امضای توافقنامه همکاری «کمربند و جاده» بین چین و ۱۳۸ کشور جهان

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که کشورش تا کنون با ۱۳۸ کشور جهان در قالب ابتکار «یک کمربند - یک جاده» توافقنامه همکاری امضا کرده است.

به گزارش ایرنا، «وانگ ون بین» روز جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در پکن افزود: چین با همکاری کشورهای عضو تا کنون ۲ هزار پروژه را اجرا و برای ده ها هزار نفر شغل ایجاد کرده است.

او گفت: ابتکار "کمربند و جاده"، پس از ارائه مورد استقبال بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفت و اجرای پروژه‌های همکاری در چارچوب این ابتکار به توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها یاری کرده است.

وانگ افزود: چین همچنان همراه با شرکای خود و بر اساس اصول رایزنی، سازندگی و بهره مندی مشترک، درهای باز و توسعه سبز، استانداردهای عالی و بهبود زندگی مردم، به همکاری بین المللی در این راستا یاری کرده و برای ایجاد رفاه واقعی برای کشورها و مردم آنها تلاش خواهد کرد.

"شی جین پینگ" رییس جمهوری خلق چین سال ۲۰۱۳ میلادی در جریان دیدار خود از قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت "کمربند اقتصادی جاده ابریشم" و ساخت "راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم" را مطرح کرد که این طرح در نهایت با عنوان «یک کمربند - یک جاده» به جهان معرفی شد.

این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا کنون ۱۳۸ کشور و ۲۹ سازمان بین المللی موافقت نامه همکاری با چین در مورد این طرح را امضا کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =