دوبل‌کاری به جای دورکاری در بهشت زهرا (س)

شهرری ـ ایرنا ـ بهشت زهرا (س) یکی از سازمان‌های مهمی است که در مدیریت قربانیان بیماری کوید ۱۹ به صورت شبانه روزی فعالیت می کند و بنا به گفته مدیرعامل این سازمان ۵۰ درصد متوفیان کرونایی کشور در سایت بهشت زهرا (س) پذیرش می‌شوند به همین دلیل پرسنل این سازمان به جای دور کاری دوبل کار شده اند.

به گزارش ایرنا، هم اکنون ۹ ماه از شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد و همچنان این ویروس جان شهروندان ایرانی را می گیرد، با تمام تلاش و مجاهدتی که ستاد ملی مقابله با کرونا و مدافعان سلامت در بیمارستان ها انجام می دهند، این ویروس منحوس هر روز جان شمار زیادی از مردم را در ایران می گیرد.

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده نکردن از ماسک، مواد ضدعفونی کننده و از همه مهمتر برگزاری تجمعات مختلف غم و شادی، دورهمی های خانوادگی و سفرهای غیرضروری از جمله علل افزایش آمار مبتلایان به کوید ۱۹ و متوفیان است.

ستاد ملی کرونا برای مقابله از شیوع این ویروس منحوس اقدامات زیادی از جمله دورکاری کارمندان را در دستور کار خود قرار داده است، ولی کارکنان برخی سازمان ها و نهادهایی که در بحث درمان کرونا و دفن اموات دخیل هستند نه تنها دورکار نشده اند بلکه پرکارتر از گذشته نیز شده اند.

خبرنگار ایرنا، در خصوص اجرای پروتکل‌های بهداشتی در سالن‌های تطهیر، شرایط دفن متوفیان و وضعیت کارکنان در بازدید میدانی به بهشت زهرا(س) مراجعه در این خصوص گزارشی تهیه کرده است.

رضایت خانواده متوفیان از عملکرد بهشت زهرا (س)

مرد جوان سیاه پوشی که در سالن تطهیر بهشت زهرا (س) منتظر گرفتن جنازه پدر ۵۷ ساله خود است، به خبرنگار ایرنا گفت: هفته پیش از آلوده شدن پدرم به کرونا آگاه شدیم به رغم تمام تلاش کادر درمان پدرم در ساعات پایانی روز گذشته به رحمت خدا رفت و هم اکنون در مدت زمان کوتاهی امور کفن و دفن انجام شد، وضعیت رسیدگی به خانواده های داغدار در بهشت زهرا(س) خوب است.

این شهروند در خصوص ابتلای پدرش به ویروس کرونا افزود: حدود ۲ هفته قبل بخاطر دلتنگی پدر و مادرم با خانواده ام به دیدارشان رفتیم، پدرم فرزند هشت ساله مرا که پس از آزمایشات معلوم شد ناقل ویروس کویید ۱۹ بوده را به آغوش می کشید و بوس می کرد.

وی که به شدت احساس عذاب وجدان می کرد، ادامه داد: پس از مشخص شدن بیماری پدرم کل خانواده با مراجعه به بیمارستان تست کرونا دادیم که مشخص شد فرزند هشت ساله بنده ناقل بیماری است.

این شهروند با درخواست از سایر شهروندان در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی، خاطرنشان کرد: به خاطر حفظ سلامتی عزیزانتان از دید و بازدید غیرضروری اجتناب کنید.

وی با رضایت از سرعت عمل و رسیدگی سازمان بهشت زهرا(س) به خانواده های داغدار، اظهار داشت: جنازه پدرم که ساعات پایانی شب گذشته جان خود را از دست داد امروز صبح بدون کوچکترین معطلی شسته و برای خواندن نماز به ما تحویل شد.

این شهروند یادآور شد: عملکرد سازما بهشت زهرا(س) به رغم برخی شایعاتی که در فضای مجازی بود بسیار خوب و مطلوب است و خوشبختانه تمامی قسمت هایی که ما دیدیم به صورت مکرر ضدعفونی و گند زدایی می شود.

محدودیت در محل دفن متوفیان کرونایی وجود ندارد

در ادامه این گزارش خانم ۶۲ ساله ای که پسر ۳۸ ساله خود را در اثر ابتلا به بیماری کرونا از دست داده است در ابتدای ورودی سالن تطهیر بهشت زهرا(س) به خبرنگار ایرنا گفت: فرزندم طی ۱۳ روز ابتلا به بیماری کرونا از دستم رفت و هم اکنون در طبقه بالای قبر شوهرم می خواهیم دفن کنیم.

این شهروند با اشاره به اینکه همسرش را چهار سال پیش از دست داده و در زمان یک قبر سه طبقه از بهشت زهرا(س) خریدار کرده است، افزود: در ابتدا فکر می کردم جسد پسرم بخاطر ابتلا به بیمار کوید ۱۹ را نمی توانم در کنار پدرس دفن کنم ولی هم اکنون دیدم که می شود.

وی با بیان اینکه پسرش ورزشکار و مربی ورزشی نیز بود، اظهار داشت: بیماری کرونا جوان، پیر و ورزشکار نمی شناسد خیلی کشنده و خطرناک است از مردم می خواهم تا حد امکان شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند.

هنوز مرگ همسرام را باور ندارم

مرد جوانی که داری یک کودک سه ساله و همسر جوان خود را از دست داده است، گفت: همسرم آرایشگر بود و در ایام محدودیت های کرونایی به دلیل مشکلات مالی نمی توانست کارش را تعطیل کند و همین امر موجب مرگ او و یتیم شدن فرزندم شد، هنوز مرگش را باور ندارم.

این شهروند تهرانی از هموطنان خواست که برای جلوگیری از مرگ عزیزانشان دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه در بدو ورود به بهشت زهرا (س) برای انجام کارهای مربوط به کفن و دفن یک فردی را به عنوان مباشر معرفی کرده است، افزود: خدمات رسانی بهشت زهرا (س) با این حجم از مراجعه کنندگان بسیار خوب است.

این شهروند که مانند سایر شهرواندان با تعداد کمی از اقوام درجه یک برای تدفین همسر جوانش آمده است، گفت: قربانیان ویروس منحوس کرونا خیلی غریبانه می میرند.

آماده باش کامل کارکنان بهشت زهرا (س)  

مدیر عامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به اینکه کارکنان این سازمان در حدود هشت ماه است که در آماده باش کامل هستند، اظهار داشت: ۵۰ درصد آمار متوفیان کرونای کشور برای انجام امور کفن و دفن به این سازمان منتقل می شوند و همین امر موجب سختی کار کارکنان شده است.

سعید خال با بیان اینکه تمامی شیوه نامه های بهداشتی در بهشت زهرا (س) رعایت می شود، خاطرنشان کرد: تاکنون هفت بار تست کرونا از کارکنان این سازمان گرفته شده است، افراد آلوده به کوید ۱۹ برای جلوگیری از شیوع ویروس قرنطینه و درمان شده اند.

وی ادامه داد: مجموعه اقدامات بهداشتی انجام شده در بهشت زهرا(س) باعث شده که تاکنون به رغم آلودگی کارکنان کسی از آنان قربانی این ویروس منحوس نشود.

خال با اشاره به دورکاری تمامی کارکنان سازمان ها و نهادها، یادی آوری کرد: کارکنان سازمان بهشت زهرا(س) به دلیل اینکه کار کفایی و شرعی مردم را انجام می دهند بجای دور کاری دوبل کار شده اند.

وی خاطرنشان کرد: فشار سنگینی روی دوش کارکنان سازمان بهشت زهرا(س) است این افراد به دلیل ۲ برابرشدن تعداد متوفیان نسبت به سال گذشته از اول صبح تا آخر شب در حال انجام امور متوفیان هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه از شیوع موج سوم و افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا از۱۶ در بهشت زهرا(س) فقط ۲ در اصلی باز است، گفت: از مردم خواهش می کنیم فقط برای انجام امور کفن و دفن به بهشت زهرا(س) مراجعه کنند.

خال اضافه کرد: برای دفن اموات نیز از مردم خواهش می کنیم با کمترین افراد مراجعه کنند تا بتوانیم از شیوع این ویروس منحوس جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان بهشت زهرا (س) به طور میانگین روزانه بین ۱۷۰ تا ۲۰۰ متوفی دارد، افزود: به این آمار باید ۵۰ درصد کل قربانیان کرونا را نیز اضافه کرد و حال اگر در کنار هر متوفی ۱۵ تا ۲۰ نفر بیایند ببنید چه آمار جمعیتی بالایی می شد از همین جهت از تمامی شهروندان درخواست داریم با کمترین نفرات برای امور کفن و دفن به این سازمان مراجعه کنند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با بیان اینکه روزانه هفت مرتبه بخش های مختلف این سازمان گندزادیی ضدعفونی می شود، تاکید کرد: همه آمبولانس های حامل اموات، محل برگزاری نماز میت و بخش های مختلف سازمان با توجه به افزایش مراجعه کنندگان ضدعفونی می شود.

خال ادامه داد: نماینده وزارت بهداشت برای نظارت دقیق عملکرد سازمان بهشت زهرا(س) در این مکان مستقر شده و تمامی امور زیر نظر این فرد انجام می شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه متوفیان کرونایی بنا به درخواست خانواده در هر قطعه ای دفن می شوند، افزود: هیچگونه محدودیتی در زمینه دفن اموات کرونایی نداریم فقط این متوفیان با دستورالعمل های بهداشتی خاصی خاکسپاری می شوند.

بهشت زهرا (س) با مساحت ۵۸۴ هکتار به عنوان بزرگترین آرامستان کشور در جنوب تهران واقع شده است و فعالیت این آرامگاه رسماً در سال ۱۳۴۹ خورشیدی آغاز شد و هم اکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =