۶۲ هزار و ۷۷ واحد مسکن روستایی در ارومیه وجود دارد که مقاوم‌سازی تمامی این واحدها جزو برنامه‌های مهم این نهاد است.

وی ادامه داد: همچنین عملیات مقاوم‌سازی بیش از ١١ هزار واحد روستایی در این شهرستان جریان دارد تا در صورت بروز احتمالی حوادث غیرطبیعی، روستانشینان منطقه در امان باشند.

مدیر بنیاد مسکن ارومیه اضافه کرد: از نظر بنیاد مسکن هر واحد مسکونی که در ساخت آن مشخصات کامل فنی آئین‌نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان رعایت نشود، مسکن غیرمقاوم نامیده می‌شود و نیازمند مقاوم‌سازی است.

منافی تاکید کرد: روستاییانی که قصد ندارند از این تسهیلات استفاده کنند، می‌توانند جهت استفاده از خدمات رایگان مشاوره تخصصی در خصوص اصول فنی منطقه از نظر کارشناسان این اداره‌ کل بهره‌مند شوند تا در صورت بروز حوادث طبیعی آمار تلفات کاهش یابد.

وی با بیان اینکه ایجاد مقاومت لازم برای مقابله با تلفات در حوادثی نظیر زلزله، مهمترین هدف اجرای طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی است، ابراز امیدواری کرد که روستانشینان همراهی بیشتری در این خصوص داشته باشند.

۶١٣ روستا با ۶۲ هزار و ۷۷ واحد مسکن روستایی در ارومیه وجود دارد و طرح هادی در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان اجرایی شده‌است؛ طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می‌گیرد.

پایه چنین طرح‌هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ هجری شمسی و تحت عنوان روان‌بخشی روستاها در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا گذاشته شد و در سال‌های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ هجری شمسی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پیگیری شد.

تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف مورد نظر در طرح‌های مذکور است.

آذربایجان‌غربی دارای سه میلیون و ۲۶۵ هزار نفر جمعیت است که ۳۴.۶ درصد از آن در مناطق روستایی و ۶۵.۴ درصد در مناطق شهری سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها