معاون اول مجلس نمایندگان بوسنی بر توسعه روابط پارلمانی با ایران تاکید کرد

تهران- ایرنا- معاون اول مجلس ملی نمایندگان بوسنی و هرزگوین در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو بر توسعه و بهبود روابط پارلمانی دو کشور تاکید کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سفارت ایران در سارایوو، «رضا قلیچ خان» سفیر جمهوری اسلامی با «دوریانا کریشتو» معاون اول مجلس ملی نمایندگان بوسنی و هرزگوین دیدار و گفت و گو کرد.

خانم کریشتو با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران از کشور بوسنی و هرزگوین گفت: از حمایت های ایران در مسیر توسعه بوسنی وهرزگوین قدردانی می کنیم و از ارتقای روابط میان دو کشور در همه زمینه‌ها حمایت خواهیم کرد.

وی بر بهبود روابط هیات رئیسه، کمیسیون‌های تخصصی و گروه‌های دوستی پارلمانی بوسنی و هرزگوین با مجلس شورای اسلامی ایران تاکید کرد و افزود: پارلمان بوسنی و هرزگوین از گسترش مناسبات دوجانبه با ایران حمایت می‌کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با تاکید بر جایگاه دیپلماسی پارلمانی در روابط میان دو کشور یادآور شد: حمایت‌های مجالس دو کشور موجب تقویت روابط دوستانه ایران و بوسنی در همه عرصه‌ها خواهد بود.
طرفین در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه پارلمانی، انتخابات محلی پیش رو در بوسنی و هرزگوین و آخرین وضعیت مبارزه با پاندمی کرونا در دو کشور گفت و گو و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا، بوسنی و هرزگوین در اول مارس ۱۹۹۲ از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همین سال به عنوان کشوری مستقل از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.

براساس قرارداد صلح دیتون در سال ۱۹۹۵ میلادی که سرآغازی برای موجودیت جدید بوسنی هرزگوین بود، این کشور به دو هویت سیاسی؛ جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت. در زمان حاضر سه رییس جمهوری به صورت نوبتی، بوسنی و هرزگوین را اداره می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =