هشدار مقام‌های آمریکایی درباره عواقب تاخیر در شمارش آرا

تهران – ایرنا – مقام‌های آمریکایی هشدار دادند که بلاتکلیفی درمورد سرنوشت برنده انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، تاخیر در شمارش آرا و ادعادی پیروزی زودهنگام از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ممکن است باب انتشار اطلاعات کذب و دروغ‌پراکنی را باز کند و عواقبی به دنبال داشته باشد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از نشریه هیل، در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز نگرانی درمورد تکرار انتشار اطلاعات نادرست پس از رقابت انتخاباتی ۲۰۱۶ آمریکا از جمله طرح اتهام علیه روسیه مبنی بر دخالت در آن انتخابات، افزایش یافته است.

اکنون که به نظر می رسد آمریکا ممکن است تا چند روز از نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ بی اطلاع بماند، فراهم شدن امکان طرح ادعاهایی مبنی بر دخالت عوامل داخلی و خارجی در انتخابات 2020 از نظر برخی کارشناسان آمریکا بالا است.

به گفته «سیف شاهین» استادیار دانشکده ارتباطات دانشگاه امریکن، در حال حاضر نبود اطمینان درست درمورد جنبه های مختلف انتخابات وجود دارد که زمینه را برای ترویج اطلاعات نادرست یا شایعات گاه به گاه فراهم می کند.

  «مارک وارنر» سناتور ایالت ویرجینیا و عضو ارشد کمیته اطلاعات سنا گفت که دشمنان خارجی ممکن است از اعلام پیروزی زودهنگام ترامپ سواستفاده کنند.

وارنر و «مارک روبیو» رئیس کمیته اطلاعات سنا قبل از انتخابات درمورد این تهدید هشدار داده بودند.

مقام های فدرال، ایالتی و محلی آمریکا با علم به اینکه شیوع همه گیری کرونا و رای گیری پستی ممکن است روند شمارش آرا را طولانی کند، در هفته های منتهی به روز انتخابات از مردم خواسته بودند شکیبا باشند.

گزارش ها از فیلادلفیا حاکی است که مردم از تاخیر در اعلام نتایج نگران هستند و خواستار آن هستند که شمارش آرا بدون وقفه ادامه یافته و نتیجه زودتر مشخص شود.

مقام های مزبور همچنین هشدار داده بودند که این تاخیر ممکن است فرصتی برای عوامل داخلی و خارجی جهت تفرقه افکنی ایجاد کند.  

براساس این گزارش، ایالت پنسیلوانیا که ممکن است شمارش آرای آن چند روز ادامه یابد، به کانون دروغ پراکنی آنلاین تبدیل شده است.

در همین حال، غول های شبکه های اجتماعی تمهیدات پیشگیرانه ای را در آستانه روز انتخابات به منظور جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست انتخاباتی اتخاذ کردند که از جمله زدن برچسب های هشداردهنده بر پست هایی است که حاوی اخباری درمورد ادعای پیروزی زودهنگام است.

فیس بوک و توئیتر به منظور محدود کردن انتشار پست های ترامپ به دلیل تخلف از سیاست های این شبکه ها درمورد دروغ پراکنی انتخاباتی اقداماتی اتخاذ کردند.

توئیتر روز چهارشنبه سه توئیت ترامپ را به دلیل برخورداری از محتوای گمراه کننده انتخاباتی پشت برچسب هشدار مخفی کرد.

از سویی، کلمات کلیدی شبکه های اجتماعی نگرانی واضح رای دهندگان آمریکایی از فرآیند انتخابات روز سه شنبه را نشان دادند.

از روایاتی با کلمات کلیدی مرتبط با سرقت و دزدیده شدن آرا انتخاباتی بیش از ۴۰۰ هزار بار در فاصله شامگاه سه شنبه تا صبح چهارشنبه به وقت شرق آمریکا استفاده شده است.

بالاترین اشارات به سرقت انتخاباتی به ایالت پنسیلوانیا با تقریبا ۲۱ هزار منشن مرتبط است و پس از آن ایالت ویسکانسین با بیش از ۱۵ هزار منش و ایالت میشیگان با تقریبا ۱۲ هزار منشن در رده های بعدی قرار دارند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه (۳ نوامبر برابر با ۱۳ آبان) برگزار شد تا سرنوشت چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده مشخص شود.

یک نامزد برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رای الکترال نیاز دارد. جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ تاکنون ۲۴۸ رای الکترال را از آن خود کرده در حالی که این رقم برای دونالد ترامپ رقیب جمهوریخواه وی ۲۱۴ رای الکترال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

سرخط اخبار جهان