شین هوا:به رغم مانع تراشی آمریکا، ایران و ونزوئلا روابط را تقویت می کنند

پکن-ایرنا-خبرگزاری رسمی چین گزارش کرد که سفر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به ونزوئلا نشان دهنده آن است که به رغم فشارهای واشنگتن ، دو کشور عزمی راسخ برای پیشبرد و تقویت مناسبات دارند.

به گزارش ایرنا به نقل از شین هوا ، همتای ظریف در این کشور آمریکای جنوبی گفت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه دیدار خود از کشور متحد ونزوئلا را آغاز کرد.

این خبرگزاری از قول «خورخه آریازا» که ویدیویی را در توییتر منتشر کرده آورده است: از "برادر مان" ظریف هنگام پیاده شدن از هواپیما استقبال می کنم.

گزارش می افزاید که دو طرف "برنامه ای فشرده" به دنبال سفر ظریف دارند که البته جزییات زیادی از آن منتشر نشده است. 

شین هوا نوشت: در کنار کشورهای روسیه ، چین ، کوبا و ترکیه ، ایران یکی از متحدان اصلی ونزوئلا است و مانند ونزوئلا مشمول تحریم های آمریکا است.

خبرگزاری رسمی چین از قول آریازا اضافه می کند که دو کشور "همبستگی و شجاعت در برابر تجاوزات" را نشان داده اند ، بدون اینکه صریحاً نامی از ایالات متحده برده شود.

شین هوا می نویسد: در طول نزدیک به چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، ایالات متحده سیاست خارجی بسیار تهاجمی تری را در قبال ایران و ونزوئلا اتخاذ کرده است.

بنا به این گزارش ، ترامپ در سال ۲۰۱۸ میلادی از توافق هسته ای ایران خارج شد و سپس تحریم های قبلی آمریکا را که در سال ۲۰۱۵ لغو شده بود ، مجدداً اعمال کرد.

در زمان ترامپ ، ایالات متحده تحریم نیکولاس مادورو رییس جمهوری امریکا ، نزدیکان وی و شرکت دولتی نفت PDVSA را افزایش داده است.

گزارش تاکید می کند که ونزوئلا دارای یکی از بزرگترین ذخایر اثبات شده نفت جهان قرار دارد اما تولید آن که با مشکل زیرساخت ها و سرمایه گذاری و ضعف اقتصادی و تحریم های ایالات متحده مواجه است - به یک هشتم ۱۲ سال پیش رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار جهان