آلمان، خواستار اعتماد  نامزدهای انتخابات آمریکا به روند شمارش آرا شد

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خواست به روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا اعتماد داشته‌باشند.

به گزارش ایرنا، تلاش تیم انتخاباتی «دونالد ترامپ» برای اعلام پیروزی زودهنگام و زیر سوال بردن صحت انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته نگرانی هایی را در آمریکا و اروپا به وجود آورده است.

خبرگزاری د.پ.آ. آلمان امروز (چهارشنبه) ، هایکو ماس امروز در برلین اعلام کرد: «آمریکا یک دموکراسی قوی است. نهادهای ایالتی و حاکمیت قانون بارها نشان داده که آنها حتی در شرایط دشوار می توانند کار کنند و مسائل مهم را مطابق با اصول دموکراتیک حل و فصل کنند.»

به گفته وی، از آنجا که شمارش آرا هنوز ادامه دارد، زود است که درباره نتیجه انتخابات یا وضعیت شمارش اظهارنظر شود.

ماس افزود: «ما اکنون باید صبور باشیم و منتظر بمانیم تا انتخابات به درستی به نتیجه برسد. مشارکت رای دهندگان در ایالات متحده از لحاظ تاریخی بالا بوده، بنابراین مهم است که همه سیاستمداران که مستقیماً با مردم در تماس هستند، در آنها اعتماد به روند انتخابات و نتایج را ایجاد کنند.»

دونالد ترامپ پیش از این پیروزی زودهنگام خود را در انتخابات اعلام کرده و با طرح ادعای 'تقلب علیه ملت" گفته است که برای طرح شکایت خود به دادگاه عالی رجوع خواهد کرد.

وی همچنین خواهان توقف شمارش آرای پستی است که گفته می شود بیشتر طرفداران «جو بایدن» از این طریق در انتخابات شرکت کرده اند.

با این حال «نوربرت روتگن» کارشناس بین الملل حزب دموکرات مسیحی آلمان توقف شمارش توسط دادگاه عالی را منتفی می داند.

وی به شبکه اس. و. ار. (SWR) گفت: من معتقدم که نهادهای حاکمیت قانون در ایالات متحده درست کار می کنند و حتی اکثریت محافظه کار در دیوان عالی کشور نیز تغییری در این روند ایجاد نمی کند.

به گفته وی تهدید ترامپ برای کشاندن موضوع شمارش آرا به دادگاه نشان می دهد که رئیس جمهوری آمریکا نه به قانون اساسی احترام می گذارد، نه به قوانین و این بسیار ناراحت کننده است که رئیس جمهور فعلی به قانون اساسی به عنوان نماد دموکراسی که تصمیمات توسط مردم از طریق انتخابات گرفته می شود احترام نمی گذارد.

بنا بر اعلام رسانه های آمریکایی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری هر یک در چندین ایالت برنده شده اند، اما رقابت آنها در چند ایالت کلیدی در جریان است که این مسئله نتیجه نهایی انتخابات را نامشخص کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =