ابرناکی و ورزش باد پدیده غالب هواشناسی در استان مرکزی

اراک - ایرنا - مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: افزایش ابر و وزش باد پدیده غالب هواشناسی این استان تا پنج روز آینده است.

«رضا مرادی» عصر پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بررسی‌ نقشه‌های هواشناسی حاکی از نفوذ یک سامانه ناپایدار از شمال غرب به کشور است که پیامدهای آن از امروز تا اواسط هفته آینده در نواحی غربی، شمال غرب و شمالی کشور بارش‌و وزش باد شدید را سبب می‌شود.

وی بیان کرد: عمده فعالیت این سامانه بر روی استان مرکزی بیشتر به‌صورت افزایش ابرناکی و وزش باد است و از اواخر وقت دوشنبه هفته آتی با نفوذ  جبهه سرد این سیستم، احتمال بارش‌هایی به‌صورت رگبار باران در مناطقس از استان وجود دارد. 
مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: با توجه به جابه‌جایی توده‌های هوایی و وزش باد از بعدازظهر امروز (پنجشنبه) از  انباشت آلاینده های شهری که در 22 روز اخیر مشک جدی برای سلامت شهروندان بود، کاسته می‌شود.
مرادی عنوان کرد: از لحاظ دمایی نیز با افزایش ابرناکی هوا و کاهش ارتفاع ستون جو دمای بیشینه در استان مرکزی مقداری کاسته می‌شود.

۱۰ و یک دهم میلیمتر بارندگی در سال زراعی جاری (اول مهرماه امسال) تاکنون در استان مرکزی به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه قبل، ۲۴ درصد کاهش یافته است.

نخستین ایستگاه هواشناسی استان مرکزی در سال ۱۳۲۷ در مرکز شهر اراک ایجاد شد و پس از آن و با گسترش فعالیت‌ها در سال ۱۳۷۴  به اداره کل هواشناسی ارتقا یافت و در سال ۱۳۸۶  نیز مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان آغاز به‌کار کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =