۸۰ درصد تسهیلات کرونایی اشتغال قم پرداخت شد

قم - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم با اشاره به برخی اقدام های صورت گرفته برای رفع آسیب های وارده به حوزه کسب و کار استان به دلیل شیوع کرونا گفت: ۸۰ درصد تسهیلات کرونایی بخش اشتغال استان به متقاضیان پرداخت شده است.

مصطفی کاویانی روز پنجشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی قم در تالار کرامت استانداری اظهار داشت: سهم قم از تسهیلات کرونایی ۳۱۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان می باشد که تا به حال کل مبلغ تقاضا شده برای استفاده از این تسهیلات ۹۵ میلیارد و ۱۵۴ میلیون تومان بوده است.

وی با بیان اینکه ۸۵ میلیارد و ۵۹۸ میلیون تومان از این مبلغ به بانک های عامل معرفی شده است افزود: از این مبلغ ۶۷ میلیارد و ۸۷۰ میلیون تومان برابر با ۸۰ درصد پرونده های موجود مورد پذیرش بانک ها قرار گرفته و پرداخت شده است. 

وی همچنین تصریح کرد: متاسفانه متقاضیان استفاده از این تسهیلات تنها ۳۱ درصد بودند که امیدواریم تا پایان آبان ماه آن را به صد درصد ارتقا دهیم.

مدیرکل تعاون قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه از سال ۹۴ تا سال جاری روند بیکاری در قم سیر نزولی داشته است افزود: طی پنج سال گذشته هر سال کاهش نرخ بیکاری و افزایش مشارکت در تولید و اشتغال را داشتیم اما در سه ماهه نخست امسال نرخ بیکاری استان از ۱۰.۱ به ۱۰.۴ درصد افزایش پیدا کرد.

کاویانی با اشاره به رسیدن نرخ بیکاری قم در سه ماهه دوم امسال به ۱۱.۵ درصد افزود: نرخ بیکاری استان برای نخستین بار از سال ۹۳ تاکنون از میانگین کشوری فراتر رفت.

مدیرکل تعاون قم در ادامه برخی از علل وقوع بیکاری در این استان را مورد توجه قرار داد و افزود: بیش از ۶۰ درصد قم خدماتی است و ۹۶ درصد این استان نیز از جمعیت شهرنشین تشکیل شده است.

کاویانی گفت: کرونا بیشترین آسیب را به حوزه کسب و کار استان زده و این موضوع باید در مراجع قانون گذاری بیش از پیش مورد تاکید قرار گیرد.

وی بیان کرد: به طور معمول اگر حقوق یک کارگر ساده از قیمت تمام شده محصول پایین تر باشد رغبتی برای کار کردن ندارد و این مساله نیز با توجه به افرایش قیمت ها از جمله دیگر عوامل بیکاری استان به شمار می آید از این رو برای حل این معضل باید کارگر و کارفرما در خصوص حقوق و دستمزدها به تفاهم برسند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =