خانه تاریخی رمضانی در روستای قوژد گناباد ثبت ملی شد

مشهد- ایرنا-مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از ثبت ملی خانه تاریخی رمضانی در روستای قوژد گناباد خبر داد.

به گزارش روز پنج شنبه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر گفت: خانه تاریخی رمضانی در روستای قوژد واقع در بخش مرکزی شهرستان گناباد به شماره ۳۳۰۰۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و به استانداری خراسان رضوی ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: این  اثر تاریخی در  قسمت شمالی بافت تاریخی روستای قوژد و در خیابان شهید علیپور یک قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت :اقلیم بومی منطقه به علت واقع ‌شدن در حاشیه کویر دارای آب‌وهوای صحرایی و بیابانی گرم و خشک است و بافت قدیمی این روستا که مجموعه‌ای کامل از بناهای تاریخی با معماری بسیار زیبا را در خود جای‌داده است یکی از بافت های ارزشمند تاریخی باقی‌مانده در شهرستان گناباد  به شمار می‌رود که درباره طرح مطالعاتی آن اقداماتی صورت گرفته است.

مکرمی فر افزود: این بافت دارای سکنه به ‌عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری انتخاب‌شده و  برخی خانه‌ها و بناهای شاخص روستا مانند مساجد و چندین خانه بوم گردی آن مرمت شده است و از طرح‌های مهم گردشگری فرهنگی استان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: مشخصات زمین و عوارض طبیعی بستر روستا در شکل‌گیری سیمای کالبدی روستا نقش عمده‌ای ایفا می‌کند و در زمره این ویژگی‌ها جنس زمین، موقعیت آن نسبت به پدیدههای طبیعی مثل رودخانه و ... تأثیرات بارزتری دارد.

مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی - فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز درباره تاریخچه و وجه ‌تسمیه اثر گفت: خانه رمضانی در بافت با ارزش روستای قوژد بر اساس مستندات موجود از بناهای هم‌دوره و مطالعات تطبیقی صورت گرفته می‌تواند متعلق به دوره اوایل پهلوی باشد.

محمود طغرایی ادامه داد: از معمار این بنا اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی به گفته افراد سالخورده روستا برخی خانه‌های بافت با ارزش روستای قوژد تحت تاثیر معماری بومی و یا معماری یزدی ساخته شده است و البته از معماران دیگری مانند استاد ابوالقاسم یزدی، استاد اسدی کاخکی و حسن عالی یاد میشود که طی سال‌های مختلف در بنا تغییراتی ایجاد کرده اند.

مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره دیگر مشخصات اثر گفت: خانه باغ رمضانی به وسعت ۲ هزار متر مربع ، از لحاظ طرح و نقشه در زمره خانههای با حیاط مرکزی است.

طغرایی افزود: سر در ورودی در ضلع شرقی بنا قرار دارد که با طاق گهواره‌ای پوشیده شده است و در چوبی دو لتِ با کوبههای جداگانه همچنان بر سر در خانه خودنمایی می کند.

وی ادامه داد: سر در به وسیله دالانی با دو زاویه ۹۰ درجه و پوشش ضربی به حیاط مرکزی وصل می شود و در دالان راه پله های دسترسی بام و در ورودی به اتاق بادگیر قرار داشته که اکنون بسته شده است.

مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: حیاط مرکزی مستطیل شکل در ضلع جنوبی حیاط ایوان و سرداب بنا  نیز در زیر اتاق ضلع جنوبی ایوان قرار دارد که اکنون دسترسی به آن مسدود شده است.

طغرایی اظهار کرد: این بنا دارای سه اتاق و یک مطبخ در ضلع غربی حیاط و سه اتاق در مجاورت ایوان (ضلع جنوبی) است و فضای داخلی اتاق ها دارای پوشش فیلپوش و طاق عدسی است.

وی وجود حیاط مرکزی، ایوان،دالان و تاکید بر محرمیت و وجود زیر زمین یا سردابه ای که اکنون ورودی آن مسدود است را از  ویژگیهای خاص این خانه تاریخی دانست. 

تاکنون بیش از هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =