رعایت الزامات پدافند غیرعامل در حفاظت از حرم امام رضا(ع) ضروری است

مشهد- ایرنا- رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: حرم مطهر رضوی و زائران آن جزء دارایی‌های ملی و معنوی این کشور به حساب می‌آیند از همین رو مکلفیم که با به کارگیری الزامات پدافند غیرعامل از این آستان مقدس و زائران آن در برابر تهدیدات محافظت کنیم.

به گزارش روز پنجشنبه آستان قدس رضوی، سردار غلامرضا جلالی در نشست شورای عالی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل آستان قدس رضوی در محل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی افزود: یکی از مهمترین ماموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور حفاظت از دارایی‌های ملی است و  حرم مقدس رضوی نیز از کارکردی معنوی برخوردار است که با توجه به اهمیت آن و ارتباط معنوی مردم ما با امام رضا (ع) تداوم کارکرد آن بسیار اساسی و حائز اهمیت است.

وی سطح رعایت استانداردها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی را از بسیاری مراکز و نهادها در کشور بهتر، بالاتر و شایسته قدردانی دانست و آن را نمونه خوبی برای سایر نهادها در کشور اعلام کرد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: در مجموعه آستان قدس رضوی اقدامات بسیار خوبی در زمینه ارتقای آمادگی ها انجام شده است که باید بیش از پیش توسعه یابد.

جلالی با اشاره به اثرات سبک زندگی معنوی و دعا بر سلامت افزود: در شرایطی که بیماری کرونا، درمان مشخص و واکسن ندارد رویکرد بهداشت محور، مبتنی بر  سبک زندگی و آموزه های دینی که بر رفتارهای مراقبتی - بهداشتی تاکید دارد می‌تواند به فرایند جامع مقابله با کرونا کمک کند.

وی با بیان این که موضوع پدافند غیرعامل بر مقوله‌های تهدید، آسیب پذیری، مخاطرات و ریسک متمرکز است ادامه داد: حوزه تهدیدات به دو مقوله عام و خاص تقسیم می‌شود که تهدیدات عام مانند تهدیدات کلی است که یک کشور را در معرض خطر قرار می دهد اما تهدیدات خاص به تهدیدات ویژه و اختصاصی یک مجموعه مربوط می‌شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: تهدیدات دشمن تغییر ماهیت داده و اکنون دشمن تمرکز خود را بر تهدیدات علیه زیرساخت‌ها و تهدیدات علیه مردم قرار داده است و حفظ و تداوم کارکردهای زیرساختهای ضروری یکی دیگر از ماموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور است چون اگر تداوم کارکرد زیرساخت‌ها حفظ نشود بر زندگی مردم تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی نیز در این نشست گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راستای مقابله با تهدیدات دشمنان اسلام سال‌هاست که سازمان پدافند غیرعامل را راه‌اندازی و طی این سال‌ها تجربیات مطلوبی را کسب کرده است لذا راهکارهای مقابله با تهدیدها در حوزه پدافند غیرعامل ضروری است و باید شناسایی شود.

مصطفی خاکسار قهرودی افزود: میهن اسلامی‌مان به دلیل برخورداری از نعمت دین مبین اسلام، مذهب تشیع و آموزه‌های پیامبر مکرم اسلام(ص) طی ۴۰ سال با توجه به مشکلات، نابسامانی‌های موجود و تهدیدهای نظامی و غیرنظامی دشمنان، در برابر کفار مقاومت کرده است لذا با توجه به ظلم و فشار حداکثری استکبار جهانی بر ملت ایران، طبق وعده الهی پیروزی برای این ملت شریف حاصل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته نقش مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در آستان قدس رضوی کم‌رنگ بود ادمه داد: پس از اصلاح ساختار آستان قدس رضوی، جایگاه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل با تدوین سندی راهبردی ارتقاء یافت و برجسته شد.

در حاشیه این مراسم، تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و آستان قدس رضوی منعقد شد.

این تفاهمنامه در راستای گسترش و تقویت هرچه بیشتر تعاملات طرفین به منظور گسترش همکاری‌های موثر، شناسایی و استفاده بهینه از توانایی‌ها، ظرفیت‌ها و بهره‌مندی از امکانات متقابل، هم‌افزایی در انجام اقدامات پیشگیرانه و افزایش توانمندی و آمادگی‌ها، تاب‌آوری و پاسخ موثر در برابر مخاطرات و تهدیدات احتمالی در آستان قدس رضوی به ویژه حرم مطهر حضرت امام رضا(ع)، تامین ایمنی و حفاظت از دارایی‌ها و زیرساخت‌ها با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مشترک با رویکرد توسعه پایدار در زمینه اقدامات مدیریت بحران و پدافند غیرعامل منعقد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =