شعب مشترک دانشگاه بین‌المللی در کیش ایجاد می‌شود

تهران-ایرنا-قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت: منطقه آزاد کیش باید با یک یا ۲ دانشگاه بین المللی برای ایجاد شعب مشترک دانشگاهی تفاهم نامه امضا کند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت علوم، پنجمین جلسه کارگروه آیین نامه اجرایی بند (الف) ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه کشور درباره تشکیل شعب مشترک دانشگاهی با حضور نمایندگانی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور اقتصادی و دارائی، وزارت کشور، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، دانشگاه تهران، سازمان منطقه آزاد کیش و مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهید مفتح این وزارت برگزار شد.

حسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در این جلسه، اظهار داشت: گرایش به علم و دانش، ضامن ماندگاری مناطق آزاد است و باید این اتمسفر را در منطقه آزاد کیش ترویج کرد.

وی افزود: منطقه آزاد کیش باید حتماً با یک یا ۲ دانشگاه بین المللی تفاهمنامه و پیوند همکاری برای ایجاد شعب مشترک دانشگاهی داشته باشد تا امکان پیگیری اقدامات اداری و قانونی لازم در وزارت علوم ایجاد شود.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به تغییر شکل تعاملات بین‌المللی با توجه به تحولات پرشتاب عصر کرونا، گفت: کرونا بازتاب‌های منفی گسترده‌ای بر تبادلات علم و فناوری داشت، ولی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی سازوکارهای جدیدی را برای انطباق با شرایط جدید یافته‌اند.

در ادامه این نشست، نمایندگان وزارت علوم، گزارشی از وضعیت دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی و اقدامات وزارت علوم در عصر کرونا از جمله برگزاری یازدهمین نشست معاونان و مدیران بین‌الملل، ایجاد کارگروه مطالعات آموزش عالی در عصر کرونا و وضعیت آموزش و پژوهش و تبادلات علمی بین‌المللی در ۱۴ دانشگاه بزرگ کشور ارائه کردند.

نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر آموزش عالی پزشکی و پژوهش، چالش‌های مربوط به عصر کرونا در این حوزه را محدودیت‌های فیزیکی و اجتماعی، کاهش اعتبارات پژوهشی و کاهش دانشجویان خارجی برشمرد.

سپس غلامحسین مظفری، مدیر عامل منطقه آزاد کیش به ظرفیت‌های این منطقه در زمینه ایجاد شعب مشترک دانشگاهی و دانشگاه‌های بین‌المللی از جمله وجود مرکز نوآوری، هفت پردیس بین‌المللی دانشگاهی، شهرک دانشگاهی، دفتر منطقه‌ای اتحادیه بین‌المللی روسای دانشگاه‌های جهان و شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد.

وی چالش‌های موجود در ایجاد دانشگاه‌های بین‌المللی را ایجاد کنسرسیوم چندجانبه برای ایجاد دانشگاه‌های بین‌المللی، تسهیل فرآیند ایجاد خدمات کنسولی در کیش، امکان پرداخت هزینه‌های ارزی، امکان جذب دانشجویان ایرانی در خارج از کشور و بازتعریف وظایف رایزنان فرهنگی به عنوان رایزنان اقتصادی همچنین ترویج فرصت‌های مطالعاتی و برگزاری دوره‌های مشترک دانست.

نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه جلسه، پیشنهاد تشکیل یک مرکز آموزش‌های مهارتی با تمرکز بر مهارت‌های تخصصی کوتاه مدت، نرم، فناوری ارتباطات، هوش مصنوعی، شغلی و زندگی و نوین، مبتنی بر اقتصاد دیجیتال را ارائه داد.

نماینده سازمان سرمایه‌گذاری نیز پیشنهاد تبدیل منطقه به هاب (قطب) بین‌المللی در زمینه علم و فناوری و نماینده دانشگاه تهران نیز پیشنهاد برنامه‌ها و دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های خارجی با میزبانی پردیس‌ها و دانشگاه‌های کیش را ارائه دادند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =