۴ روستای آسیب‌پذیر سیل در سد بارزوی شیروان مشخص شد

بجنورد- ایرنا- مدیر امور منابع آب شیروان گفت: روستاهای فیروزه، بارزو، بیک و قلجق در پایین دست سدبارزوی این شهرستان خراسان شمالی به عنوان مناطق آسیب‌پذیر در مواقع سیلاب شناسایی شدند.

اسحاق خسروپناه روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای آمادگی هر بیشتر این روستاها و همچنین دستگاه های اجرایی در برابر سیلاب های احتمالی، مانور مقابله با سیلاب برگزار شد. 

وی گفت: در این خصوص دریچه تخلیه رسوب سد بارزو به مدت کوتاه بازگشایی شد و هر یک از عوامل ستاد بحران فعالیت خود را به خوبی انجام دادند.

خسروپناه با اشاره به بررسی هماهنگی بین دستگاه های عضو ستاد شهرستان افزود: اینک میزان حجم آب سد بارزو این شهرستان، ۳۷ میلیون مترمکعب است که از این میزان، هشت میلیون مترمکعب رسوب است.

مدیر امور منابع آب شیروان گفت: ارزیابی توانمندی نیروها، بررسی ابزار و تجهیزات موجود در دستگاه ها، تست دریچه تخلیه رسوب سد، تست ژنراتورهای دیزل سد در زمان قطع برق، ایجاد راه های فرعی و باز شدن مسیر در زمان سیلاب و ظرفیت سازی رودخانه قلجق در زمان وقوع سیلاب از جمله اهداف برگزاری مانور بود.

سد بارزو شیروان، پس از شیرین دره مانه و سملقان، دومین سد بزرگ خراسان شمالی به شمار می آید که توان ذخیره سازی مخزن آن ۹۲ میلیون مترمکعب است و هم اکنون حجم تراز و ایمنی پایدار این سد ۸.۵ میلیون متر مکعب است.

این سد در سال ۱۳۸۱ با هدف مهار و کنترل سیلاب های فصلی و تامین قسمتی از آب صنعت، آشامیدن شهر شیروان و کشاورزی اراضی پایاب به بهره برداری رسید.

توان تنظیم آب این سد سالانه ۴۴ میلیون متر مکعب و گنجایش مخزن آن ۹۲ میلیون متر مکعب است.

سد بارزو در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =