۱۶ آبان ۱۳۹۹،‏ ۳:۱۹
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 84100337
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ترامپ بار دیگر مدعی فساد و تقلب در انتخابات شد

نیویورک- ایرنا- درحالی که هنوز روند شمارش آرا در ایالت های سرنوشت ساز آمریکا ادامه دارد، رئیس جمهوری آمریکا و نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، مدعی به سرقت رفتن انتخابات و وقوع فساد و تقلب گسترده در این رویداد مهم شد.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ شامگاه پنج‌شنبه در نشست خبری حضور یافت و ضمن تکرار ادعای تقلب و فساد در انتخابات اخیر از جمله در ایالت میشیگان و مطرح کردن شائبه "رای های قانونی" و "راهای غیرقانونی"، ادعا کرد: اگر رای های قانونی شمرده شود، ما برنده هستیم اما اگر رای های غیرقانونی شمرده شود، انتخابات از ما دزدیده شده است.

ترامپ که چهره او و لحن حرف زدنش در این کنفرانس خبری، حاکی از نارضایتی از نتیجه انتخابات تا این مرحله از شمارش آرا بود، در پایان کنفرانس مطبوعاتی نسبتا کوتاه خود، بدون توجه به سوالات متعدد خبرنگاران، سال کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید را ترک کرد.

ترامپ حتی پیش از آنکه نزد مراجع حقوقی شکایت کند و سند و مدرکی ارائه دهد، با زیر پا گذاشتن شعارهای دموکراسی آمریکایی، به راحتی ادعا کرد که در انتخابات تقلب شده است. شاید این سخنان ترامپ را بتوان به عنوان پذیرش ضمنی شکست دانست.

وی ادامه داد: خیلی از آرا با تاخیر واصل شدند. من قاطعانه در بسیاری از ایالت ها همچون فلوریدا، ایندیا و آیووا برنده شدم و بر خلاف مداخله تاریخی بزرگ رسانه ها و شرکت های تکنولوژی بزرگ ما با آمار بزرگی برنده شدیم.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: هیچ موج آبی در کار نبود و برخلاف آنچه تبلیغ می‌کردند، موج بزرگ قرمز در کار بود و این را رسانه‌ها اذعان کردند.

ترامپ با بیان اینکه در سنا و مجلس نمایندگان بسیار موفق عمل کرده‌اند، اظهار کرد: در کارولینای شمالی و کنتاکی در رقابت‌های سنا علیه ما هزینه کردند اما ما حتی یک کرسی را در مجلس نمایندگان نباختیم و امروز با کاوین مک‌کارتی (رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان) صحبت کردم، حتی یکی از کرسی های خود را نباختیم.

وی ادامه داد: من بزرگترین آرای رای دهندگان غیر سفید از جمله لاتین‌تبارها، آسیایی‌تبارها و بومیان را در مقایسه با سایر رئیسان جمهوری جمهوریخواه در ۶۰ سال گذشته برنده شدم.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: دموکرات‌ها حزب رسانه‌های بزرگ و شرکت‌ها شده‌اند و فکر می‌کنم حزب جمهوریخواه حزب کارگر شده است. 
ترامپ بار دیگر نظرسنجی‌ها را ساختگی خواند که باعث جنبشی متوهمانه شده بودند و گفت: آنها نظرسنجی‌های سرکوبگر هستند و در هیچ انتخاباتی از این نظرسنجی‌ها استفاده نکرده بودند. من فلوریدا را به آسانی بردم.
وی افزود: این سرکوب آرا است، کسانی که در ایالت‌های باقی‌مانده فعال هستند، دموکرات هستند و در حالیکه ما در حال برنده شدن بودیم، اجازه ندادند ناظران ما در آن حضور یابند و حتی وقتی حاضر شدند، گفتند که باید از فاصله زیاد در آنجا حضور داشته باشند.
نامزد حزب جمهوریخواهان با یادآوری اظهارات خود درباره رای‌گیری پستی، گفت: نظام ما را ویران کرد، اگر مردم فاسد نباشند بسیار آسان فاسد می‌شوند. آنها صبر می کنند در کجا به رای نیاز دارند، بعد ناگهان آرا پیدا می‌کنند.
ترامپ افزود: مشخص نیست چرا رای‌های پستی به نفع دموکرات‌ها است. من پنسیلوانیا را با اختلاف زیاد بردم. اما الان به 90 هزار تا رسیده است. ما به دادگاه شکایت کردیم اما قاضی گفت که باید ناظران حضور داشته باشند. حالا آنها می‌خواهد تجدیدنظرخواهی کنند.
وی ادامه داد: در جورجیا هم با فاصله زیاد نزدیک به 300 هزار رای جلو بودم اما آن هم کاهش یافته است، اما دارم آن را می‌بازم. در یک منطقه دور دست که کاملا بی ربط است، این اتفاق در حال رخ دادن است. در جورجیا هم دموکرات‌ها شمارش را هدایت می‌کنند.
رئیس جمهوری آمریکا به از دست دادن رای در ویسکانسین و میشیگان هم اعتراض کرد و اضافه کرد: در آریزونا فکر می کنم حاشیه 55 درصدی می‌خواهیم و هدف ما این است که از صداقت و درستی انتخابات صیانت کنیم. ما نمی توانیم سکوت کنیم.

