«پاییزه کتاب» در ۲۳ کتابفروشی مازندران برگزار می‌شود

ساری - ایرنا - طرح پاییزه کتاب در ۲۳ کتابفروشی شهرهای مختلف مازندران با افزایش سقف خرید و یارانه کتاب از ۲۴ تا ۳۰ آبان به مدت هفت روز برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، طرح پاییزه کتاب که در ادامه طرح‌های فصلی فروش یارانه‌ای کتاب توسط مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و تسهیل خرید کتاب برای علاقه‌مندان و خانواده‌ها برگزار می‌شود و  و علاقه‌مندان می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی خرید کتاب به ازای هر کد ملی بهره‌مند شوند. 

معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به فراخوان ثبت‌نام کتابفروشی‌های سراسر کشور برای شرکت در طرح پاییزه کتاب از پنجم تا ۱۵ آبان، اظهار کرد: مهلت ثبت‌نام کتابفروشی‌ها امروز به پایان رسید و ۶۲۳ کتابفروشی از سراسر کشور عضو این طرح شدند که در این بین ۲۳ کتابفروشی ۱۰ شهر استان برای شرکت در این طرح ثبت‌نام کردند. در تابستانه کتاب امسال ۲۶ کتابفروشی مازندران عضو طرح فروش یارانه‌ای شده بودند.

افزایش یارانه کتاب

معصومه فرجی از افزایش سقف خرید یارانه‌ای و میزان تخفیف در نظر گرفته شده برای هر کد ملی نیز خبر داد و افزود: سقف مجاز خرید برای هر کد ملی در تابستانه کتاب امسال ۱۵۰ هزار تومان بود که یارانه ۲۰ درصدی این رقم معادل ۳۰ هزار تومان می‌شد ، اما در پاییزه کتاب سقف مجاز خرید برای هر خریدار ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که یارانه در نظر گرفته شده برای هر کد ملی را به ۴۰ هزار تومان می‌رساند.

این مسئول خاطرنشان کرد: دوستداران کتاب در این طرح می‌توانند با ارائه کد ملی خود به کتابفروشی‌های عضو طرح، تا سقف ۲۰۰ هزار تومان خرید از تخفیف ۲۰ درصدی بهره‌مند شوند. یعنی برای ۲۰۰ هزار تومان خرید خود ۱۶۰ هزار تومان می‌پردازند. اما مبلغ مازاد بر ۲۰۰ هزار تومان مشمول تخفیف نمی‌شود.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان این که محدودیتی برای استفاده از کد ملی اعضای خانواده برای خریداران به منظور بهره‌مندی بیشتر از یارانه کتاب وجود ندارد، گفت: دوستداران کتاب و کتابخوانان برای بهره‌مندی بیشتر از یارانه کتاب می‌توانند کد ملی اعضای خانواده خود را ارائه دهند و از یارانه اطرافیان خود برای خرید کتاب استفاده کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: پاییزه کتاب ۱۳۹۹ از نظر پراکندگی جغرافیایی شهرستانی هم با توجه به عضویت کتابفروشی‌هایی از شرق تا غرب استان توزیع مناسبی دارد که این پراکندگی سبب می‌شود شهروندان سراسر استان بتوانند از یارانه ۲۰ درصدی خرید کتاب بهره‌مند شوند.

کتابفروشی‌های پاییزه کتاب ۱۳۹۹ در مازندران

در مرکز استان پنج کتابفروشی وارش، شهر کتاب، کانون، کتاب سرو و کتابفروشی امیرکبیر، در قائمشهر چهار کتابفروشی پارس، سرزمین کتاب، سلام و کتاب سایه، در بابل دو کتابفروشی البرز و سرو، در چالوس دو فروشگاه شهر کتاب، در تنکابن کتاب‌فروشی بیگی و شهرکتاب، در آمل فروشگاه کتاب کُنج، در نوشهر فروشگاه شهر کتاب و کتابسرای پردیس، در بابلسر دو فروشگاه شهر کتاب و همچنین شهر کتاب‌های بهشهر، رویان و محمودآباد مجری طرح پاییزه کتاب ۱۳۹۹ هستند.

فرجی با اشاره به محدودیت‌های کرونایی و ممکن نبودن برگزاری نمایشگاه سالانه کتاب مازندران اظهار کرد: پارسال در روزهای پایانی آبان همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی چهاردهمین نمایشگاه کتاب مازندران همراه با نمایشگاه مطبوعات در ساری آغاز برگزار شده بود. اما امسال محدودیت‌های کرونایی اجازه برگزاری نمایشگاه کتاب را نمی‌دهد. در چنین شرایطی برگزاری طرح پاییزه کتاب می‌تواند تا حد زیادی خلاء برپایی نمایشگاه کتاب را برطرف کند.

استقبال مازندرانی‌ها از فروش یارانه‌ای کتاب

وی به استقبال خوب مازندرانی‌ها از طرح تابستانه کتاب ۱۳۹۹ اشاره کرد و افزود: روند رو به رشد استقبال از طرح‌های فصلی فروش یارانه‌ای کتاب در مازندران امیدوارکننده است. مازندرانی‌ها در طرح تابستانه کتاب امسال که از ۱۸ تا ۳۰ مرداد در ۲۶ کتابفروشی استان برگزار شده بود، ۲۰ هزار و ۷۷۹ جلد کتاب به ارزش اقتصادی ۸۰۸ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان خریداری کردند که رشد ۸۹ درصدی از نظر قیمت و رشد ۷۹ درصدی از نظر تعداد کتاب‌های خریداری شده را نشان می‌دهد.

به گفته این مسئول در طرح بهارانه کتاب که از ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت امسال برگزار شده بود مازندرانی‌ها از ۲۵ کتابفروشی عضو طرح در مجموع ۱۱ هزار و ۶۱۸ کتاب به ارزش ۴۲۶ میلیون تومان خریداری کرده بودند.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد: با توجه به کاهش مدت برگزاری طرح پاییزه کتاب نسبت به تابستانه کتاب این احتمال وجود دارد که در آمارهای کلی فروش کتاب پاییزه کتاب شاهد کاهش نسبت به تابستانه کتاب امسال باشیم. چرا که تابستانه کتاب امسال ۱۳ روز بود و پاییزه کتاب قرار است در هفت روز برگزار شود. اما در مجموع امیدواریم که مازندرانی‌ها به تناسب همین ۷ روز نیز مشارکت بالایی در خرید یارانه‌ای کتاب داشته باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha