اتحادیه اروپا خواستار توقف عملیات تخریب دره اردن از سوی اسرائیل شد

لندن – ایرنا – سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای ملایم، از رژیم صهیونیستی خواست تا هرچه سریع‌تر عملیات تخریب دره اردن را متوقف کند.

به گزارش ایرنا از تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، پیتر استانو گفت: این هفته نیروهای اسرائیلی بیش از ۷۰ ساختمان مسکونی و تاسیسات بهداشتی را تخریب کردند که به ۱۱ خانواده فلسطینی با ۴۱ کودک ساکن در شمال دره اردن متعلق بود. این سطح وسیع از عملیات تخریب بار دیگر نشان‌گر روند تاسف‌بار مصادره و تخریب ساختمان‌های فلسطینی از ابتدای امسال است.

وی یادآور شد: این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای اسرائیلی تهدید به تخریب یک دستگاه مدرسه فلسطینی در مرکز کرانه غربی کرده‌اند که هزینه مالی آن از سوی اتحادیه اروپا و چند کشور اروپایی تامین شد. 

استانو با بیان اینکه ۵۲ مدرسه فلسطینی دیگر در معرض تخریب قرار دارند خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا بر ضرورت حفاظت از کودکان و حق آن‌ها برای آموزش در یک محیط ایمن تاکید دارد. وی بیان کرد؛ آموزش حق ابتدایی بشر است که باید مورد حفاظت قرار گیرد.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه اقدامات رژیم صهیونیستی مانع دست یابی به راه حل تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل است، افزود: اتحادیه اروپا از اسرائیل می‌خواهد تا اینگونه عملیات از جمله تخریب ساختمان‌هایی را که اتحادیه اروپا هزینه احداث آن را تامین کرده، با در نظر گرفتن شرایط فراگیری ویروس کرونا متوقف کند. 

پیشتر نخست وزیر فلسطین نیز با اعلام اینکه رژیم صهیونیستی بزرگترین عملیات تخریب را در دره اردن و سرزمین های فلسطینی انجام داده است آن را «نقض جدید قوانین بین المللی» توصیف کرد.

«محمد اشتیه» در صفحه فیسبوک خود با محکوم کردن این اقدام آن را بزرگترین عملیات تخریب که توسط صهیونیست ها در شمال دره اردن انجام شده توصیف کرد. 

وی گفت که اشغالگران صهیونیست عصر روز گذشته (سه شنبه) مجتمع مسکونی «همسة البقیة» در استان طوباس را به طور کامل تخریب کردند. 

نخست وزیر فلسطین توضیح داد که در این اقدام صهیونیست ها ۷۰ ساختمان را تخریب و بیش از ۸۰ نفر بی خانمان شدند.

اشتیه با محکوم کردن این اقدام آن را بزرگترین عملیات تخریب در نوع خود علیه فلسطینیان دره اردن دانست. 

نخست وزیر فلسطین از جامعه بین المللی خواست برای پایان دادن به تلاش های اشغالگران در آواره کردن مردم این مناطق  از خانه و سرزمین خود و محافظت از فلسطینی ها اقدام کنند.  

در همین حال، رسانه های فلسطینی به نقل از مسئول پرونده شمال دره اردن نوشتند که این عملیات تخریب هولناک ترین عملیاتی است که دره اردن طی ۱۲ سال شاهد آن بوده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =