مقام پارلمانی اروپا: نباید منتظر تحولات آمریکا بمانیم

تهران - ایرنا - رئیس فراکسیون «حزب مردم اروپا» در پارلمان اروپا گفت:کشورهای قاره سبز نباید سرنوشت خود را به تحولات سیاسی ایالت متحده گره زده و منتظر نتایج انتخابات آمریکا شوند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، وابستگی اروپایی ها به ایالات متحده و انتظار کشیدن مقامات اتحادیه اروپا برای تعیین نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور انتقاد سیاستمداران این اتحادیه را برانگیخته است.

«مانفرد وبر» رئیس فراکسیون پارلمانی حزب مردم اروپا (EVP) با اشاره به مواضع ضعیف بروکسل در قبال واشنگتن طی سال های اخیر تاکید کرد که اروپایی ها باید پس از انتخابات ایالات متحده موضع خود را تقویت کنند.

این سیاستمدار حزب سوسیال مسیحی آلمان در گفتگو با برنامه صبحگاهی شبکه دوم تلویزیون این کشور (ZDF) گفت با توجه به نتیجه نامشخص انتخابات در ایالات متحده، اتحادیه اروپا باید وحدت خود را حفظ کند.
وبر با بیان این که اروپا باید حاکمیت و خودمختاری اش را توسعه دهد، افزود: «ما باید اعتماد به نفس داشته باشیم و همیشه به آمریکا نگاه نکنیم، بلکه سرنوشتمان را خود به دست بگیریم.»

وی اقدام رئیس جمهور فعلی ایالات متحده برای جلوگیری از شمارش آرا از طریق دیوان عالی را «ساعات دشوار دموکراسی» نامید و ابراز امیدواری کرد که سیستم سیاسی ایالات متحده کار خود را درست انجام دهد و در پایان هر رأی شمرده شده و نتیجه نهایی به رسمیت شناخته شود.

رئیس فراکسیون پارلمانی حزب مردم تاکید کرد «اروپا به طور کلی دوست دارد یک شریک داشته باشد از این رو ما به شخصی در کاخ سفید نیاز داریم که بتوانیم با او به راحتی در مورد حفاظت از آب و هوا، در مورد چگونگی  تعامل با روسیه و ایران ، در مورد این که چگونه روابط تجاری خود را در دنیای فردا تنظیم کنیم، صحبت کنیم.»

به گفته وی فارغ از اینکه چه کسی انتخاب شود ، اروپا باید با ایالات متحده کار کند، با این وجود اروپا باید وحدت نشان دهد. وبر یادآور شد: «ما باید مسئولیت بیشتری را در دنیای فردا به عهده بگیریم. از جمله ، ایجاد نیروی نظامی مستقل ضروری است. بعلاوه ، اروپا باید ارزشهای مشترک خود را در دنیای دیجیتال مطرح کند.»

در همین حال حزب سبزهای آلمان خواستار واکنش مشترک اروپا در برابر انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شده است که نتیجه آن با گذشت دو روز از انتخابات مشخص نشده است.

تازه ترین آمار رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا نشان می دهد، جو بایدن با ۲۶۴ رای الکترال در برابر ۲۱۴ رای الکترال دونالد ترامپ پیش است. در حالی که رقابت تنگاتنگ با پیشتازی بایدن در ایالت نوادا  ادامه دارد، رسانه های آمریکایی مانند فاکس نیوز و سی.ان.ان گزارش داده اند که نامزد دموکرات ها با کسب ۶ رای الکترال این ایالت می تواند پیروز انتخابات شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =