چین به بهبود روابط خود با دولت جدید آمریکا امیدوار است

تهران- ایرنا- معاون وزیر خارجه چین گفت که کشورش امیدوار است رئیس جمهوری بعدی ایالات متحده و دولت جدید وی با وجود اختلافات با چین، روابط خود را با پکن بهبود بخشند.

به گزارش ایرنا از تلویزیون انگلیسی زبان چین، «لی یو چنگ» روز پنجشنبه در یک جلسه مطبوعاتی در مورد نشست سران سازمان همکاری شانگهای در پکن در پاسخ به سئوالی در مورد انتخابات آمریکا افزود: موضع چین در قبال روابط چین و آمریکا بسیار روشن و ثابت است.

وی گفت: ما امیدواریم که طرف آمریکایی با چین در اصول عدم تعارض، عدم مقابله، احترام متقابل و همکاری برد - برد تعامل کند.

لی یو چنگ اظهار کرد که علی رغم اختلافات، دو کشور دارای منافع مشترک گسترده و فضای همکاری مناسبی هستند.

معاون وزیر خارجه چین اظهار کرد: یک رابطه دوجانبه پایدار و سالم بین چین و آمریکا نه تنها به نفع مردم هر دو کشور است بلکه با انتظارات جامعه جهانی نیز مطابقت دارد.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه چین نیز اعلام کرده بود که کشورش موضع خاصی در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارد.

"وانگ ون بین" روز پنجشنبه در نشست خبری آن وزارتخانه در پکن در پاسخ به پرسشی درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: متوجه هستیم که انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در جریان است و هنوز نتیجه مشخص نشده است.

او در پاسخ به اینکه چین کدام یکی از نامزدها را ترجیح می دهد گفت: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جزو امور داخلی آن کشور است و چین موضعی در این مورد ندارد.

انتخابات آمریکا از روز سه شنبه به وقت محلی آغاز شده است و شمارش آرا همچنان ادامه دارد.

جو بایدن نامزد دموکراتها تا این لحظه ۲۶۴ رای الکترال را از آن خود کرده و در صورت پیروزی در ایالت نوادا و کسب ۶ رای الکترال این ایالت، جمع آرای الکترال او به ۲۷۰ خواهد رسید و پیروز نهایی انتخابات خواهد شد.

تا این لحظه ۷۵ درصد از آرا در ایالت نوادا شمرده شده که بایدن با کسب ۴۹.۳ درصد در مقابل ترامپ با ۴۸.۷ درصد، در این ایالت سرنوشت ساز، پیش است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =