زاخارووا همکاری‌های روسیه، ایران و ترکیه در روند آستانه را عالی ارزیابی کرد

مسکو- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه روسیه سطح همکاری‌های سه کشور روسیه، ایران و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن مذاکرات آستانه را عالی ارزیابی کرد و گفت: با توجه به ایجاد موج جدید شیوع کرونا، تاریخ برگزاری پانزدهمین دور مذاکرات در قالب آستانه به زمان دیگری موکول می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «ماریا زاخارووا» روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در وزارت امور خارجه  سطح همکاری‌های سه کشور روسیه، ایران و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن مذاکرات آستانه را عالی ارزیابی کرد و گفت: با توجه به ایجاد موج جدید شیوع کرونا، تاریخ برگزاری پانزدهمین دور مذاکرات در قالب آستانه به زمان دیگری موکول می‌شود.

وی تصریح کرد» روسیه با شرکای خود در قالب مذاکرات آستانه شامل ایران و ترکیه به این موضوع فکر می‌کند که در شرایط وقفه اجباری که در این مذاکرات برای حل مسائل سوریه ایجاد شده است، چگونه به این روند تحرک تازه بخشد.

وی خاطر نشان کرد که گردهمایی برای بازگشت مهاجران سوری به خانه‌های خود روزهای ۱۱ و ۱۲ ماه نوامبر (چهارشنبه و پنجشنبه هفته آینده) در ژنو برگزار خواهد شد.

سیستم انتخاباتی آمریکا ناقص است

ویبا اشاره به اینکه مسکو به دقت جمع بندی نتایج انتخابات آمریکا را زیر نظر دارد گفت که با وجود شرایط تقریبا برابر رقیبان برای کرسی رییس جمهوری آمریکا، نواقص و کمبودها در سیستم انتخاباتی این کشور نمایان می‌شود که بارها ناظران بین المللی از جمله دفتر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا و کارشناسان مطرح به این موارد اشاره کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مورد علت این مسائل بیان کرد: تا حدودی به دلیل قدیمی بودن قوانین انتخاباتی آمریکا و تنظیم نشدن برخی موارد اصولی موجب بروز برخی مشکلات شده که بارها به آن اشاره کردیم.

وی افزود: تا آنجا که اطلاع داریم تاکنون نامزد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام نشده است و ۲ نامزد بطور برابر و با فاصله اندک پیش می‌روند. ما به این نکته توجه کردیم که دونالد ترامپ و جو بایدن با اطمینان از پیروزی خود سخن می‌گویند و رییس جمهوری فعلی (ترامپ) بطور علنی از احتمال تقلب در انتخابات سخن می‌گوید و قصد دارد در مورد شمارش آرا در چندین ایالت به دادگاه عالی شکایت کند.

وی بیا بیان اینکه شکاف های آشکار در نظام انتخاباتی آمریکا قابل مشاهده است، افزود: نظام آمریکا از نبود مقررات در خصوص برخی نکات اساسی رنج می برد.

زاخارووا اظهار داشت: امیدواریم که ساز و کارهای قانونی در آمریکا امکان بدهد که مطابق با قانون اساسی رییس جمهوری آینده این کشور تعیین شود و مهم‌تر اینکه از وقوع ناآرامی‌ها در آمریکا پیشگیری شود.

وی با بیان اینکه انتخاب رییس جمهوری حقی است که فقط به مردم این کشور تعلق دارد ادامه داد: مردم آمریکا حق دارند که آرای آنها بطور شایسته مورد توجه قرار گیرد.

زاخارووا با اشاره به آنچه که در رابطه با برگزاری انتخابات در آمریکا مربوط به روابط مسکو و واشنگتن می‌شود، اضافه کرد: بارها سران روسیه گفته‌اند که آمادگی دارند با رییس جمهوری آمریکا صرف نظر از اینکه هر کس به این مقام انتخاب شود، همکاری سازنده داشته باشند.

رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه ۱۳ آبان به اتمام رسید و در حالی که هنوز نتیجه انتخابات به طور رسمی مشخص نشده، دونالد ترامپ و جو بایدن ۲ رقیب انتخاباتی اعلام پیروزی کرده‌اند.  

دعوت از طرف‌های مناقشه قره باغ برای مذاکره

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو از طرف‌های مناقشه در قره باغ دعوت به حداکثر خویشتنداری و جلوگیری از امکان مداخله نیروهای خارجی و برقراری آتش بس می‌کند تا مذاکرات از سر گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد که در طول یک هفته اخیر وضعیت در منطقه قره باغ پرتنش و متشنج بود و تیراندازی‌ها از ۲ طرف در امتداد خطوط حائل ادامه داشت و اهداف غیرنظامی نیز گلوله باران شد.

زاخارووا همچنین گفت که روسیه اطلاعاتی کسب کرده است که گروهی از ستیزه جویان از منطقه خاورمیانه به قره باغ منتقل شده‌اند و این افراد از ایدئولوژی افراط گرایانه پیروی می‌کنند.

درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ششم مهر ماه گذشته آغاز شده است و با وجود این که با دخالت میانجیگران بین‌المللی سه بار توافق آتش بس میان طرفین حاصل شده، این درگیری‌ها بیش از یک ماه است همچنان با شدت ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.

روسیه خواهان تحرک در مذاکرات آستانه است

زاخارووا گفت که روسیه با شرکای خود در قالب مذاکرات آستانه شامل ایران و ترکیه به این موضوع فکر می‌کند که در شرایط وقفه اجباری که در این مذاکرات برای حل مسائل سوریه ایجاد شده است، چگونه به این روند تحرک تازه بخشد.

وی خاطر نشان کرد که گردهمایی برای بازگشت مهاجران سوری به خانه‌های خود روزهای ۱۱ و ۱۲ ماه نوامبر (چهارشنبه و پنجشنبه هفته آینده) در ژنو برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه سطح همکاری‌های سه کشور روسیه، ایران و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن مذاکرات آستانه را عالی ارزیابی کرد و گفت: با توجه به ایجاد موج جدید شیوع کرونا، تاریخ برگزاری پانزدهمین دور مذاکرات در قالب آستانه به زمان دیگری موکول می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

سرخط اخبار جهان