ترامپ مدعی شد: اجازه نخواهیم داد کسی رای‌دهندگان ما را ساکت کند. من هرگز مهر و عشق از سوی مردم را ندیدم. 
وی با بیان اینکه شکایات زیادی در راه است، ادعا کرد: اینها می‌خواهند انتخابات را بدزدند و آن را دستکاری کنند. ما اجازه این کار را نمی دهیم. دیترویت و فلادلفیا دو مکان فاسد هستند و حتی می توانند رقابت را مهندسی کنند.
رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: اگر فریبی در کار نباشد، آنها باید از حضور ناظران استقبال کنند اما آنها تردیدی نیست که می‌خواهند دست به تقلب بزنند. روی پنجره‌ها را کاغذ کشیده بودند تا کسی آنها را نبینند. 
ترامپ افزود: دموکرات ها با صداقت این انتخابات را برنده نمی‌شدند و به خاطر همین آرای پستی را مطرح کردند. ده‌ها میلیون رای بدون سازوکار راستی آزمایی فرستاده شد. من گفتم این اتفاق می‌افتد. در تاریخ آمریکا این بی سابقه است و آن را طراحی کردند و ادعا می‌کردند که از انتخابات مراقبت می‌کنند.
وی با بیان اینکه صحت برگه های رای تایید نشده است، ادامه داد: شمارش آرا در پنسیلوانیا که ماشین فاسد دموکرات‌ها در حال کار کردن است. می‌دانم که در پنسیلوانیا چقدر بدتر شده است. بدون اینکه حتی مهر روز ارسال آن مشخص باشد در حال شمارش است.
رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: کارکنان انتخاباتی میشیگان در حال افزایش و دو برابر کردن آرا بودند. وقتی که اعتراض شد نگذاشتند ببینند چه می‌گذرد. در دیترویت ساعت‌ها تاخیر بدون دلیل بوده است.
ترامپ یادآور شد: در شمارش چندین ایالت نبرد انتخاباتی، ساعت ها شمارش شروع نشد و همه آرایی که بعدا رسیدند، اسم بایدن روی آن بود. من از جو و دموکرات‌ها می‌خواهم که درباره آرای قانونی صحبت کنند. ما شفافیت می‌خواهیم، آرای بعد از انتخابات را نمی‌خواهیم.
وی افزود: ما یک انتخابات صادقانه می‌خواهیم و این کشور در این صورت برنده خواهد شد. ما فکر می کنیم شکایتهای زیادی در کار خواهد بود و احتمالا این کار به دیوان عالی ارجاع خواهد شد. نمی گذاریم انتخابات اینگونه سرقت شود. گفته بودم که آرای پستی می‌تواند فاجعه بار باشد.
رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: مهم نیست چه کسی برنده شود، اما نمی توانیم بگذاریم این اتفاق در کشور بیفتد. من بعضی از ایالت ها را برنده شده ام و او هم گفته که برخی دیگر را برده است، در این صورت باید قضات حکم کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =