انگلیس در انتظار پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

لندن – ایرنا – هم زمان با شمارش آرای پنجاه و نهمین دور انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیشتازی «جو بایدن» نامزد حزب دمکرات، بیشتر رسانه‌ها، شخصیت‌های برجسته احزاب مختلف سیاسی و به طور کلی اقشار مختلف مردم انگلیس از سیاست‌های دونالد ترامپ اعلام انزجار کرده و خواهان پیروزی رقیب وی هستند.

به گزارش ایرنا، «ترزا می» نخست وزیر سابق انگلیس که بیشترین چالش‌های سیاسی را با رهبر اصلی‌ترین متحد کشورش در چهار سال گذشته تجربه کرد در توئیتی نوشت: به زودی رئیس جمهوری بعدی آمریکا مشخص می‌شود. اما متاسفانه امروز مصادف با روزی است که آمریکا از توافق اقلیمی پاریس خارج شد.

وی یادآور شد که این توافق تلاشی از سوی جامعه جهانی برای ایجاد اجماع در خصوص تغییرات اقلیمی است.

این سیاستمدار کهنه‌کار انگلیسی بدون اشاره مستقیم به تمایلش به ریاست جمهوری بایدن افزود: هرکس در انتخابات پیروز شود برای کمک به بزرگترین چالش‌ این سیاره در خصوص مسائل اقلیمی وظیفه سنگینی بر عهده دارد.

نخست وزیر سابق انگلیس بارها از سوی دونالد ترامپ به اشکال مختلف مورد اهانت قرار گرفت تا جایی که رئیس جمهوری آمریکا به تعبیر نشریه دیلی‌تلگراف اشک «می» را در می‌آورد. از بازنشر توئیت یک گروه منفور دست‌راستی انگلیس گرفته تا تحقیر سیاست‌های لندن در روند خروج لندن از اتحادیه و اختلاف نظر در سیاست‌ خارجی، ترامپ سر ناسازگاری‌های زیادی با «ترزا می» داشت.

گفته می‌شود ترامپ در مقطعی از «ترزا می» پرسیده: چرا بوریس جانسون در انتخابات درونی حزب محافظه کار در سال ۲۰۱۶ نخست وزیر نشد؟

زمانی که «می» پاسخ داده بوریس جانسون خودش از ادامه رقابت در انتخابات انصراف داد، ترامپ گفته است: عجب، آن‌وقت شما مانند توپ بیسبال شوت شدید به سمت جلو! ولی گمان می‌کنم از اول اینطور توطئه چینی کردید. 

بیشتر نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که رقیب دمکرات ترامپ، در میان احزاب سیاسی انگلیس از محبوبیت بالایی برخوردار است. بر اساس نظر سنجی موسسه «یوگاو»، ۴۵ درصد اعضای حزب دولت مایل به پیروزی بایدن و ۲۶ طرفدار ترامپ در انتخابات هستند. 

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس امروز در واکنش به تهدید دونالد ترامپ برای مبارزه با نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به طعنه گفت که لندن به نحوه شمارش آرا بر اساس قوانین اعتماد دارد. این در حالیست که ترامپ که مدعی پیروزی در انتخابات شده گفته هر نتیجه‌ای غیر از این تقلب در انتخابات است و اگر لازم باشد پرونده را به دیوان عالی می‌کشاند. 

۸۲ درصد حزب مخالف دولت انگلیس (حزب کارگر) نیز خواهان پیروزی رقیب ترامپ در انتخابات هستند در حالی تنها ۲ درصد به ادامه زمام‌داری وی دل بسته‌اند.

وزیر امور خارجه کابینه در سایه انگلیس امروز در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای گفت: تردید ندارم که پیروزی بایدن به سود منافع انگلیس است. «لیسا ناندی» افزود که حزب کارگر مایل است با دولتی در آمریکا همکاری کند که بخواهد دنیا را برای مقابله با ویروس کرونا دورهم جمع کند، به پیمان اقلیمی پاریس بازگردد و دنیا از تسلیحات هسته‌ای عاری کند. وی خواستار باز تعریف رابطه انگلیس و آمریکا در دوره ریاست جمهوری بایدن شد.

از سویی، مطبوعات انگلیس نیز ضمن بازتاب گسترده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به نقد دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و آثار منفی سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه او پرداخته و به طور غیر مستقیم از پیروزی بایدن حمایت کردند. 

تایمز چاپ لندن در گزارشی به شکاف عمیق سیاسی در آمریکا تحت رهبری ترامپ اشاره کرده و نوشته است: سخت است به شرایط نزدیک‌ترین متحدمان نگاه کنیم و نتیجه نگیریم که این کشور دچار دردسر شده است. این در حالیست که ما همواره برای رهبری جهان نگاه‌مان به آمریکا بوده است.

این گزارش با اشاره به تهدید ترامپ در خصوص بازشماری آرا یادآور شد که سابقه این امر در تاریخ آمریکا وجود دارد. جورج بوش پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰  که با ال‌گور از دموکرات‌ها رقابت کرده بود دستور داد برگه‌های رای را در فلوریدا بازشماری کنند زیرا نتیجه‌ای با اختلاف ۵۳۷ رای حاصل شده بود. اما دیوان عالی آمریکا پیش از اعلام نتیجه بازشماری آرا حکم به پیروزی بوش در فلوریدا را صادر کرده بود.

تایمز در همین حال یادآور شد که اگر ال‌ گور در انتخابات پیروز می‌شد واکنش واشنگتن به حمله ۱۱ سپتامبر متفاوت بود و جنایت‌های جنگی که به دنبال آن رخ داد  اتفاق نمی‌افتاد . 

به نوشته این روزنامه انگلیسی، اینک تاثیر پیروزی بایدن هم در انتخابات شگفت خواهد بود و سیاست‌های آمریکا متحول خواهد شد. با این تفاوت که بحران کرونا و ضعف مدیریت ترامپ در این زمینه باعث شده تا جهان از مرحله پسا جنگ‌جهانی دوم عبور کرده و دوره رهبری آمریکا به سر برسد. 

این روزنامه انگلیسی افزود؛ آنچه در ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا رخ داده موید این واقعیت است که آمریکا در معادلات بین‌المللی جایگاه گذشته خود را از دست داده است.

جدای از تحلیل رسانه‌ها در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، انتشار تصاویر خندان بایدن در مقابل چهره خشمگین ترامپ بیانگر دیدگاه آنها نسبت به رئیس جمهوری مطلوب انگلیس در کاخ سفید است.

بنابرتازه ترین آمار نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به روایت فاکس نیوز، جو بایدن با ۲۳۸ رای الکترال در برابر ۲۱۳ رای الکترال دونالد ترامپ پیش است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار جهان