الجعفری: دولتهای غربی مسئول مستقیم رنجهای مردم سوریه هستند

تهران- ایرنا- «بشار الجعفری»، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با تاکید بر اینکه کشورش بارها بر عدم استفاده از سلاح های شیمیایی تاکید کرده است، قطعنامه های ظالمانه علیه این کشور را عامل زندگی سخت مردم سوریه برشمرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، «الجعفری» در جلسه شورای امنیت گفت که سوریه استفاده از سلاح های شیمیایی و سایر سلاح های کشتار جمعی را محکوم و بر لزوم حفظ ماهیت فنی کار سازمان منع سلاح های شیمیایی، اعتبار و حرفه ای بودن آن تأکید می کند.

وی افزود که دمشق همچنان متعهد به همکاری با سازمان منع سلاح های شیمیایی و دبیرخانه فنی آن برای حل همه موارد به منظور بسته شدن دائمی این پرونده و حذف آن از دایره بازی های سیاسی و اطلاعات غلط رسانه ای است.

الجعفری گفت: شکی نیست که دولت های کشورهای غربی مستقیماً مسئول رنجی هستند که سوری ها نزدیک به ۹ سال به دلیل درگیری مستقیم در جنگ تروریستی، سیاسی، اقتصادی و مالی علیه سوریه، متحمل می شوند.

وی، افزود: مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل بر اساس گزارش لاهه درباره استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی قطعنامه ای علیه سوریه اتخاذ کرده اند که سوریه را با چالش های زیادی روبرو می کند و ما آن را نخواهیم پذیرفت.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل پیش از این نیز در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل، تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ملت روسیه کشورش را نقض آشکار قوانین بین المللی دانست و از این نهاد بین المللی خواست گزارشی در باره انطباق یا ناسازگاری این تحریم‌ها با مفاد منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت تهیه کند.

واشنگتن سعی می کند، از شورای امنیت به عنوان سکویی برای حمله به سوریه به بهانه برخورداری این کشور از سلاح های شیمیایی استفاده کند. سرگئی ورشینین معاون وزیر امور خارجه روسیه در ۲۳ اکتبر (۲آبان) گفت که ایالات متحده در تلاش است تا بر اساس گزارش سازمان منع سلاح های شیمیایی قطعنامه ای را علیه سوریه به شورای امنیت ارائه دهد و تاکید کرد که مسکو نمی تواند با این سند موافقت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =