تنش های پساانتخاباتی در آمریکا از نگاه تحلیلگران عراقی

بغداد - ایرنا- تحلیلگران و پژوهشگران مسائل سیاسی در عراق با اشاره به فضای ملتهب کنونی انتخابات آمریکا پیش بینی می کنند که ممکن است این وضعیت آمریکا را به سمت تنش و درگیری داخلی سوق دهد.

به گزارش ایرنا، فضای ملتهب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اظهارنظرهای دو روز اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و تظاهرات آغاز شده از دو اردوگاه جمهوری خواه و دموکرات این کشور باعث شده تا تحلیلگران و کارشناسان مسائل سیاسی عراق احتمال وقوع درگیری داخلی در این کشور را بعید ندانند.

این دیدگاه وقتی قوت می شود که برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که عده ای از تظاهرات کنندگان در خیابانهای شهر «پورتلند» در ایالت اورگان آمریکا ضمن حمل سلاح، پرچم های آمریکا را به آتش کشیده اند و در ایالت آریزونا نیز برخی طرفداران مسلح ترامپ تجمعی را برگزار کرده و در ایالت میشیگان نیز تلاش کرده اند تا به یک حوزه انتخابیه یورش ببرند.

«هیثم الهیثی» از اساتید روابط بین الملل از این دست کارشناسان است که معتقد است روند شرایط از احتمال وقوع "جنگ داخلی" در این کشور خبر می دهد.

وی وجود سلاح گرم در دست مردم را یک "فرهنگ اجتماعی" در آمریکا توصیف می کند اما همین امر را خطری درخصوص بروز درگیری های داخلی در این کشور می داند.

«محمد السطوحی» دیگر کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی آمریکا است که معتقد است «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری خواه نتایج انتخابات را به رسمیت نخواهد شناخت؛ امری که ممکن است بروز التهاب داخلی در آمریکا شود.

*تظاهرات در پورتلند (منبع: یورونیوز)

وی می گوید: ترامپ به شکست اذعان نخواهد کرد و از تقلب در انتخابات برای متهم کردن بایدن استفاده خواهد کرد.

این کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی آمریکا معتقد است که چنین رویکردی از جانب ترامپ بعد از روشن شدن کامل نتایج انتخابات، عواقب و پیامدهای وخیمی به همراه خواهد داشت.

وی افزود: اولین بار است که یک رئیس جمهور آمریکا می آید و از تقلب در انتخابات صحبت می کند.

السطوحی خاطرنشان می کند: شکایت های حقوقی درخصوص نتایج انتخابات آغاز شده و این چیزی بود که پیش بینی می شد. ۳۰۰ شکایت درباره انتخابات مطرح شده است.

وی گفت: مشکل با ترامپ است زیرا او تلاش خواهد کرد تا در به رسمیت شناختن نتایج انتخابات تعلل کند. درشت گویی و اظهارات تحریک آمیز از جانب ترامپ ادامه خواهد داشت.

«محمد صادق الهاشمی» رئیس مرکز مطالعات راهبردی عراق نیز معتقد است که ترامپ با رویکرد خود یک بحران داخلی خطرناک ایجاد کرده است و انتخابات کنونی یک انتخابات سنتی نیست.

«هیثم المیاحی» پژوهشگر سیاسی عراقی نیز به بحران های داخلی آمریکا از جمله کرونا و اقتصاد و بیکاری اشاره می کند و معتقد است که این امر باعث تشدید وضعیت داخلی این کشور شده است.

از گفته های کارشناسان و تحلیلگران عراقی اینگونه بر می آید که احتمال وقوع درگیری و تنش های داخلی در ساعات و روزهای آینده در قالب دوقطبی ترامپ و بایدن - بویژه هر اندازه آمریکا به اعلام نتایج نهایی انتخابات نزدیک می شود- وجود خواهد داشت.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

سرخط اخبار جهان