دستور فوری برای ترخیص کالاهای اساسی در گمرکات هرمزگان صادر شد

بندرعباس- ایرنا- رییس کل دادگستری استان هرمزگان در جریان بازدید سرزده از بندر شهید رجایی، ضمن بازرسی از قسمت‌های مختلف این مجتمع بندری، اسکله‌ها وانبارهای اموال تملیکی، دستورات فوری به منظور ترخیص کالاهای اساسی دپو شده در گمرکات صادر شد.

به گزارش روز پنج‌شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری استان هرمزگان، علی صالحی به صورت سرزده از اداره کل بنادر و دریانوردی استان و بخش های مختلف بندر شهید رجایی و انبارهای اموال تملیکی بازدید کرد.

وی ضمن بازرسی از قسمت های مختلف این مجتمع بندری، گمرک، اسکله ها وانبارهای اموال تملیکی، اقدامات انجام شده به منظور مقابله با قاچاق و نقاط ضعف و آسیب‌های بندر و گمرک شهیدرجایی را مورد بررسی قرار داد و علاوه بر تذکر به مسئولین مربوطه به منظور تشدید تدابیر پیشگیرانه و مقابله‌ای، دستورات ویژه ای در این خصوص صادر کرد.

در ادامه این بازدید که دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس، رئیس سازمان اموال تملیکی استان و مسوولان اداره بنادر و کشتیرانی نیز حضور داشتند، تصمیمات لازم به منظور تشدید اقدامات نظارتی در جهت کنترل ورود و خروج به بندر و سرعت‌بخشی در راستای تعیین تکلیف و ترخیص کالاهای اساسی دپو شده در گمرکات ، اتخاذ و به مسوولان مربوطه ابلاغ شد.

علی صالحی در جریان این بازدید، با اشاره به وجود مشکلاتی در حوزه‌های مختلف گمرک و روند ترخیص کالاهای دپو شده در انبارها، اظهارداشت: در این بازدید تصمیمات بسیار خوبی به ویژه در زمینه مبارزه با قاچاق کالا صورت پذیرفت که نیازمند پیگیری جدی نهادهای مربوطه برای اجرایی شدن آن‌ها است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به منویات حکیمانه مقام معظم رهبری در نام‌گذاری سال جدید به عنوان سال جهش تولید و همچنین تأکیدات ریاست محترم قوه قضاییه در این رابطه ، بررسی وضعیت مبارزه با قاچاق و تشدید نظارت ها بر مبادی قانونی را مهمترین اهداف از این بازدید عنوان کرد.

رییس شورای قضایی هرمزگان، بازدیدهای میدانی، مدیریت پرونده‌های مهم قاچاق کالا و ارز، تکمیل مستندات قانونی، جهت‌دهی درست و ارجاع دقیق را از عوامل سرعت‌دهنده به روند رسیدگی به پرونده‌های این حوزه ذکر کرد.

یادآور شد: هماهنگی هرچه بیشتر میان دادگستری کل استان هرمزگان، دستگاه‌های متولی و ضابطین به تسریع در روند رسیدگی و اجرای احکام پرونده‌های مهم قاچاق کالا و ارز منجر خواهد شد و این موضوع به علت اهمیت ویژه آن و بازتاب عمومی در سطح جامعه، ضمن بازدارندگی و تحقق سیاست‌های نظام در عرصه مقابله با قاچاق، علاوه برجهش تولید و توسعه کسب و کار، افزایش رضایت‌مندی مردم را به همراه دارد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به بازدید صورت گرفته از انباری حاوی مقدار قابل توجهی برنج اشاره کرد و با ابراز تأسف از ناهماهنگی‌های شکل گرفته و مشکلات ایجاد شده در روند ترخیص برنج‌های موجود در این انبار یادآورشد: مدت زمان زیادی از نگهداری برنج های وارداتی در این انبار گمرک می‌گذرد، لذا دستورات لازم صادر شد تا ظرف یک هفته ، معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی در این خصوص اظهار نظر کارشناسی خود را اعلام و در اسرع وقت این موضوع تعیین تکلیف شود.

صالحی تصریح کرد: مشکل دیگری ناشی از اختلاف بین کاپیتان کشتی و شرکت غله در رابطه با روغن وارداتی وجود داشت که باعث شده کشتی یادشده به مدت ۳ ماه بلاتکلیف رها شده و محموله روغن آن روی دریا نگهداری شود.

در این مورد نیز مقرر شد نشستی با حضور دستگاه‌های مربوطه و با حضور نمایندگان شرکت غله و وکیل کاپیتان کشتی برگزار و در اسرع وقت با مشخص شدن وضعیت این روغن ها، نسبت به تخلیه کامل آن اقدام شود.

در بخش پایانی این بازدید، انبار سازمان اموال تملیکی توسط رییس کل دادگستری استان هرمزگان مورد ارزیابی و بازرسی قرار گرفت و با حضور در بخش‌های مختلف این انبار، ضمن بررسی وضعیت کالاهای موجود، دستورات لازم را صادر کرد.

بر اساس آمار ، گمرک شهید رجایی بندرعباس ، بزرگترین گمرک ایران است که به تنهایی بیش از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت کشور را برعهده دارد و همچنین سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن کالا در بندر این گمرک تخلیه و بارگیری می‌شود که این رقم معادل تخلیه و بارگیری ۹۰ درصد کالاهای کانتینری کشور است.         

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha