علمای پاکستان: آمریکا عامل تروریسم و نابسمانی در منطقه است

اسلام‌آباد - ایرنا - شخصیت‌های سیاسی و مذهبی از جمله علمای ارشد پاکستان با هشدار نسبت به توطئه‌های رژیم صهیونیستی برای تخریب فضای وحدت و برادری میان ملت‌های اسلامی تاکید کردند: تداوم حضور آمریکا در منطقه نتیجه‌ای جز تشدید تروریسم، نابسمانی و گسترش هرج و مرج ندارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، همایش ملی "رحمت اللعالمین و وحدت" روز چهارشنبه به همت حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان و شورای همبستگی ملی، ائتلافی متشکل از ۳۵ گروه سیاسی و مذهبی این کشور در شهر اسلام‌آباد برگزار شد.

"پیر نور الحق قادری" وزیر امور مذهبی پاکستان به عنوان سخنران ویژه این برنامه با محکوم کزردن پروژه اسلام‌هراسی در کشورهای غربی بویژه اقدامات توهین آمیز اخیر در فرانسه، گفت: امروز ملل مسلمان به جای دامن زدن به مسائل بیهوده لازم است بر مشترکات خود تکیه کرده و پاسخ مشترکی به دشمنان اسلام بدهند.

وی با تمجید از مواضع صریح و محکم جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و ترکیه علیه سناریوی توطئه آمیز اسلام‌هراسی در اروپا و موضع گیری علیه اظهارات رئیس جمهوری فرانسه، افزود: قدرت‌های خارجی به بهانه جنگ علیه تروریسم و مقابله به اصطلاح با افراطی سوریه، افغانستان، عراق و یمن را به خاک و خون کشیدند اما در برابر اقدامات تحریک آمیز در غرب و افراط‌گرایی در این کشورها سکوت می‌کنند.

وزیر امور مذهبی پاکستان تاکید کرد: ما اوضاع کشورهای خاورمیانه را مشاهده کرده‌ایم و بیم آن می‌رود که دست‌های خارجی درصدد نابسمان و ایجاد هرج و مرج در پاکستان هستند.

وی افزود: تا زمانی که حضور نظامی آمریکا در منطقه برقرار باشد کشورها و ملت‌های منطقه با هرج و مرج، خشونت و دیگر رنج‌هایی که امروز ما در افغانستان، کشمیر و فلسطین شاهد هستیم، روبرو خواهند بود.

نور الحق قادری عناصر وابسته به سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی را به دست داشتن در ترویج نفاق و اختلافات میان فرق اسلامی در پاکستان مقصر دانست و از علمای شیعه و اهل‌تسنن کشورش خواست تا در جبهه‌ای مشترک و بدور از دامن زدن به اختلافات، پاسخ کوبنده و محکمی به توطئه علیه وحدت اسلامی بدهند.

برائت از دشمنان وحدت

در ادامه این سمینار که‌ همزمان با هفته وحدت،‌ میلاد باسعادت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) منعقد شد، رهبران احزاب سیاسی و مذهبی پاکستان به ویژه علمای ارشد شیعه و سنی این کشور هرگونه ترویج فرقه‌گرایی در پاکستان و همنوایی با جریان تکفیر را به شدت محکوم کردند.

آنان گفتند: همدلی و وحدت تنها روش مقابله با فرقه‌گرایی و جلوگیری از برافروخته شدن آتش اختلافات میان فرق اسلامی است و مهم باید با جدیت در جوامع اسلامی به ویژه پاکستان به اجرا گذاشته شود.

نائب رئیس حزب جماعت اسلامی پاکستان طی سخنرانی در همایش وحدت گفت: امروز دشمنان اسلام با سوء استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازی شیطانی را با محور تفرقه میان امت اسلامی و خشونت آغاز کرده است.

"لیاقت بلوچ" افزود: مقابله با هرج و جرج و تفرقه‌گرایی در گروی وحدت ملی، انسجام و رواداری مذهبی است.

دبیرکل مجلس وحدت مسلمین، بزرگترین حزب سیاسی شیعیان پاکستان با تبریک هفته وحدت و تاکید بر لزوم پیروی از سیرت نبوی (ص) برای ترویج همدلی و برادری در جهان اسلام، گفت: امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران با فرمان تاریخی خود مبنی بر برگزاری هفته وحدت در ایام ولادت پیامبر اعظم (ص) تقویت وحدت اسلامی و برادری مسلمانان را برای همیشه در تاریخ به ارمغان گذاشتند.

علامه "راجا ناصر عباس جعفری" ، نابسمانی برخی از کشورهای منطقه از جمله بلاد اسلامی در خاورمیانه را در نتیجه سیاست‌های مداخله جویانه آمریکا، همدستی قدرت‌های استکباری با رژیم صهیونیستی و کارشکنی برخی از حاکمان مسلمان در مسیر دفاع از حقوق مردم خود و سایر ملت‌های اسلامی دانست.

وی تاکید کرد: توطئه‌های اخیر برخی از حاکمان عرب علیه سایر کشورهای اسلامی، خیانت به فلسطین و سازش با رژیم غاصب صهیونیستی نقشه نهایی آنان برای تخریب انسجام جهان اسلام بود اما مسلمانان و ملت‌های خردمند اسلامی هرگز در برابر این سازش کوتاه نیامده و اجازه نخواهند داد که طرح‌های آمریکایی‌-صهیونیستی وحدت مسلمانان و دفاع از ارزش‌های اسلامی را تحت تاثیر قرار دهد.

علامه جعفری بر لزوم تماس نزدیک میان نخبگان جهان اسلام، علمای دینی به ویژه جامعه روحانیت کشورهای اسلامی برای تقویت فضای اعتماد همچنین هم‌اندیشی برای مقابله مشترک با پدیده تکفیر و جبهه افراط‌گرایی تاکید کرد.

علمای پاکستان در این برنامه خیانت امارات و بحرین به فلسطین و برقراری روابط با رژیم تل‌آویو را محکوم کردند. آنان خواستار تشکیل جبهه قوی نخبگان جهان اسلام برای روشن‌گری علیه توطئه سازش با صهیونیست‌ها و پیامدهای سنگین سایر کشورها همچنین سکوت جامعه بین المللی در قبال توسعه طلبی اسرائیل و ادامه تهاجم‌ به کشورهای اسلامی در خاورمیانه شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha