نماینده مجلس: صادرکنندگان برتر از حمایت ویژه برخوردار می‌شوند

کرمان - ایرنا - رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به در نظر گرفتن مجموعه حمایتی برای صادرکنندگان تراز اول کشور گفت: صادرکنندگان برتر از مزیت و حمایتهای ویژه‌ای برخوردار می‌شوند.

به گزارش ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی شامگاه پنجشنبه در نشست فعالان اقتصادی با وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در شرایطی که تراز تجاری کشور منفی است، تراز تجاری کرمان، نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است. 

وی اظهار داشت: ۴۰ درصد از ظرفیت های معدنی کشور در کرمان قرار دارد و در این زمینه مشکل ما در استان کم آبی بود که بزودی عملیات اجرایی فاز دوم خط انتقال آب را اجرا می‌کنیم. 

نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وضعیت قیمت گذاری فولاد باید از ابتدا انجام شود و برخی از معادن به همین دلیل تعطیل می شود زیرا قیمت نهایی آن چندین برابر قیمت اولیه است که این مشکل به این صنعت صدمه می‌زند. 

وی تصریح کرد: به عنوان یک مجموعه حمایتی برای صادرکنندگان در نظر داریم تا به صادرکنندگان رتبه اول مزیت هایی اختصاص یابد تا صادرکنندگان برتر خدمات ویژه ای دریافت کنند.  

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: چند واحد صنعتی دچار مشکل هستند مخصوصا کارخانه روغن نباتی گلناز که مکاتبات آنها خدمت وزیر صمت ارائه می شود. 

لزوم رفع تعهد ارزی صادرکنندگان کرمانی 

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: کارت های بازرگانی زیادی به دلیل مشکل تعهد ارزی صادرکنندگان باطل شده و ما مصرانه درصدد رفع این مشکل هستیم. 

سیدآرش علوی با بیان اینکه خواستار اجرای ۱۰ پیشنهادی که در شورای گفت و گو به وزیر صمت ارائه شد هستیم افزود: یکی از مواردی که در دولت ملاحظه نمی‌شود این است که فکر می‌کنند، بحث تعهدات ارزی، صادر کننده ارز را در خارج از کشور نگهداری می‌کند در حالی که اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه ما به شدت خواستار یک روش برای رفع تعهد های ارزی هستم عنوان کرد: حجم بزرگی از صادرات ما به کشور های همسایه و صادرات ریالی است که باعث ضرر به صادرات است. 

به گفته عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی باید حذف شود تا فساد در اقتصاد کشور کاهش یابد. 

وی با بیان اینکه برای قیمت پایه گمرگی فرمول ثابت گذاشته شود که از اختلافات و اشتباهات جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه استفاده از کارت های اجاره ای گسترش یافته و ما باید انگیزه استفاده از کارت اجاره ای را حل کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =