انتخابات آمریکا زیر ذره بین رسانه های عراق

بغداد - ایرنا- رسانه های مختلف عراق امروز پنجشنبه در خبرها و گزارش های خود به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیامدها و عواقب آن پرداختند.

به گزارش ایرنا، رسانه های عراقی امروز از سه منظر به بحث انتخابات آمریکا پرداختند. گروهی از رسانه ها و مطبوعات صرفا نتایج لحظه به لحظه انتخابات و آمار آرای کسب شده هریک از دو نامزد حزب دموکرات و جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پوشش دادند.

گروه دیگری از رسانه ها نیز به واکنش ترامپ به نتایج انتخابات و اظهارنظرهای او درباره تقلب در آن و نیز بحث های قضایی آینده در این باره اشاره کردند.

شمار دیگری از رسانه های عراقی نیز به موضوع تنش های داخلی و تظاهرات طرفداران «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات و «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری خواه در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات پرداختند.

شبکه تلویزیونی «السومریه نیوز» و شبکه تلویزیونی دولتی «العراقیه»، خبرگزاری رسمی عراق (ع) پایگاه خبری «بغداد الیوم» از جمله رسانه های عراقی هستند که صرفا در خبرها و گزارش های خود به اعلام نتایج انتخابات و رقابت بین بایدن و ترامپ و موضوع مشارکت گسترده آمریکایی ها در این انتخابات اشاره کرده اند.

در این میان، پایگاه «المسله» عراق از جمله پایگاه های خبری عراق است که به بحث های حقوقی بین ترامپ و بایدن درخصوص نتایج انتخابات پرداخت و تلاش کرد تا شیوه حل و فصل حقوقی اختلافات بین دوطرف براساس قوانین قضایی آمریکا را تشریح کند.

این درحالی است که شبکه تلویزیونی «العهد» عراق در گزارش های تحلیلی، مصاحبه با کاشناسان و تحلیلگران سیاسی به بحث تنش های داخلی در سایه اعلام نتایج انتخابات آمریکا پرداخت و گفته که به اعتقاد کارشناسان مسائل آمریکا، احتمال بروز خشونت عملا وجود دارد زیرا شبه نظامیان سفید پوست خطری واقعی به شمار می روند و حتی وزارت امنیت داخلی آمریکا دو هفته پیش در بیانیه ای گفته است که این تهدید در آمریکا واقعی و بی سابقه است.

به گفته این شبکه، کارشناسان معتقدند که آمریکا در خطرناکترین دوره خود از زمان جنگ داخلی آمریکا به خاطر وجود سلاح در دست مردم و نژادپرستی و افزایش خشم سیاهان و اقلیت ها و افزایش قدرت شبه نظامیان سفید پوست قرار دارد.

خبرگزاری «العهد نیوز» دیگر رسانه عراقی است که وقوع درگیری های مسلحانه بعد از اعلام نتایج انتخابات آمریکا را وارد دانسته و به نقل از کارشناسان خود آورده است که ترامپ از اینکه شهروندان آمریکایی سلاح داشته باشند، حمایت می کند و این امر می تواند وقوع درگیری های مسلحانه را تشویق کند.

در همین پیوند، شبکه تلویزیونی «الفرات» عراق ضمن پرداختن به نتایج انتخابات آمریکا به تلاش طرفداران ترامپ برای یورش به مراکز شمارش آرا در ایالت میشیگان آمریکا پرداخته و فایل ویدئوی آن را منتشر کرده است.

شبکه تلویزیونی «آفاق» عراق نیز در گزارش های ویدئویی به موضوع تظاهرات طرفداران نامزدهای انتخابات آمریکا و درگیری ها پرداخته و تلاش حامیان ترامپ برای یورش به مرکز رای گیری در ایالت آریزونا را بازتاب داده و آورده است که همین امر باعث شده که جان مسئولان شمارش آرا به خطر بیفتد.

این شبکه به نقل از مسئولان شهر پورتلند آمریکا نیز به وجود اغتشاشات در این شهر اشاره کرده که باعث شده تا در سایه ناتوانی نیروهای پلیس برای مهار تظاهرات کنندگان، نیروهای  گارد ملی وارد عمل شوند.

شبکه «النجاء» عراق دیگر شبکه عراقی است که تجمع هواداران ترامپ در خارج از یک مرکز شمارش آرا در ایالت آریزونا را بازتاب داده و آورده است که برخی از آنها مسلح به تفنگ و کلت هستند.

شبکه تلویزیونی «الغدیر» عراق نیز به نوبه خود به درگیری ها در شهر پورتلند و بازداشت ۵۰ معترض پرداخته است.

پایگاه خبری «المعلومه» عراق از دیگر رسانه های این کشور است که تظاهرات دوجانبه طرفداران ترامپ و بایدن را در چارچوب خبرها و گزارش های خود بازتاب داد و به درگیری آنها با نیروهای امنیتی اشاره کرد.

این پایگاه خبری به تجمع طرفداران بایدن از جمله شماری از اعضای جنبش «جان سیاهان مهم است» در واشنگتن در سایه استقرار نیروهای امنیتی و پرواز گسترده بالگردهای پلیس پرداخته و به بازداشت دستکم ۲۰ تظاهرکننده بعد از درگیری با نیروهای امنیتی اشاره کرده است.

پایگاه المعلومه همچنین از تجمع معترضان در برابر کاخ سفید و سردادن شعار برای بیرون راندن ترامپ و معاونش مایک پنس از آن خبر داده و از درگیری همزمان طرفداران ترامپ با نیروهای امنیتی در شهر پورتلند در ایالت اروگان نوشته است.

شبکه تلویزیونی «دجله» عراق دیگر رسانه تصویری عراق است که به نوبه خود در گزارش های خود به درگیری های طرفداران ترامپ و طرفداران بایدن در ناحیه کلارک در منطقه لاس وگاس در ایالت نوادا پرداخته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

سرخط اخبار جهان