چارچوب‌های تازه برای کار درمانگاه‌ها و مطب‌های فارس در شرایط کرونا

شیراز - ایرنا- همه گیری کرونا و بازگشت استان فارس به شرایط قرمز محدودیت های تازه برای فعالیت مطب ها و درمانگاههای پزشکی در شیراز و دیگر شهرهای استان فارس ایجاد کرد ، دو درمانگاه تخصصی شهید مطهری و امام رضا (ع) در شیراز هم ارائه خدمات و مراجعات را محدود کردند.

مدیر مجتمع تخصصی و فوق تخصصی امام رضا (ع) و شهید مطهری شیراز اعلام کرد: در پی موج سوم انتشار ویروس کرونا و شیوع بی سابقه و ابتلا جمعی از کارکنان هر دو درمانگاه با رایزنی های به عمل آمده توسط رئیس مجتمع  مقرر گردید جهت حفظ سلامت اساتید، کارکنان و مراجعان چهارشنبه این هفته مورخ ۱۴آبان ماه تمامی بخش های هر دو درمانگاه به جز بخش شیمی درمانی تعطیل گردد.

 محمد حسین ورهرام  افزود: این تعطیلی به منظور ضدعفونی تمام بخش های درمانی و اداری هر دو درمانگاه می باشد تا به همت نیروهای خدمات بتوانیم فضای کاری امن تری برای حضور کارکنان و محیط درمانی ایمن تری برای مراجعان فراهم نماییم.

 افزایش مبتلایان به کروناویروس در فارس  

با اعلام آخرین آمار مربوط به کروناویروس در استان فارس، بیماران مثبت شناسایی شده در استان همچنان سیر افزایشی دارد. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز چهارشنبه اظهار داشت : افزود: در استان فارس از ابتدای شیوع کروناویروس تا کنون، بیش از ۳۸۳ هزار نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار تهیه شده است که از این تعداد، ۹۵ هزار مورد مثبت شناسایی شده است.

عبدالرسول همتی افزود: هم اکنون هزار و ۶۵۵ بیمار مشکوک و علامت دار در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، ۲۳۶ بیمار مبتلا به کووید۱۹ نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش های ICU مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به روند افزایشی موارد ابتلا به کروناویروس و فوت ناشی از آن در فارس گفت: ۲۵ شهرستان فارس در وضعیت قرمز هستند که نسبت به هفته گذشته افزایش داشته و ۱۱ شهرستان نیز در وضعیت نارنجی به سر می برند.

وی از عموم مردم استان خواست تا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در برابر کروناویروس، روزهای بهتری را برای خود و جامعه رقم بزنیم.

برنامه ریزی برای محدودیت فعالیت مطب ها در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا

در یکصد و نود و هفتمین نشست ستاد دانشگاه مدیریت کروناویروس، نیز  پیرامون محدودیت فعالیت مطب های پزشکی تا هفته آینده برنامه ریزی شد. 

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست  تاکید کرد: در این روزها بیش از همه به احساس مسوولیت عمومی نیاز داریم تا بتوانیم در بازگشت سلامت به جامعه، گام های پرتوان تر برداریم.

 مهرزاد لطفی  ادامه داد: مجموعه سلامت در طول بیش از هشت ماه گذشته، به صورت شبانه روزی و حتی تا پای جان در کنار مردم استان و بیماران بوده اند و اکنون در این شرایط بحرانی نیاز است تا مردم نیز بیش از گذشته با رعایت پروتکل های بهداشتی، همراه مدافعان سلامت باشند.

وی با اشاره به اعمال برخی محدودیت ها در روزهای اخیر در استان و آغاز محدودیت های جدید از امروز در کشور، از محدودیت فعالیت مطب ها در هفته آینده به عنوان راهکاری برای کاهش رفت و آمدها و محدود شدن زمینه های شیوع بیماری خبر داد.

رئیس دانشگاه در ادامه این نشست با پیگیری اقدامات انجام شده در حوزه های مختلف دانشگاه، برگزاری دوره های آموزشی برای گروه های مختلف کادر درمان و افزایش آمادگی در برابر شرایط بحرانی کنونی را مورد تاکید قرار داد.

دکتر لطفی همچنین پیگیری وضعیت مبتلایان و طی شدن دوره قرنطینه به صورت کامل برای کاهش زمینه های انتقال چرخه های بیماری را در دستور کار اعضای این ستاد قرار داد.

از دیروز تا امروز ۱۴ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۴۵۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶۴۶ هزار و ۱۶۴ نفر رسید.

اخبار مرتبط