رزمایش "دروژبا"؛ فصل جدید مناسبات نظامی پاکستان و روسیه

اسلام‌آباد - ایرنا - پاکستان و روسیه که از آنان به عنوان دشمنان قدیم و دوستان امروز یاد می‌شود طی سال‌های اخیر همزمان با تعمیق مناسبات سیاسی گام‌های متعددی برای گسترش همکاری‌های نظامی-دفاعی برداشته اند و برگزاری سری جدید رزمایش "دروژبا" در خاک پاکستان با حضور نیروهای ویژه روسی فصلی دیگری از این همکای‌ها میان رو کشور محسوب می‌شود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، روابط روسیه و پاکستان طی سال‌های اخیر توسعه یافته و دو کشور در عرصه‌های مهمی همچون امنیتی، مبارزه با تروریسم، مقابله با قاچاق موادمخدر و توسعه مناسبات نظامی-دفاعی همکاری می‌کنند.

پاکستان که در خردادماه ۱۳۹۶ به عضویت سازمان همکاری شانگهای‌ نیز درآمد و مسکو هم در چارچوب این سازمان منطقه‌ای تعاملات خود با اسلام‌آباد را توسعه می‌دهد.

توسعه چشمگیر روابط میان اسلام‌آباد و مسکو به ویژه تحکیم همکاری‌ها میان نیروهای مسلح دو کشور طی سال‌های اخیر همواره موضوع مورد بحث در رسانه‌های داخلی و خارجی بوده و کارشناسان می گویند که سیاست‌های آمریکا در قبال پاکستان به ویژه رفتارهای دوگانه دولت ترامپ باعث دلسردی پاکستان‌ها شده و آنان در صدد جبران موقعیت از دست رفته خود با استفاده از تعمیق روابط با کشورهای منطقه از جمله چین و روسیه هستند.

براساس این‌گزارش، ارتش پاکستان امروز (پنجشنبه) از ورود گروهی از نیروهای ویژه ارتش فدراسیون روسیه به پاکستان با هدف شرکت در سری جدید رزمایش نظامی مشترک موسوم به "دروژبا" خبر داد.

رئیس کل روابط عمومی ارتش پاکستان در حساب کاربری خود در توییتر فیلم فرود هواپیمای نظامی روسیه حامل نیروهای ویژه ارتش این‌کشور را منتشر کرد و گفت: نیروهای روسی به‌ مدت ۲ هفته در پاکستان بسر می‌برند و قرار است رزمایش دروژبا-۵ با حضور نیروهای دو کشور برگزار شود.

ارتش‌ پاکستان اعلام کرد: تبادل تجربیات نیروهای ارتش دو کشور در حوزه مقابله با تروریسم، انجام مانورهای هوایی و عملیات نجات گروگان‌ها از نکات برجسته رزمایش دروژبا-۵ است.

 رفت و آمدهای فراوان هیات های مختلف سیاسی، نظامی و دفاعی  میان پاکستان و روسیه به کشورهای یکدیگر، حاکی از برنامه های بسیار گسترده دو طرف برای گسترش مناسبات است.

از حدود هفت سال پیش و با امضای قرارداد دفاعی میان روسیه و پاکستان، فصل جدیدی از همکاری‌های نظامی و دفاعی میان دو کشور صاحب سلاح هسته ای آغاز شد.

سفر نوامبر سال ۲۰۱۴ سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به اسلام‌آباد و امضای توافقنامه همکاری‌های دفاعی میان دوطرف را می توان نقطه اوج این همکاری‌ها دانست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =